logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Bąbelkowe obrazki - zabawa logopedyczna

Naukę prawidłowej wymowy warto zacząć od... nauki dmuchania. Sprawdź nasze pomysły na ćwiczenia logopedyczne.
logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Połączmy przyjemne z pożytecznym i pobawmy się z dziećmi w ozdabianie papieru. Możemy go potem wykorzystać np. do oryginalnego opakowania prezentów dla kogoś bliskiego. Przy tej okazji maluchy potrenują dmuchanie przez słomkę – to świetne ćwiczenie oddechowe oraz gimnastyka warg. Prawda, że terapia logopedyczna nie musi być żmudna ani męcząca? W przypadku maluchów z wadą wymowy tego typu zabawy mogą wspomóc pracę logopedyczną. Ale skorzystają też na nich przedszkolaki, które nie mają problemów z mówieniem, a po prostu rozruszają buzię i płuca.

Potrzebne nam będą plastikowe pojemniki po margarynie lub jogurcie – tyle, ile kolorów chcemy uzyskać. Każdy z nich napełniamy do połowy wodą, dodajemy nieco farby oraz płynu do mycia naczyń. Do każdego tak przygotowanego zbiorniczka wkładamy słomkę i pokazujemy naszym pociechom, jak mają przez nią dmuchać, by farba bulgotała i „urosła” ponad krawędzie.

Prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga wydychania powietrza środkiem ust, dlatego niezwykle ważna jest nauka czynności, która z pozoru wydaje się banalnie łatwa – dmuchania. Zwróć baczną uwagę, by dzieci nie próbowały wciągać płynu przez słomkę do ust. Nie byłoby to ani smaczne, ani zdrowe. Przedszkolaki najpierw powinny wziąć głęboki wdech nosem, a następnie otoczyć ustami wystający koniec słomki i długo, dość energicznie wydmuchiwać powietrze środkiem ust. Ważne jest trzymanie słomki dokładnie pośrodku ust i pilnowanie, by maluch jej nie przygryzał. Gdy już powstanie gruby, bąbelkowy kożuch, wystarczy każdy pojemnik przycisnąć z góry kartką papieru. Po zdjęciu pozostaną na niej niepowtarzalne wzory.

Stworzenie takiego abstrakcyjnego dzieła to dla najmłodszych świetna okazja, by dać upust nieograniczonej kreacji. Zaś pochwały, jakimi nagrodzą ich bliscy, pomogą zbudować wiarę we własne możliwości oraz odwagę próbowania rzeczy nowych, nieszablonowych.

Do ćwiczeń oddechowych możecie wykorzystać między innymi grę z serwisu MiMowa.pl - „Żabka”.


zabawa logopedyczna, gry logopedyczne, ćwiczenia logopedyczne
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy