baby shower, zabawki dla dziecka
fot. Fotolia

Przyjęcie z okazji narodzin dziecka - czy polskie mamy to lubią?

Przyjęcia z okazji zbliżających się narodzin dziecka, tzw. baby shower, są modne na Zachodzie. Ale polskim mamom też się podobają. Oto przepis na udaną ciążową zabawę.
baby shower, zabawki dla dziecka
fot. Fotolia

Nie możesz się doczekać chwili, kiedy dziecko, na które tak czekasz, znajdzie się w twoich ramionach. Mogłabyś o nim opowiadać bez końca. I oto nadarza się świetna okazja: przyjęcie na powitanie nienarodzonego dziecka! Na czym polega ta nowa tradycja?

Kiedy zorganizować przyjęcie?

Zwykle wygląda to tak: w centrum zainteresowania znajduje się przyszła mama. Zabawę urządza się miesiąc, dwa przed urodzeniem dziecka. Miejscem spotkania jest przeważnie mieszkanie kobiety w ciąży, ale może to być też restauracja, kawiarnia, klub. Urządzeniem przyjęcia zajmują się siostry czy kuzynki albo przyjaciółki. To one rozsyłają zaproszenia, przygotowują jadłospis oraz listę prezentów. Ta ostatnia jest bardzo ważna. Zwykle znajdują się na niej rzeczy z wyprawki dla dziecka: ubranka, zabawki, butelki, smoczki, nosidełka, chusty. Wszystko, co staje się niezbędne w domu, w którym pojawiło się maleństwo.

Polecamy: Cuda dla dzieci robione na szydełku i drutach

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Kogo zaprosić na baby shower?

Kolejna zasada przyjęcia brzmi: baby shower to zabawa tylko dla pań! Wprawdzie kameralne spotkania w gronie najbliższych kobiet organizowano już od dawna, jednak teraz to coś więcej niż tylko babska herbatka. Najlepiej wiedzą o tym Amerykanki, bo to właśnie z USA przywędrowała do nas tradycja baby shower (sprawdź: Jakie korzenie ma baby shower?). Amerykańskie przyszłe mamy potrafią w czasie ciąży zrobić kilka takich imprez. Dla koleżanek z pracy, cioć, przyjaciółek. Cóż, trudno się dziwić, że szybko zwęszono tu niezły interes. W internecie można znaleźć dziesiątki stron, na których oferowane są rozmaite wzory zaproszeń i ozdób na baby shower. Cukiereczki w kształcie smoczków, serwetki w misie, lizaki w kształcie malutkich stópek, świeczki przypominające butelki mleka. Wyobraźnia producentów jest naprawdę nieograniczona.

W co się można bawić?

Czego się spodziewać, gdy dostaniemy zaproszenie na baby shower? Amerykanki znają tysiące zabaw i quizów na tę okazję. Do najpopularniejszych należy „tworzenie imienia” – każdy z gości ma zapisać na kartce swoje imię. Potem z tych liter lub sylab próbuje się utworzyć imię dla dziecka. Inna zabawa wymaga słoiczków z jedzeniem dla dzieci. Ochotniczkom zawiązuje się oczy i próbując jedzenia, mają one zgadnąć, co to może być. „Bezpieczniejsze” to malowanie podobizny dzidziusia na brzuchu mamy lub robienie gipsowego odlewu brzuszka. Goście mogą bawić się także, robiąc dla przyszłej mamy amulety, które zapewniają szczęśliwy poród, np. naszyjnik z koralików. Wszyscy siadają w kręgu i nawlekają koraliki na sznurek, wypowiadając przy tym życzenie dla głównej zainteresowanej. Jeśli w przyjęciu uczestniczą doświadczone mamy, mogą przynieść ze sobą zdjęcia swoich maluchów czy wydruki USG. Mogą też przygotować zestaw dziesięciu złotych rad.

Czytaj też: Baby shower - smak macierzyństwa na wesoło

Jak to wygląda w praktyce?

Magdzie, która pracuje w banku, przyjęcie przedurodzinowe urządziły koleżanki z biura. – Obejrzały to w jakimś serialu i pomysł bardzo im się spodobał – mówi. – Podczas przyjęcia stworzyłyśmy pamiątkową księgę dla mojego synka. Moje koleżanki wpisywały do niej życzenia i rady dla niego na kolejne etapy jego życia: kiedy będzie szedł do przedszkola, szkoły. Było też wiele innych zabaw: zgadywałyśmy, jak będzie wyglądał, rysowałyśmy jego portret na moim brzuchu. Dzięki takiej imprezie mam poczucie, że trochę się do siebie zbliżyliśmy – jeszcze przed jego przyjściem na świat.

Czy warto wyprawić baby shower?

Choć wydaje się, że baby shower to kolejna nowinka z zachodu, jak halloween czy walentynki, warto się do niej przekonać. W naszej rodzimej tradycji pierwsze przyjęcia dla malucha to dopiero pępkowe (przeznaczone dla tatusiów) albo chrzciny. W naszym zwyczaju leży przekonanie, że przed narodzinami dziecka nie wolno o nim za wiele myśleć i mówić, żeby „nie zapeszyć”. Jakie to okropne dla przyszłej mamy! Pozwólmy więc sobie cieszyć się z nadchodzących narodzin maleństwa. A jeśli jeszcze możemy to zrobić w gronie najbliższych przyjaciółek i mieć do tego świetną zabawę? W końcu narodziny dziecka to naprawdę wyjątkowa sprawa. Urządźmy przyjęcie!

Czytaj też: Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu

Oceń artykuł

Ocena 3 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy