Niesłysząca od urodzenia dziewczynka reaguje na pierwsze dźwięki po wszczepieniu implantu ślimakowego
fot. Facebook/Anna Esler/kolaż mamotoja.pl

Mała Ayla nie słyszała od urodzenia. Jak zareagowała na dźwięki, gdy wszczepiono jej implant? Ten uśmiech mówi sam za siebie!

Mama dziewczynki nie kryła wzruszenia. Popłakała się, gdy zobaczyła radość dziecka po udanej operacji.
Milena Oszczepalińska
Niesłysząca od urodzenia dziewczynka reaguje na pierwsze dźwięki po wszczepieniu implantu ślimakowego
fot. Facebook/Anna Esler/kolaż mamotoja.pl
Ayla Esler urodziła się niesłysząca. Lekarze postawili diagnozę tuż po narodzinach. Rodzice dziewczynki spędzili dużo czasu nad przygotowaniem się do tego, jak będzie wyglądało ich życie z niesłyszącą córką. Twierdzili jednak jasno: „Bycie głuchym nie jest złe, jest tylko inne”.

W pewnym momencie pojawiła się jednak nadzieja na to, że Ayla zacznie rozpoznawać dźwięki dzięki specjalnemu implantowi ślimakowemu. Will i Anna nie wiedzieli jednak, jak będzie na nie reagować i czy operacja się powiedzie. Moment włączenia implantu był bardzo stresujący. Ale to, co zobaczyli, wzruszyło ich do łez. Zobaczcie, jak dziewczynka zareagowała na pierwsze w swoim życiu dźwięki!

Szczęśliwa Ayla łapie się za ucho, gdy słyszy pierwszy dźwięk

Ayla urodziła się głucha. Podłączenie jej aparatu słuchowego nic by nie dało, ponieważ jego zadaniem jest jedynie sprawianie, by dźwięki były głośniejsze i bardziej wyraźne. Jest to rozwiązanie dobre dla osób niedosłyszących, a nie głuchych.

U Ayli nadzieją na odzyskanie słuchu była wyłącznie operacja wszczepienia implantu ślimakowego. Implant ten zastępują część w uchu zwaną ślimakiem, dzięki czemu sygnały dźwiękowe mogą być wysyłane do mózgu i tam odbierane jako dźwięki. Rodzice dziewczynki zdecydowali się na wykonanie u niej tego zabiegu, ale nie mieli pewności, że się uda, ani tego, że dziewczynka dobrze zareaguje na to, że nagle słyszy.

Kiedy nadszedł dzień, w którym podjęto próbę włączenia wszczepionego implantu, byli mocno zdenerwowani. Ojciec dziewczynki przyznał, że spodziewał się, że „będzie płakać i krzyczeć, kiedy implant zostanie aktywowany”. Faktycznie, gdy natężenie dźwięków stało się przytłaczające, dziewczynka zareagowała w ten sposób, ale jej pierwsza reakcja na dźwięk była przepiękna. Ayla uśmiechnęła się szeroko i złapała za ucho ze zdziwienia. Jej mama aż się popłakała, gdy to zobaczyła. Trzymała dziewczynkę na kolanach i nie mogła opanować łez wzruszenia.

Redakcja poleca: Prof. Skarżyński: 60 proc. rodziców nie wie, że dziecko ma wadę słuchu [WIDEO]
Malec jest niegrzeczny, nie słucha cię, nie potrafi skupić się na zabawie? A czy kiedykolwiek sprawdzałaś jego słuch? Aż 60 proc. rodziców nie wie, że ich dziecko ma niedosłuch! Dużym problemem są też centralne zaburzenia słuchu.

Operacja przebiegła pomyślnie, teraz pora na naukę rozpoznawania dźwięków

Ayla wreszcie może słyszeć wszystkie nieznane dotąd dźwięki. Czeka ją jednak sporo pracy, zanim nauczy się ich rozpoznawania. Musi dogonić w tym zakresie inne dzieci, które oswajały świat dźwięków od narodzin. Will i Anna Esler cieszą się jednak, kiedy obserwują, jak dziewczynka tańczy do muzyki, uspokaja się, gdy jej śpiewają, reaguje na różne dźwięki. Przyznają wspólnie: „Naprawdę nie moglibyśmy być bardziej wdzięczni za nowe możliwości naszej małej dziewczynki, które teraz ma dzięki wszystkim, którzy się do tego przyczynili”.

Źródło: newsweek.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy