kobiety na baby shower
fot. Fotolia

„Baby shower” po polsku, czyli co zamiast męskiego „pępkowego"

Od męskiego – mocno zakrapianego „pępkowego”, lepsze jest kobiece spotkanie „przedurodzinowe”, czyli baby shower, który uwielbiają szczególnie Amerykanie!
kobiety na baby shower
fot. Fotolia
Zanim „baby shower” na dobre zadomowi się w polskiej kulturze – czemu mocno kibicujemy – na pewno napotka na swojej drodze tyleż entuzjastów, co przeciwników. Podobnie jak niegdyś Walentynki. A warto przeszczepić ten nowy zwyczaj na polski grunt, bo pozwala on przyszłej mamie przeżywać swoją ciążę razem z innymi kobietami – w formie zabawy, rytuałów i jakże pożytecznego obdarowywania jeszcze nienarodzonego bobasa.

Skąd się wziął zwyczaj?

„Baby shower” narodziło się w krajach anglosaskich jeszcze w XVIII stuleciu. Początkowo było to jedynie kameralne spotkanie pań na herbatce, podczas którego przyszłą mamę obdarowywano praktycznymi prezentami dla maluszka. W ciągu wieków jednak nieco zmieniło się obchodzenie tego miłego zwyczaju. Kiedyś kobiecie oczekującej dziecka organizowano „baby shower” tylko raz. Dziś ciężarne Amerykanki czy Angielki mogą mieć kilka takich przyjęć baby shower, urządzanych przez osoby z różnych środowisk. Tradycją było, że spotkanie przygotowywały najbliższe kobiety z rodziny (mama, siostra, ciocia, kuzynka) i uczestniczyły w nim wyłącznie kobiety. Dziś, dwieście lat później „baby shower” zorganizować może także najlepsza przyjaciółka czy koleżanki z pracy, a wziąć w nim udział mogą także panowie.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Prysznic przyjemności

Nazwa zwyczaju pochodzi od angielskiego słowa „showering” i oznacza zalewanie przyszłej mamy potokiem miłości i prezentów dla jej dziecka. Jedna lub kilka kobiet z najbliższego otoczenia ciężarnej organizuje przyjęcie, w którym w roli głównej wystąpi przyszła mama i jej brzuszek. Mama i goście są powiadamiani zazwyczaj na kilka tygodni wcześniej, aby zdążyli się przygotować. Przyjęcia odbywają się zwykle w sobotnie lub niedzielne popołudnie. Imprezę można zorganizować właściwie wszędzie – w parku, w domu, restauracji, barze – co tylko podsunie wyobraźnia i na co pozwolą finanse. Również ceny prezentów wahać się mogą od drobnych sum po naprawdę pokaźne. Spotkanie trwa zwykle nie dłużej niż kilka godzin, podczas których mama przechodzi różne rytuały; goście zabawiani są grami towarzyskimi; a w każdej chwili sięgnąć można po ciasteczko czy kawałek obowiązkowego „baby-showerowego” tortu. Najważniejsze jest, by miło spędzić ten czas, a zdjęcia z radosnego okresu oczekiwania na dzidziusia pokazać dziecku wtedy, kiedy już podrośnie.

Prezenty dla przyszłej mamy

Tradycyjnie organizatorka przyjęcia prosi przyszłą mamę o sporządzenie listy potrzebnych jej dla dziecka rzeczy. Zwykle jest to cała wyprawka – od śpioszków, przez zabawki, po łóżeczko, na które złożyć się może kilka osób. Ale jeśli mama spodziewa się już drugiego dziecka, a po pierwszym pozostały niezniszczone ubranka i akcesoria do opieki, wtedy wyobraźnia jej i gości co do prezentów jest właściwie nieograniczona. Goście dzielą się punktami z listy i przez następne kilka tygodni kupują prezenty (mama może wskazać sklep, w którym upatrzyła np. ciuszki czy przewijak). W tym czasie organizatorka rozsyła zaproszenia do osób, których obecność wcześniej ustaliła np. z mamą ciężarnej. Do dobrego tonu należy, aby mama przygotowała dla gości coś od siebie – zwykle są to ciasteczka i tort „przedurodzinowy”, a także dekoracja pomieszczenia. Większymi upominkami przyszła mama obdarowuje organizatorki przyjęcia. Wypada też, by po przyjęciu rozesłała do wszystkich jego uczestników karteczki z podziękowaniami.

Gry towarzyskie na baby shower

Nie zawsze osoby biorące udział w „baby shower” znają się nawzajem. Dobrym sposobem na przełamanie lodów są więc gry towarzyskie, które z równym powodzeniem sprawdzają się także wśród przyjaciół. Czasem do gier potrzebne będą plansze, których przygotowaniem powinna się zająć organizatorka przyjęcia dla przyszłej mamy jeszcze przed imprezą.

Do najbardziej popularnych "babyshowerowych" gier należą:
 • „Zgadnij, kto to” – jeden uczestnik wychodzi z pomieszczenia; podczas jego nieobecności pozostali ustalają osobę, o którą następnie wypytywać będzie nieobecny; pytania mogą dotyczyć wszystkiego – od ulubionych owoców po czytaną ostatnio książkę;
 • „Dziecięce piosenki” – każdy dostaje karteczkę z tytułem jakiejś dziecięcej mruczanki (np. „Aaa, kotki dwa”); piosenki powtarzają się, tak że ten sam tytuł mają dwie osoby; zabawa polega na tym, by nucić swoją piosenkę, a jednocześnie słuchać, kto nuci jej dalszy ciąg i w ten sposób odnaleźć swoją parę;
Zobacz też: Męskie imiona polskie
 • „Kto najlepiej zna mamę” – quiz sprawdzający, kto z obecnych najwięcej wie o przyszłej mamie: o jej ulubionym kolorze, wybranych imionach dla dzidziusia itd.;
 • „Miksowanie imienia” – każdy z uczestników wypisuje swoje imię, a następnie z liter imienia, próbuje utworzyć imię dla bobasa, który jest jeszcze w brzuszku; można też spróbować „miksować” litery, sylaby i części kilku imion;
 • „Zwierzątka” – od nazwy dorosłego zwierzęcia należy ułożyć nazwę jego dziecka; wybrać należy nazwy mniej popularne (raczej nie kot – kocię), np. skunks – skunksiątko (?), a zabawa na pewno będzie dobra;
 • „Śpioszki-kaloszki” – do wyliczanych przez kolejne osoby przyborów dziecięcych z wyprawki dla noworodka (ale nie tylko) następna osoba dodaje swój, powtórzywszy uprzednio utworzone (np. śpioszki – śpioszki, kaloszki – śpioszki, kaloszki, grzechotki).
Po takim wstępie rozbawione towarzystwo nabierze pewnie ochoty na kolejne atrakcje, a do tych należą rytuały przyszłej mamy.

Rytuały na baby shower

 1. Koraliki na prezent dla przyszłej mamy. Rytuał zagłębiania się w tajemnicę macierzyństwa rozpoczyna zwykle robienie naszyjnika. Przed spotkaniem organizatorka informuje gości, by każdy przyniósł ze sobą jeden koralik. Gdy wszyscy obecni usiądą w kręgu, każdy nawleka na żyłkę swój drobiazg, wypowiadając przy tym życzenie dla przyszłej mamy i jej dziecka. Mama nosi ten talizman aż do rozwiązania. Udekorowana naszyjnikiem mama rozsiada się wygodnie w fotelu, a jedna z obecnych kobiet robi jej relaksującą kąpiel stóp, połączoną z masażem przy wykorzystaniu olejów eterycznych (należy dobrać specjalnie łagodne dla kobiet w ciąży!).
 2. W tym samym czasie inna osoba może realizować kolejny punkt rytuału, czyli czesanie i dekorowanie włosów. Skronie mamy natrzeć można odprężającym olejkiem; szczotka do włosów może mieć specjalne znaczenie, np. mogła należeć jeszcze do praprababki przyszłego dziecka; a głowę mamy przystroić można wdzięcznym wianuszkiem.
 3. Dla odważnych – gipsowy odlew brzucha. Będzie to świetna pamiątka już po porodzie – kilkuletnie dziecko pewnie nie będzie się mogło nadziwić, jak się kiedyś mogło zmieścić w tak małym brzuszku. Należy przy tym pamiętać, by wszelkie materiały – gips, substancje natłuszczające itd. – były bezpieczne dla zdrowia malucha.
 4. Znacznie mniej ryzykowne jest malowanie brzuszka. Ozdoby mogą być przeróżne – słoneczka, gwiazdki, zwierzątka, ornamentalne wzory. I znów fotografia tak udekorowanego brzucha będzie niezrównaną pamiątką z okresu ciąży.
 5. Bransoletka na szczęście. Bardzo ważnym elementem rytuału jest robienie bransoletek szczęścia. Goście tworzą krąg wokół przyszłej mamy i podają sobie kolejno sznureczek. Każda osoba odcina sobie jego fragment zawija go wokół nadgarstka, wypowiadając przy tym prośbę o szczęśliwy poród. Bransoletek nie można zdejmować aż do narodzin dziecka, a za każdym razem gdy się na nie spojrzy, należy powtórzyć życzenie.
 6. Podobną funkcję spełniają kamyczki dobrej energii. Tak jak koralik, każda z osób przynosi ze sobą kamyczek, który następnie dekoruje. Dekoracja ta ma symbolizować pozytywną energię i życzenia, które pomogą mamie w porodzie, jeśli to na nich skupi wtedy swój wzrok
Miejmy nadzieję, że do „baby shower” przekonają się przyszłe mamy i ich najbliżsi także w Polsce. Tradycję tę można oczywiście spolszczyć, przydając jej lokalnego kolorytu, lecz sama idea towarzyszenia dziecku i myślenia o nim, jeszcze gdy jest w brzuszku, na pewno pozwoli mu się poczuć na tym świecie swojsko i bezpiecznie.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy