Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
fot. AdobeStock

Autyzm zaczyna się już w życiu płodowym

Najnowsze odkrycie amerykańskich uczonych przeczy teorii, że to szczepionki są odpowiedzialne za autyzm. A jeśli nie one, to co?
Monika Karbarczyk
Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
fot. AdobeStock
Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Dzieci autystyczne mają problemy m.in. z nawiązaniem właściwych relacji społecznych, wyrażaniem uczuć, integracją sensoryczną. Często izolują się. Do tej pory naukowcy wskazywali na kilka możliwych przyczyn tego zaburzenia, m.in. geny, urazy okołoporodowe, poważne infekcje. Sporo zwolenników miała też teoria łączaca autyzm ze szczepionkami. Naukowcy zaprzeczyli jednak te doniesienia.

Przyczyny autyzmu

Odkrycie uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz z Instytutu Nauk Mózgu Allen rzucają nowe światło na tę sprawę. Okazuje się, że zmiany w poszczególnych obszarach mózgu u osób autystycznych zaczynają się już w życiu płodowym
Badacze przebadali mózgi 22 zmarłych dzieci (część z nich była autystyczna). Naukowcy skupili się na 25 różnych genach. Okazało się, że w mózgach dzieci autystycznych, w warstwie korowej są plamy (brak pewnych markerów genetycznych), które uniemożliwiają prawidłowe przetwarzanie informacji w mózgu. Tworzą się one już w życiu płodowym. 
Płaty kory, które nie miały tych markerów, są odpowiedzialne za komunikację i naukę języka. 
To odkrycie pomoże wcześniej rozpoznawać tę chorobę i tym samym poprawić jakość życia dzieci dotkniętych autyzmem. 
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Jak rozpoznać autyzm?

Jeśli dziecko nie gaworzy, nie wykonuje świadomych gestów w pierwszym roku życia, nic nie mówi do 16. miesiąca życia, nie składa słów w wieku dwóch lat, nie reaguje na imię ani na pieszczotliwe zawołania, nie potrafi bawić się zabawkami, prawdopodobnie jest autystyczne. 
Do dodatkowych objawów, które mogą sugerować to zaburzenie, zaliczamy: izolowanie się od otoczenia, potrzebę stałości, niezdolność do nawiązywania poprawnych relacji społecznych, powtarzanie czynności (przesadna dbałość o zachowanie ładu w swoim otoczeniu), łatwość zapamiętywania, przywiązanie do jednego przedmiotu (np. zabawki), urojenia, omamy. 

Polecamy: Czy szczepienia wywołują autyzm?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy