baby shower, pierniczki na przyjęcie
© Ruth Black - Fotolia.com
Święta i uroczystości

Baby shower, czyli jak to się robi gdzie indziej?

Tradycja organizowania baby shower ma już ponaddwustuletnią tradycję. Ale zwyczaj, który w krajach anglosaskich narodził się jeszcze w XVIII wieku, znany jest pod niemal każdą szerokością geograficzną. Przeczytaj, jak przyjęcie na cześć mamy i jej dziecka wygląda w różnych krajach i odmiennych kulturach.

W Brazylii odpowiednikiem baby shower jest chá de bebê (baby tea, czyli dziecięca herbatka). Zgodnie z tradycją mogą w niej uczestniczyć – podobnie jak w Kanadzie czy Gwatemali – tylko kobiety. W tym ostatnim kraju, choć nie tylko tam, spotkanie to jest często traktowane jako wyznacznik statusu społecznego. Dlatego przyszłe mamy pochodzące z klasy średniej organizują zazwyczaj kilka takich przyjęć – jedno dla przyjaciół, drugie dla rodziny, a kolejne dla koleżanek z pracy.
Tylko kobiety biorą udział także w tzw. imprezach bocianich w RPA – spotkaniach organizowanych zgodnie z tamtejszym zwyczajem bez wiedzy przyszłej mamy, kiedy ta jest w 6. miesiącu ciąży.
W południowych Indiach przyszłe mamy obchodzą Seemantham i Valaikaapu. Są to dwie różne uroczystości, ale mogą być organizowane jednocześnie, gdy kobieta jest w 5., 7. lub 9. miesiącu ciąży. Seemantham jest ceremonią religijną, natomiast Valaikaapu to wydarzenie czysto towarzyskie, tak jak  zachodnie baby shower. W czasie Valaikaapu rozbrzmiewa muzyka, a bohaterka wydarzenia ubrana jest w tradycyjny strój ozdobiony dużą ilością kwiatów i wieńcami z jaśminu. Niekiedy podczas takiego spotkania goście wycinają księżyce i gwiazdy, które potem rozwiesza się w pokoju dziecka. Najstarsze, cieszące się szacunkiem kobiety błogosławią ciężarną, by zapewnić jej udane macierzyństwo.
W południowo-zachodnich Indiach święto ciężarnej, nazywane Pulikudi lub Vayattu Pongala, ma  charakter religijny i jest organizowane w intencji dobrego samopoczucia mającego się narodzić dziecka. W dniu uroczystości przyszła mama masowana jest przy użyciu specjalnych olejków domowej roboty, po czym bierze zwyczajową kąpiel, w której pomagają jej starsze kobiety. Następnie ubierana jest w nowe ubrania i biżuterię przeznaczoną specjalnie na takie okazje. Potem przychodzi czas na uczczenie rodzinnych bóstw, a przyszła mama dostaje do wypicia miksturę sporządzoną w tradycyjny sposób z  ziół. W większości konserwatywnych rodzin prezenty otrzymuje ciężarna, a nie dziecko – jest ono obsypywane prezentami, gdy przyjdzie na świat.

Dopiero po narodzinach

W wielu kulturach przyjęcie na cześć mamy i jej potomka organizuje się dopiero, gdy dziecko przyjdzie na świat. To pozostałość po czasach, w których umieralność noworodków była wysoka i gdy świętowano  wtedy, kiedy dziecko przeżywało. Tak jest chociażby w Chinach, gdzie przyjęcie pod nazwą manyue przygotowuje się w miesiąc po narodzinach maleństwa, czy też w Armenii. Tam tradycyjny qarasung dla krewnych i przyjaciół rodziny organizowany jest 40 dni po przyjściu dziecka na świat.
Również wyznawcy islamu czekają ze świętowaniem do narodzin dziecka. Uroczystość, zwana aqiqah, odbywa się najczęściej w 7. dniu po narodzinach i nie ma ona konsekwencji religijnych, co oznacza, że osoba bez aqiqah może być pełnoprawnym muzułmaninem. Przyjęcie jest organizowane przez rodziców lub najbliższą rodzinę noworodka, którzy mają obowiązek przekazać jedną trzecią mięsa przeznaczonego na ucztę biednym i potrzebującym. Podczas aqiqah dziecko jest po raz pierwszy strzyżone lub golone (według niektórych stąd pochodzi nazwa uroczystości: arabskie słowo ’aq znaczy ciąć; zdaniem innych odnosi się ona do… uboju zwierzęcia, którego dokonuje się, aby zapewnić jedzenie na ucztę). Zazwyczaj to właśnie wtedy rodzice zdradzają, jakie imię wybrali dla swego potomka.
W Nepalu odpowiednikiem baby shower jest dahi chiura khuwaune, podczas którego przyszła mama otrzymuje od starszych kobiet z rodziny prezenty i gotuje posiłek zgodny z jej życzeniami (zwykle ciężarna na obiady i kolacje jest zapraszana przez swoich krewnych). Drugą uroczystością, związaną z nowym członkiem rodziny, jest pasni – organizuje się ją 5 miesięcy po narodzinach dziewczynki i 6 miesięcy po narodzinach chłopca. Z okazji pasni goście przekazują dzieciom i rodzicom błogosławieństwo, pieniądze i inne prezenty.

Przeczytaj: Baby shower po polsku i dowiedz się, czy i jak obchodzi się baby shower w Polsce?

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA