GRY
 
 

Babyonline.pl na konferencji o młodych kobietach na rynku pracy

Redakcja Babyonline.pl była na "Lunchu Kobiet Pracujących", czyli nietypowej konferencji prasowej połączonej z dyskusją na temat sytuacji absolwentek szkół zawodowych i techników zawodowych na rynku pracy. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy, którymi będziemy się z wami dzielić.

Aleksandra Sokalska
fot. Karolina Stępniewska (na zdj. Aleksandra Sokalska)
Na lunch prasowy zorganizowany przez Gumtree Polska udałyśmy się silną ekipą w składzie: Aleksandra Sokalska, współtworząca Babyonline i redaktor prowadząca "Twojego Maluszka", Joanna Sokołowska, dyrektor promocji naszego działu marketingu oraz  wasza redaktorska wtyczka, czyli wyżej podpisana Karolina Stępniewska. Na tej utrzymanej w przyjaznej i nieformalnej atmosferze konferencji, eksperci i autorzy raportu "Aktywni+: Absolwentki z fachem w ręku" przygotowanego dla Gumtree Polska przez DELab UW przedstawili wnioski z badań o sytuacji zawodowej absolwentek szkół zawodowych i techników. Dyskutowano o tym, kto najczęściej wybiera szkoły zawodowe i jaka motywacja stoi za tą decyzją. Wnioski są ogólnie optymistyczne – szkolnictwo zawodowe wydaje się odczarowane, a obraz młodych kobiet, który wyłania się z badań DELab UW oraz Młodzi w Centrum Lab SWPS to portret dziewczyn, które są zaradne, silnie zmotywowane do nauki i pracy i nie boją się wyzwań. Nas oczywiście najbardziej zainteresowały informacje na temat uczących się w szkołach zawodowych nastoletnich matkach i tego, jak godzą naukę z macierzyństwem. W każdej szkole objętej badaniem są uczennice, które już zostały matkami, dlatego szkoły są przygotowane na takie sytuacje. Uczennice-mamy mówią, że chociaż pogodzenie szkoły z rodzicielstwem nie jest łatwe, jest możliwe. Nauczyciele i dyrektorzy szkół umożliwiają często młodym mamom zaliczanie obowiązkowych egzaminów w trybie eksternistycznym. Z każdej strony jest wola współpracy, a młode mamy w szkołach zawodowych i technikach częściej niż uczennice liceów ogólnokształcących, które zachodzą w ciążę kończą szkołę w terminie – przekonywała Justyna Pokojska, autorka raportu z DELab UW. Krzepiące, prawda? Wyszłyśmy ze spotkania podniesione na duchu: te kobiety są mądre, silne i dobrze zorganizowane!Na zdjęciach m.in.:
Katarzyna Merska-Pietrak - Gumtree Polska
Justyna Pokojska - DELab UW, autorki raportu
Justyna Sarnowska - Młodzi w Centrum Lab SWPS
oraz
Aleksandra Sokalska - redaktor prowadząca "Twojego Maluszka" 
Joanna Sokołowska - dyrektor promocji naszego działu marketingu
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!
Doładuj
Przeładuj