GRY

Kalendarium badań w ciąży

Dzięki monitorowaniu tego, co dzieje się z tobą i dzieckiem, lekarze są w stanie wykryć nieprawidłowości ciąży. Badania na początku ciąży mogą też uspokoić cię, że wszystko przebiega prawidłowo. Sprawdź, jakie wykonać pierwsze badania w ciąży.
kobieta, mama, badania, lekarz

Jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, zaczną dopadać cię różne wątpliwości. Po zrobieniu testu ciążowego, powinnaś udać się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Następnie dostaniesz zalecenia dotyczące badań na początku ciąży, które musisz wykonać od razu.
Kobiety w ciąży zgłaszają się na kontrole do lekarza co 4 tygodnie, po 20. tygodniu ciąży – co 3 tygodnie, po 32. tyg. – co 2 tygodnie, a po 36. tygodniu nawet co tydzień. Oczywiście, jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, od razu idź do ginekologa.

Zanim dziecko przyjdzie na świat, dowiesz się o nim i o sobie mnóstwa rzeczy. Jedne wizyty będą przyjemniejsze, np. badanie ultrasonograficzne, obserwowanie pulsującego serduszka na ekranie, a inne możesz wspominać źle, np. częste pobrania krwi. Warto przechowywać wyniki ciążowych badań. Jeśli okaże się, że musisz zmienić lekarza lub trafisz do szpitala (odpukać!), historię ciąży będzie można bez problemu odtworzyć. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało terminarz badań, które trzeba zrobić w prawidłowo przebiegającej ciąży. Przeczytaj, jakie badania na początku ciąży będziesz musiała wykonać, po co właściwie wykonuje się niektóre z analiz i jak wygląda samo badanie.

Zobacz też: Najważniejsze badania w ciąży - kalendarz

Pierwsze badania w ciąży - grupa krwi i czynnik Rh w ciąży

Jeśli już kiedyś miałaś robione tego typu badania i masz ich oryginalny wynik – to może nie trzeba będzie ich powtarzać. Ten typ analizy jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli przytrafi ci się coś złego i konieczne będzie przetaczanie krwi, to nie wystarczy tylko powiedzieć lekarzowi, jaką masz grupę. By wykonać transfuzję, musi on mieć w ręku dokument, który to stuprocentowo potwierdza. Druga ważna sprawa to czynnik Rh. Chodzi o to, by „wyłowić” kobiety z czynnikiem ujemnym (Rh-). Jeśli ich partnerzy mają czynnik dodatni, istnieje ryzyko, że w tej lub kolejnej ciąży dojdzie do konfliktu serologicznego i organizm matki będzie produkował przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Ciężarnym z czynnikiem krwi Rh- podaje się wtedy odpowiednio wcześniej przeciwciała, by uniknąć poważnych powikłań w rozwoju maleństwa.

Zobacz też: Badanie na oznaczenie grupy krwi, czynnika Rh oraz przeciwciał odpornościowych
Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy trzeba je wykonać? [WIDEO]
USG prenatalne to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Zwyczajowo nazywamy je USG w 12. tygodniu ciąży. Podczas tego ciążowego badania sprawdza się ryzyko wad genetycznych m.in. zespołu Downa.

Badanie w ciąży na nosicielstwo antygenu HBs

Tajemniczo brzmiące badanie (a konkretnie analiza krwi) sprawdza, czy jesteś nosicielką wirusa zapalenia wątroby typu B. Jeśli okaże się, że tak, to lekarze podadzą noworodkowi (zaraz po urodzeniu) immunoglobulinę, by nie doszło do zakażenia. Potem zaszczepią go, tak jak inne noworodki.

Zobacz też: Ciąża po 40. roku życia: jakie niesie zagrożenia? Posłuchaj eksperta

Morfologia krwi w ciąży

Na początku ciąży określa się poziom hCG, co może być potwierdzeniem, że spodziewasz się dziecka. Wykonuje się też dokładne badanie składu krwi: liczby krwinek białych (leukocytów) i czerwonych (erytrocytów), poziomu hematokrytu (wskaźnika gęstości krwi) oraz stężenia hemoglobiny (barwnika krwinek czerwonych przenoszącego tlen i dwutlenek węgla). To pierwsze badanie krwi jest ważne, bo stanowi punkt odniesienia dla następnych. Może się potem okazać, że niektóre wartości będą odbiegały od normy, jednak lekarz oceni całą morfologię (proporcje poszczególnych składników) i porówna ją właśnie z tą pierwszą.

Częste badania krwi służą temu, by w porę wykryć różne infekcje – wzrasta wtedy liczba krwinek białych (norma to ok. 13 tys./ĶL). Trzeba jednak pamiętać, że od drugiego trymestru ciąży w ogóle ich przybywa. Lekarz oceni też, czy nie grozi ci niedokrwistość (anemia), która u kobiet ciężarnych zdarza się bardzo często. Wskazuje na nią obniżenie poziomu hemoglobiny we krwi (norma wynosi 11,5–16 G/DL). Jeśli będziesz miała wynik poniżej normy, lekarz może zalecić ci przyjmowanie preparatów z żelazem (jest ono podstawowym składnikiem hemoglobiny) i rozszerzenie diety o produkty bogate w ten pierwiastek.

Sprawdź: Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Na badanie ultrasonograficzne z utęsknieniem czeka prawie każda przyszła mama, bo można dzięki niemu zobaczyć dziecko przed porodem. Wykonuje się USG przezpochwowe (zwykle tylko na początku, by stwierdzić ciążę) i zewnętrzne (przez brzuch), trwa maksymalnie pół godziny. Brzuch pokrywa się warstwą żelu, która ma poprawić przewodzenie ultradźwięku. Lekarz powoli przesuwa sondę po brzuchu, a urządzenie rejestruje echo fal, gdy odbijają się od części ciała dziecka. To badanie jest w pełni bezpieczne dla ciebie i dla maleństwa. W pierwszym trymestrze lekarz ocenia w trakcie USG umiejscowienie ciąży, sprawdza, czy nie jest mnoga. Ocenia czynność serca płodu i ustala przewidywany termin porodu. Sprawdza też stan kosmówki, z której w przyszłości powstanie łożysko, i kontroluje przezierność karkową płodu.

Niekiedy w pierwszej połowie ciąży zaleca się wypicie dużej ilości wody przed badaniem, bo wypełniony pęcherz działa jak dodatkowa soczewka i czasami lepiej wtedy widać dziecko. Drugie badanie pozwala dokładnie sprawdzić, czy prawidłowo rozwija się mózg, kręgosłup i narządy wewnętrzne (nerki, serce). Można też zobaczyć płeć dziecka i obejrzeć łożysko, dzięki któremu następuje wymiana składników niezbędnych do rozwoju płodu. Natomiast trzecie USG (tuż przed porodem) pomaga ustalić wielkość oraz ułożenie płodu, stan łożyska i ilość płynu owodniowego. To informacje ważne dla lekarza prowadzącego twój poród. Od niego też zależy ile i jakie badania USG będziesz miała.

Zobacz przebieg badania USG w ciąży:Pamiętaj!
Niektóre badania wystarczy zrobić raz lub dwa podczas ciąży, inne będziesz powtarzać systematycznie przed każdą wizytą u ginekologa. Pilnuj terminów badań. Regularne analizy krwi i moczu pozwalają wykryć wiele zaburzeń, zanim staną się one niebezpieczne dla ciebie i dziecka.

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik, IMiD
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu