Baby shower: pomysły na wspaniałe zabawy
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Baby shower: jak zorganizować? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrobić idealne przyjęcie brzuszkowe

Baby shower to przeciwieństwo mocno zakrapianego „pępkowego”, które zwykle organizuje się po narodzinach i z prezentami ma ono niewiele wspólnego. Tzw. bociankowe uwielbiają szczególnie Amerykanie, ale w Polsce ten zwyczaj zdobywa coraz więcej zwolenników. Podpowiadamy, kiedy i jak zorganizować brzuszkowe oraz jakie życzenia, gry i quizy wybrać na baby shower.

Zanim baby shower na dobre zadomowi się w polskiej kulturze – czemu mocno kibicujemy – na pewno napotka na swojej drodze tyleż entuzjastów, co przeciwników. A tymczasem naprawdę warto przeszczepić ten nowy zwyczaj na polski grunt, bo pozwala on przyszłej mamie przeżywać swoją ciążę razem z innymi kobietami – w formie zabawy, rytuałów i jakże pożytecznego obdarowywania jeszcze nienarodzonego bobasa. Prezenty i życzenia na baby shower to świetny pomysł, ale co to właściwie znaczy po polsku „baby shower” i skąd się wzięła ta tradycja?

Baby shower:

Baby shower: co to znaczy?

Nazwa baby shower pochodzi od angielskiego słowa „showering” i po polsku oznacza obsypywanie przyszłej mamy potokiem miłości i prezentów dla jej dziecka. Mile widziane są także prezenty dla mamy i wszelkie praktyczne oraz śmieszne gadżety, które mogą się przydać po porodzie. W Polsce używa się także nazwy „bociankowe” – od bociana, który ma przynieść mamie wymarzonego maluszka oraz „przyjęcie brzuszkowe”.

Baby shower: skąd się wzięło?

Baby shower narodziło się w krajach anglosaskich jeszcze w XVIII stuleciu. Początkowo było to jedynie kameralne spotkanie pań przy herbatce, podczas którego przyszłą mamę obdarowywano praktycznymi prezentami dla maluszka. W ciągu wieków jednak nieco zmieniło się obchodzenie tego miłego zwyczaju.

Kiedyś kobiecie oczekującej dziecka organizowano baby shower tylko raz. Dziś ciężarne Amerykanki czy Angielki mogą mieć kilka takich przyjęć urządzanych przez osoby z różnych środowisk. Tradycją było, że spotkanie przygotowywały najbliższe osoby z rodziny (mama, siostra, ciocia, kuzynka) i uczestniczyły w nim wyłącznie kobiety. Dziś baby shower zorganizować może także najlepsza przyjaciółka czy koleżanki z pracy, a wziąć w nim udział mogą także panowie.

Baby shower: prezenty na dla mamy i dziecka

Tradycyjnie organizatorka przyjęcia prosi przyszłą mamę o sporządzenie listy potrzebnych rzeczy dla dziecka. Zwykle jest to cała wyprawka – od śpioszków, przez zabawki, po łóżeczko, na które złożyć się może kilka osób. Ale jeśli mama spodziewa się już drugiego dziecka, a po pierwszym pozostały niezniszczone ubranka i akcesoria do opieki, wtedy wyobraźnia jej i gości co do prezentów jest właściwie nieograniczona. Goście dzielą się punktami z listy i przez następne kilka tygodni kupują prezenty (mama może wskazać sklep, w którym upatrzyła np. ciuszki czy przewijak).


W oczekiwaniu na bociankowe organizatorka rozsyła zaproszenia na baby shower do osób, których obecność wcześniej ustaliła np. z mamą ciężarnej. W dobrym tonie jest, aby mama przygotowała dla gości coś od siebie – zwykle są to ciasteczka i tort „przedurodzinowy”, a także dekoracja pomieszczenia. Większymi upominkami przyszła mama obdarowuje organizatorki przyjęcia. Wypada też, by po przyjęciu rozesłała do wszystkich jego uczestników karteczki z podziękowaniami.

Baby shower: kiedy zorganizować przyjęcie?

Zgodnie z tradycją baby shower dla przyszłej mamy powinno zostać zorganizowane w III trymestrze ciąży i najczęściej jest to około dwóch miesięcy przed porodem. Niektóre przyszłe mamy zwlekają z wyprawieniem przyjęcia do ostatniej chwili, ponieważ chcą po raz ostatni pokazać się publicznie z dużym burzuszkiem. To jednak niesie ze soba pewne ryzyko – może się okazać, że maluszek pojawi się na świecie jeszcze przed dedykowaną mu imprezą.

Baby shower: jak zorganizować wspaniałe przyjęcie?

Jedna lub kilka kobiet z najbliższego otoczenia ciężarnej organizuje przyjęcie, w którym w roli głównej wystąpi przyszła mama i... jej brzuszek. Mama i goście są powiadamiani zazwyczaj na kilka tygodni wcześniej, aby zdążyli się przygotować. Przyjęcia odbywają się zwykle w sobotnie lub niedzielne popołudnie. Imprezę można zorganizować właściwie wszędzie – w parku, w domu, restauracji, barze – co tylko podsunie wyobraźnia i na co pozwolą finanse.

Spotkanie trwa zwykle nie dłużej niż kilka godzin, podczas których mama przechodzi różne rytuały, goście zabawiani są grami towarzyskimi; a w każdej chwili sięgnąć można po ciasteczko czy kawałek obowiązkowego „baby-showerowego” tortu. Najważniejsze jest, by miło spędzić ten czas, a zdjęcia z radosnego okresu oczekiwania na dzidziusia pokazać dziecku wtedy, kiedy już podrośnie.

Rytuały na baby shower

  1. Koraliki na prezent dla przyszłej mamy. Rytuał zagłębiania się w tajemnicę macierzyństwa rozpoczyna zwykle robienie naszyjnika. Przed spotkaniem organizatorka informuje gości, by każdy przyniósł ze sobą jeden koralik. Gdy wszyscy obecni usiądą w kręgu, każdy nawleka na żyłkę swój drobiazg, wypowiadając przy tym życzenie dla przyszłej mamy i jej dziecka. Mama nosi ten talizman aż do rozwiązania. Udekorowana naszyjnikiem mama rozsiada się wygodnie w fotelu, a jedna z obecnych kobiet robi jej relaksującą kąpiel stóp, połączoną z masażem przy wykorzystaniu olejów eterycznych (należy dobrać kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży!).
  2. W tym samym czasie inna osoba może realizować kolejny punkt rytuału, czyli czesanie i dekorowanie włosów. Skronie mamy można natrzeć odprężającym olejkiem, a głowę przystroić wdzięcznym wianuszkiem. Szczotka do włosów może mieć specjalne znaczenie, np. mogła należeć jeszcze do praprababki dziecka.
  3. Dla odważnych – gipsowy odlew brzucha. Będzie to świetna pamiątka już po porodzie – kilkuletnie dziecko pewnie nie będzie się mogło nadziwić, jak się kiedyś mieściło w tak małym brzuszku. Należy przy tym pamiętać, by wszelkie materiały – gips, substancje natłuszczające itd. – były bezpieczne dla ciężarnych.
  4. Malowanie brzuszka. Ozdoby mogą być przeróżne – słoneczka, gwiazdki, zwierzątka, ornamentalne wzory. I znów fotografia tak udekorowanego brzucha będzie niezrównaną pamiątką z okresu ciąży.
  5. Bransoletka na szczęście. Bardzo ważnym elementem rytuału jest robienie bransoletek szczęścia. Goście tworzą krąg wokół przyszłej mamy i podają sobie kolejno sznureczek. Każda osoba odcina sobie jego fragment i zawija go wokół nadgarstka, wypowiadając przy tym prośbę o szczęśliwy poród. Bransoletek nie można zdejmować aż do narodzin dziecka, a za każdym razem, gdy się na nie spojrzy, należy powtórzyć życzenie.
  6. Podobną funkcję spełniają kamyczki dobrej energii. Tak jak koralik, każda z osób przynosi ze sobą kamyczek, który następnie dekoruje. Dekoracja ta ma symbolizować pozytywną energię i życzenia, które pomogą mamie w porodzie, jeśli to na nich skupi wtedy swój wzrok.

Mamy nadzieję, że do baby shower przekonają się przyszłe mamy i ich najbliżsi także w Polsce. Tradycję tę można oczywiście spolszczyć, przydając jej lokalnego kolorytu, lecz sama idea towarzyszenia dziecku i myślenia o nim, jeszcze gdy jest w brzuszku, na pewno pozwoli mu się poczuć na tym świecie swojsko i bezpiecznie.

Gry towarzyskie i quizy na baby shower

Nie zawsze osoby biorące udział w przyjęciu znają się nawzajem. Dobrym sposobem na przełamanie lodów są więc gry na baby shower, które z powodzeniem sprawdzają się także wśród przyjaciół. Czasem do gier potrzebne będą plansze, których przygotowaniem powinna się zająć organizatorka przyjęcia dla przyszłej mamy jeszcze przed imprezą.

Najbardziej popularne zabawy na baby shower:

  • „Zgadnij, kto to”. Jeden uczestnik wychodzi z pomieszczenia. Podczas jego nieobecności pozostali ustalają osobę, o którą następnie wypytywać będzie nieobecny; pytania mogą dotyczyć wszystkiego – od ulubionych owoców po czytaną ostatnio książkę;
  • „Dziecięce piosenki”. Każdy dostaje karteczkę z tytułem jakiejś dziecięcej mruczanki (np. „Aaa, kotki dwa”). Piosenki powtarzają się, tak że ten sam tytuł mają dwie osoby; zabawa polega na tym, by nucić swoją piosenkę, a jednocześnie słuchać, kto nuci jej dalszy ciąg i w ten sposób odnaleźć swoją parę.
  • „Kto najlepiej zna mamę”. Quiz sprawdzający, kto z obecnych najwięcej wie o przyszłej mamie: o jej ulubionym kolorze, wybranych imionach dla dzidziusia itd.
  • „Miksowanie imienia”. Każdy z uczestników wypisuje swoje imię, a następnie z liter imienia, próbuje utworzyć imię dla bobasa, który jest jeszcze w brzuszku; można też spróbować „miksować” litery, sylaby i części kilku imion.
  • „Zwierzątka” – od nazwy dorosłego zwierzęcia należy ułożyć nazwę jego dziecka. Wybrać należy nazwy mniej popularne (raczej nie kot – kocię), np. skunks – skunksiątko (?), a zabawa na pewno będzie dobra.
  • „Śpioszki-kaloszki”. Do wyliczanych przez kolejne osoby przyborów dziecięcych z wyprawki dla noworodka (ale nie tylko) następna osoba dodaje swój, powtórzywszy uprzednio utworzone (np. śpioszki – śpioszki, kaloszki – śpioszki, kaloszki, grzechotki).

Po takim wstępie rozbawione towarzystwo nabierze pewnie ochoty na kolejne atrakcje, a do tych należą rytuały przyszłej mamy.

Życzenia na baby shower po polsku

Oto przykładowe życzenia na baby shower: dla przyszłej mamy i dziecka. Można je wpisać na ozdobną kartkę albo oprawić w ramkę.

Życzę Ci, Najmniejsza Kruszynko, pogodnego dzieciństwa, śmiechu w domu i lodów w niedzielę, i przyjaciół najlepszych na świecie, i życia z fantazją, mądrego i dobrego, i wszystkiego, wszystkiego najlepszego.

Nasza dzielna przyszła mamo,
Trochę czasu Ci zostało,
Ale finał jest już bliski
I zaraz będzie po wszystkim.
I na świecie, po tej stronie
Przywitamy szczęście Twoje,
Co jak promyk słońca mały
Rozpromieni dom Twój cały,
Stając się sensem istnienia
Źródłem ciepła i spełnienia.
Bądź więc dzielna i cierpliwa,
Niech uśmiechu nie ubywa.
Dla nas jesteś wciąż ta sama,

Choć z nowym imieniem: MAMA

Bycie mamą to magiczny czas.
Towarzyszy mu mnóstwo uśmiechów
oraz łzy pełne radości.
Macierzyństwo, chociaż nierzadko trudne,
to prawdziwa tajemnica szczęścia,
której wkrótce doświadczysz!
Z całego serca życzę ci mnóstwa siły i energii,
abyście razem z maleństwem podbili świat!
Abyś pełna miłości i czułości rozkwitała,
każdego dnia, jak to robisz teraz.

Baby shower: jak się ubrać?

To, jak powinno się ubrać na przyjęcie brzuszkowe, zależy od tego, gdzie ma się ono odbyć i czy będzie tematyczne. Jeśli baby shower będzie organizowane w formie pikniku, prawdopodobnie będzie na nim obowiązywał mniej formalny strój niż np. na przyjęciu w wykwintnej restauracji. Być może przyszła mama lub organizatorka będzie chciała, żeby impreza miała motyw przewodni lub wszystkie osoby biorące udział w zabawie były podobnie ubrane.

Jeśli osoby uczestniczące w przyjęciu nie zostaną poinformowane o obowiązującym stroju, należy przyjąć, że optymalnym  rozwiązaniem będzie strój w stylu smart casual, czyli tzw. sportowa elegancja.

Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA