kobieta u lekarza, badania po porodzie
fot. Fotolia

Zbadaj się po porodzie – to ważne!

Od kiedy masz dziecko, myślisz tylko o tym, by dobrze się rozwijało. Ale twoje zdrowie też jest ważne. Czy pamiętasz, kiedy powinnaś pójść na badania? I których zacząć (które są najważniejsze)? Odpowiada prof. Romuald Dębski, ginekolog.
Katarzyna Pinkosz
kobieta u lekarza, badania po porodzie
fot. Fotolia
Po porodzie twój organizm kilka tygodni będzie wracać do stanu sprzed ciąży. Jeśli jednak coś cię niepokoi: silne bóle w dole brzucha, mocne krwawienie z dróg rodnych, gorączka – idź do lekarza. Gdy wszystko jest w porządku, na pierwszą wizytę do ginekologa powinnaś pójść po sześciu–ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka (czyli po połogu).

Pierwsza wizyta

Lekarz sprawdzi, czy macica jest już dobrze obkurczona, czy zagoiła się rana krocza po jego nacięciu (lub brzucha po cięciu cesarskim). Obejrzy szyjkę macicy i zbada piersi – czy nie pojawiły się w nich zgrubienia, torbiele. Może zalecić badanie kontrolne krwi i moczu. Porozmawia też z tobą na temat antykoncepcji w najbliższych miesiącach.
Redakcja poleca: Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]
Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży to coś, z czym musi się liczyć każda przyszła mama. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy, żeby pacjentka pojawiała się w gabinecie co cztery tygodnie. W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej wizyty kontrolne muszą być częstsze.

Cytologia

Badanie cytologiczne powinnaś mieć wykonane w ciąży. Jeśli wszystko było w porządku, na kolejne możesz zgłosić się dopiero po dwóch–trzech latach. Wcześniejsza cytologia jest konieczna tylko wtedy, gdy tak zaleci lekarz (bo np. poprzedni wynik był nieprawidłowy). Zwykle tego badania nie wykonuje się w czasie laktacji, gdyż wynik mógłby być fałszywy, co jest spowodowane niedoborami niektórych hormonów.

O cytologii nie wolno zapominać. To najlepszy sposób wykrycia wczesnych zmian przednowotworowych. Można je wyleczyć! Niestety, jak wynika z badań, w Polsce tylko 21 proc. kobiet robi cytologię co trzy lata.

Badanie piersi

Gdy karmisz maluszka, na pewno zwracasz uwagę na swoje piersi. W czasie ciąży i karmienia powiększają się, a czasem można w nich wyczuć zgrubienia. Jeśli pojawia się też ropień (z łatwością go odróżnisz, guzek jest bolesny, widać zaczerwienienie), trzeba go leczyć.
  • Uwaga! Kiedy leczenie nie przynosi efektów, zgłoś się ponownie do ginekologa. To może być (ale nie musi) zmiana nowotworowa. Wcześnie wykryta da się wyleczyć. Nie wolno tego zaniedbać!
Gdy po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka (zwykle ma to miejsce po pół roku karmienia piersią, a jeśli podajesz dziecku mleko z butelki – wcześniej), pamiętaj, by znów zacząć samodzielnie badać piersi. Najlepiej to robić zawsze po zakończeniu okresu (piersi są wówczas miękkie, niebolesne). Wystarczy znaleźć co miesiąc... trzy minuty! Szybko poznasz swoje piersi i nauczysz się je badać. Zrób to dla siebie.

Badanie moczu

Nie jest konieczne, jeśli jesteś zdrowa. Gdy jednak w czasie ciąży przeszłaś infekcję dróg moczowych, warto jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa wykonać badanie ogólne i posiew moczu, a wyniki pokazać lekarzowi. To też konieczne, jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort przy oddawaniu moczu.

Morfologia

Gdy dobrze się czujesz, jesteś zdrowa, a w ciąży nie miałaś anemii, nie musisz teraz robić badań krwi. Jeżeli jednak miałaś niedokrwistość, a ostatnio często chorujesz, czujesz się osłabiona, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Może zalecić ci wykonanie badań, np. morfologii, poziomu hormonów tarczycy.

Cukier

U około 7 proc. kobiet w ciąży występuje tzw. cukrzyca ciężarnych (co objawia się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi). Zwykle wszystko wraca do normy po porodzie. Po kilku miesiącach warto jednak poprosić lekarza o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi: jeśli jest podwyższony, trzeba go obniżyć.

Zaszczep się przeciwko HPV

Jest już szczepionka, która chroni przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. – Na ten rodzaj nowotworu umiera codziennie pięć Polek – ostrzega prof. Zbigniew Wronkowski z Polskiego Komitetu Zwalczania Raka.

Większość nowotworów szyjki macicy jest spowodowanych zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się przed nim uchronić dzięki szczepionce. W Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciw HPV.


ZOBACZ TEŻ: Co jest faktem a co mitem, jeśli chodzi o raka szyjki macicy i jajnika?

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy