GRY
 
 

Lekarze namawiają do badań cholesterolu u dziecka

Tak, to nie pomyłka! Według najnowszych zaleceń dziecku między 5. a 10. rokiem życia trzeba sprawdzić poziom cholesterolu. Niektórzy lekarze są za tym, by sprawdzać cholesterol już u dwulatka. Teraz możesz to zrobić nawet bez skierowania!

Badania dziecka
fot. Fotolia
Nie tylko dorośli powinni sprawdzać poziom cholesterolu. Dzieci też, i to nawet, jeśli są szczupłe. Sprawdzenie poziomu cholesterolu jest wręcz konieczne, jeśli dziecko na nadwagę lub otyłość, a także jeśli w rodzinie występują choroby cywilizacyjne: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu. Dlaczego badanie cholesterolu u dziecka jest tak ważne? Bo tylko w okresie dzieciństwa można zapobiec miażdżycy - chorobie, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
Czytaj też: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci

Blaszki miażdżycowe w dzieciństwie

Pierwsze blaszki miażdżycowe tworzą się już w okresie dzieciństwa. Gdy blaszka miażdżycowa już się utworzy, nie ma szans zginąć: światło naczynia krwionośnego, przez które płynie krew, już zawsze będzie węższe. Dlatego pojawia się nadciśnienie.
– Zanim jednak pojawi się blaszka miażdżycowa, w naczyniach krwionośnych tworzą się w naczyniach tzw. plamy tłuszczowe. Mogą one pojawić się bardzo wcześnie - opisywano je nawet w naczyniach krwionośnych płodu! Jednak te zmiany można cofnąć: jeśli dziecko będzie odpowiednio się odżywiało i prowadziło zdrowy styl życia – mówi  prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ważne jest, żeby sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmiany miażdżycowe, najlepiej - między 5. a 10 rokiem życia. Można to zrobić nawet wcześniej: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca nawet, żeby pierwszy raz sprawdzić poziom cholesterolu już u dziecka w wieku 2 lat, gdy zaczyna ono jeść to, co dorośli. Jeśli okaże się, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, można od razu zwrócić szczególną uwagę na jego dietę.
Redakcja poleca: Dlaczego musisz badać dziecku cholesterol? [WIDEO]
Wysoki cholesterol to nie jest wyłącznie domena dorosłych. Twoje dziecko też może mieć ten problem! Prof. Marek Naruszewicz wyjaśnia, które dzieci są nim zagrożone.

Rodzice i lekarze nie wiedzą, że warto sprawdzać poziom cholesterolu

– W Polsce  bardzo niewiele badań cholesterolu wykonuje się u dzieci. Nie jest to zgodne z najnowszymi tendencjami światowymi, które mówią, że można wcześnie dostrzec tendencję do miażdżycy i zapobiec jej. Zawsze lepiej zapobiegać niż potem leczyć – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
Rodzice i lekarze często nie mają świadomości, że już u małego dziecka warto sprawdzić poziom cholesterolu. Przyczyną zbyt wysokiego stężenia cholesterolu u małych dzieci mogą być predyspozycje rodzinne, genetyczne, ale też zła dieta.
Czytaj też: Morfologia, mocz, USG - kiedy je wykonać u dziecka

Dieta i brak ruchu: przyczyny problemów z cholesterolem

Dzieci w Polsce odżywiają się źle - widać to z badań przeprowadzonych w Centrum Zdrowia Dziecka, Instytucie Matki i Dziecka. Jedzą zbyt dużo słodyczy, produktów wysoko przetworzonych, fast foodów, a za mało warzyw i owoców. Coraz mniej też się ruszają, spędzając czas głównie przed telewizorem i komputerem.
– Coraz więcej dzieci ma nadwagę i otyłość. Coraz częściej nadwagę też widać u chłopców, czego wcześnie nie było. Powodem jest brak ruchu i nieprawidłowa dieta – mówi prof. Pac-Kożuchowska.

Bezpłatne badania cholesterolu: akcja Zbadaj cholesterol u dziecka

Jeśli chcesz zbadać cholesterol u dziecka, poproś o skierowanie na badania lekarza. Od końca maja 2014 roku trwa akcja bezpłatnych badań cholesterolu u dzieci. W 8 miastach Polski możesz zrobić dziecku bezpłatne badania. Warunkiem jest wypełnienie przez rodziców dziecka ankiety dostępnej w laboratorium. W ankiecie znajdują się pytania dotyczące występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego.

Badanie cholesterolu u dziecka można wykonać bez skierowania (bezpłatnie) w laboratoriach:
  • Białystok, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny ul. J. Waszyngtona 17
  • Kraków, Diagnostyka Kraków ul. Życzkowskiego 16
  • Krastystaw, SP ZOZ w Krasnymstawie ul. Sobieskiego 4 B
  • Lublin, Szpital Wojewódzki Al. Kraśnicka 100
  • Sulechów, SP ZOZ ul. Zwycięstwa 1
  • Ryki, Laboratorium Diagnostyka ul. Żytnia 23
  • Warszawa, Instytut Matki i Dziecka ul. Kasprzaka 17a
  • Zielona Góra, Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego ul. Zyty 26
Akcja Zbadaj cholesterol u dziecka trwa od końca maja 2014 roku do wyczerpania odczynników (dostępnych jest ok. 2000).
Czytaj też: Cukier i sól w diecie dziecka

Doładuj
Przeładuj