GRY

Badania krwi w ciąży - normy

Choć mało przyjemne, badania krwi w ciąży są konieczne po to, by dowiedzieć się, co dzieje się w organizmie przyszłej mamy. Sprawdź, jak interpretować wyniki morfologii w ciąży.
badania, badania krwi, badania lekarskie, lekarz
fot. Fotolia
Podpowiadamy, jakie wyniki badań w ciąży powinny cię zaniepokoić i co oznaczają tajemnicze skróty na karcie badań.     
 
Powinnaś zrobić morfologię przy pierwszej wizycie, a potem co 2 miesiące. To badanie dostarcza dużo informacji o funkcjonowaniu całego organizmu. Ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też m.in. wykryć początki anemii i jej prawdopodobne przyczyny (niedobór żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego). Analizując wyniki z krwi, lekarz zwraca uwagę na poziom hemoglobiny, który nie powinien być niższy niż 11 g/dl, liczbę erytrocytów (w niedokrwistości – maleje), a także na liczbę leukocytów (wzrost może świadczyć o infekcji). Ważne są również płytki krwi – ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia.

Wyniki morfologii krwi w ciąży

Pojedyncze wyniki poniżej normy nie powinny cię martwić – mogą być typowe dla twojego organizmu. Lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania. Dowiedz się, jakie powinny być prawidłowe wyniki morfologii krwi.
 • Hemoglobina (Hb, HGB) – 11,5-13,5 g/dl
  Wynik poniżej hemoglobina – normy najczęściej wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.
 • Erytrocyty, krwinki czerwone (E, RBC) – 3,5-4,5 mln/mikrolitr
  Okresowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza.
 • Leukocyty, krwinki białe (L, WBC) – 10-15 tys./mikrolitr
  W czasie ciąży jest ich więcej. Wynik ponad normę towarzyszy infekcjom, uszkodzeniom tkanek, a poniżej jej – chorobom hematologicznym.
 • Płytki krwi, trombocyty (PLT) – 100-300 tys./mikrolitr
  Ich ilość musi być kontrolowana przez całą ciążę, bo płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi.
 • Hematokryt, gęstość krwi (Ht) – 37-52%
  Zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość występuje przy niedokrwistości, a wyższa podczas stanów odwodnienia.
 • Glukoza 70-105 mg%
  Przez całą ciążę powinna utrzymywać się w ściśle określonych granicach. Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej – na dietę niskowęglowodanową.
 • Żelazo całkowite 60-150 mikrogram/dl
  Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości, ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.
Inne wyniki:
 • Poziom glukozy
Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi (cukier może pojawić się także w moczu), niekiedy do niebezpiecznego poziomu. Zwykle dzieje się to w drugiej połowie ciąży. Żeby wykryć ten stan, u każdej kobiety sprawdza się reakcję organizmu po wypiciu 50 g glukozy – tzw. test GTT, czyli przesiewowy test obciążenia glukozą.

Powinnaś go wykonać między 24. a 28. tygodniem. Polega on na badaniu stężenia glukozy we krwi na czczo, drugie oznaczenie wykonuje się godzinę po wypiciu szklanki wody z rozpuszczonymi 50 g glukozy. Nieprawidłowe wyniki (na czczo – powyżej 105 mg%, w godzinę po obciążeniu 50 g glukozy – powyżej 140 mg%) mogą świadczyć o cukrzycy ciężarnych. W celu jej potwierdzenia lekarz zleca zazwyczaj wykonanie jeszcze jednego testu obciążenia 75 g glukozy. Gdy wynik jest powyżej 140 mg% , robi się test z wyższą dawką glukozy – 75 g (OGTT). Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży. Cukrzyca ciężarnych to choroba, która dotyczy ok. 3% kobiet.

Jakie badania są najważniejsze w ciąży - wyjaśnia ginekolog:
 
 • Grupa krwi
Podczas pierwszego badania lekarz zleci ci określenie grupy krwi wraz z czynnikiem Rh. Te dane powinnaś mieć wpisane nie tylko do książeczki zdrowia, ale także do podręcznych dokumentów, które stale nosisz przy sobie. Gdy masz ujemne Rh (jak 15% kobiet), będziesz musiała zrobić badanie serologiczne określane jako odczyn Coombsa. Pozwala ono na wykrycie w twoim organizmie przeciwciał odpornościowych, które pojawiają się w przypadku konfliktu serologicznego – jako reakcja na krew dziecka o odmiennym Rh. Badanie to powtarza się w II i III trymestrze ciąży. Gdy masz ujemne Rh, a twoje dziecko dodatnie, w ciągu trzech dni po porodzie otrzymasz immunoglobulinę anty-Rh, by zapobiec powstaniu przeciwciał.

Sprawdź ryzyko konfliktu serologicznego - kalkulator.
 • Niezgodność czynnika Rh
U 85% ludzi występuje czynnik Rh dodatni. To, czy jesteś Rh (–), ma duże znaczenie w ciąży, jeśli twoje dziecko jest Rh (+). Jeżeli komuś przetacza się krew niezgodną z jego własną, ustrój podejmuje walkę z intruzem, wytwarzając przeciwciała, nazywane aglutyninami. Atakują one obce krwinki czerwone. Tak dzieje się, gdy kobieta Rh-ujemna nosi dziecko, które odziedziczyło dodatni czynnik Rh po ojcu Rh-dodatnim (1 na 11 przypadków). Na ogół krew dziecka nie miesza się z krwią matki, czasami jednak zdarza się, że jego krwinki przechodzą do jej krwi w czasie porodu, gdy odkleja się łożysko. Ustrój matki traktuje je jako obce i wytwarza przeciwciała. Nie ma to następstw dla zdrowia kobiety, ale może zaszkodzić dziecku. Jeżeli przeciwciała te są wytwarzane już podczas pierwszej ciąży, jest ich zwykle zbyt mało, by uszkodzić płód. Ale raz wytworzone pozostają w organizmie matki, a w czasie następnej ciąży mogą niszczyć krwinki czerwone drugiego dziecka i wywołać chorobę hemolityczną.

Wytwarzanie przeciwciał można zatrzymać, wstrzykując matce Rh-ujemnej immunoglobulinę, która zapobiega skutkom konfliktu. Immunoglobulinę wstrzykuje się po porodzie, zanim rozpocznie się proces wytwarzania przeciwciał. Należy ją podać wtedy, kiedy krew płodu może przedostać się do krwiobiegu matki, np. w razie amniopunkcji (nakłucia worka owodniowego), założenia szwu okrężnego na szyjkę macicy, poronienia, ciąży pozamacicznej. W kolejnej ciąży, w razie wystąpienia objawów konfliktu serologicznego, trzeba będzie ciążę prowadzić w specjalistycznym ośrodku.
 • Odczyn VDRL
Oznacza się go na początku ciąży, a potem jeszcze raz około 37. tygodnia. Jest to badanie serologiczne, wykrywające przeciwciała swoiste dla bakterii wywołującej kiłę. Wynik powinien być ujemny. 
 • HIV
Badanie powinno zostać wykonane dwa razy: pierwsze - do 10. tygodnia ciąży, drugie – między 33. a 37. tygodniem ciąży. Wynik powinien być negatywny.
 • HbsAg
To antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki wszczepiennej). Jeśli nie miałaś kontaktu z wirusem wywołującym tę chorobę, wynik będzie ujemny. Badanie wykonuje się w 37. tygodniu ciąży. Oznacza się je na początku ciąży i w zależności od uzyskanego wyniku powtarza się w 2. i 3. trymestrze. Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy o aktywnej fazie choroby, czyli możliwości zarażenia się w ciąży. Obecność przeciwciał w klasie IgG dowodzi o przebyciu choroby w przeszłości. 
 • Przeciwciała dla cytomegalii
Oznacza się je na początku ciąży i w zależności od uzyskanego wyniku powtarza się w 2. i 3. trymestrze. Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy o aktywnej fazie choroby, czyli możliwości zarażenia się w ciąży. Obecność przeciwciał w klasie IgG dowodzi o przebyciu choroby w przeszłości. 
 • Przeciwciała dla różyczki

Jeśli są nieobecne w klasie IgM i IgG, świadczy to o braku kontaktu z chorobą. Obecność przeciwciał w klasie IgG – tak jest najczęściej – oznacza, że przeszłaś tę chorobę.

Polecamy:

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu