Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
fot. Fotolia

Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową

Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.
Małgorzata Wódz
Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
fot. Fotolia

Co czujesz po narodzinach dziecka?

  • Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze, nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę. 
  • Depresja poporodowa: początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość, odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu. 
Redakcja poleca: Baby blues - film
Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić? O baby blues opowiada nasz ekspert. Zobacz film.

Kiedy się pojawia? 

  • Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje.
  • Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa. 

Jak często się zdarza?

  • Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet.
  • Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet. 

Co pomoże się z nimi uporać? 

  • Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam. Proś o pomoc w codziennych obowiązkach. Pomagają też lekkie ćwiczenia fizyczne, nauka relaksu.
  • Depresja poporodowa: każda kobieta z objawami depresji poporodowej powinna jak najszybciej dostać fachową pomoc. W leczeniu pomaga psychoterapia indywidualna i grupowa, a w cięższych przypadkach potrzebne są leki.
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy