GRY
 
 

Badania lekarskie w ciąży

Ciąża wymaga serii podstawowych badań, które pozwolą stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Jednak niektóre z zalecanych w tym okresie badań są zbędne. Zobacz, które i dlaczego się je wykonuje.

kobieta, mama, ciża, badanie, usg, zdjęcie
Założenie karty ciążowej
To pierwsze badanie, jakiemu zostaniesz poddana po zgłoszeniu się do lekarza. Odnotowane w niej zostaną m.in. twoje wcześniejsze choroby, porody, operacje itp.

Pomiar ciśnienia krwi
Wykonuje się go za każdym razem. Ciężarne, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, muszą je kontrolować wyjątkowo skrupulatnie, gdyż może ono doprowadzić do gestozy (zatrucia ciążowego‚, objawiającej się białkomoczem, nagłym przyrostem wagi i obrzękami. Nie jest to bardzo groźna przypadłość, ale wymaga natychmiastowego wypoczynku i przyjmowania zaleconych przez lekarza leków na obniżenie ciśnienia.

Badanie moczu
Również to badanie powinno być wykonywane regularnie, gdyż jego wynik może zawierać ważne informacje o ewentualnych infekcjach i innych powikłaniach, takich jak cukrzyca lub gestoza. Nie martw się jednak za zapas, jeśli badanie wykaże obecność drobnoustrojów w twoim moczu, a ty nie będziesz odczuwała żadnych dolegliwości, zwykle wystarczy, jeśli przez jakiś czas będziesz łykała witaminę C i piła napary ze skrzypu polnego i tymianku.

Kontrola wagi ciała
Tego badania nie wykonuje się po to, by matkę wpędzać w kompleksy, tylko dla potwierdzenia, że ciąża przebiega prawidłowo; nieoczekiwany spadek wagi czy też nagły jej wzrost to niepokojący objaw. Trzeba pamiętać, że na twoją wagę składa się waga dziecka, łożyska, płynu owodniowego, macicy, piersi, krwi, tłuszczu, płynów ustrojowych; poza tym w czasie upałów w twoich nogach, łydkach, dłoniach i przegubach może zbierać się woda. Przeciętny przyrost wagi w ciąży to ok. jeden kilogram miesięcznie, ale jeśli przytyłaś więcej, a w twojej rodzinie zdarzało się, że kobiety w tym stanie przybierały na wadze więcej (9-20 kg), to nie przejmuj się tym specjalnie.

Badanie krwi
Krew bada się w celu określenie grupy, czynnika Rh (+ lub -), wykluczenia lub potwierdzenia konfliktu serologicznego między matką i dzieckiem, na obecność przeciwciał różyczki oraz ustalenie poziomu hemoglobiny (dzięki czemu można wykryć anemię), glukozy, żelaza itp. Krew bada się również dla sprawdzenia obecności przeciwciał toksoplazmozy, żółtaczki, syfilisu i HIV. Pod koniec ciąży bada się jeszcze krzepliwość krwi.

Badanie dopochwowe
Zwykle przeprowadza się je raz, dla określenia wielkości macicy i dna miednicy; lekarz może je wykonywać częściej, jeśli ciąża jest prowadzona prze z położną.

Badanie palpacyjne
Najczęściej wykonywane jest przez położne. Polega na dotykaniu macicy i dziecka przez powłoki brzuszne. Jeśli prowadzący na podstawie zewnętrznego dotyku stwierdzi, że macica jest większa niż zwykle w fazie ciąży, może to oznaczać, że jest tam więcej niż jedno dziecko. Badanie to służy również do ustalenia jego ułożenia, bo choć dziecko jeszcze wiele zmieni swoją pozycję, to w 34. lub 35. tygodniu ciąży zazwyczaj układa się już w gotowości do porodu (główką do góry lub na dół).
Redakcja poleca: Jakie badania robić w ciąży - wideo
Jakie badania są najważniejsze w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj