lepiej mieć syna czy córkę?
fot. AdobeStock

Kto woli mieć syna - mężczyzna czy kobieta? A córkę? Naukowcy to sprawdzili!

Kiedyś trzeba było po sobie pozostawić syna. Zobacz jak kalkulują dzisiejsi rodzice!
Agnieszka Majchrzak
lepiej mieć syna czy córkę?
fot. AdobeStock
Powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna powinien postawić dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna, w świetle najnowszych badań fińskich naukowców wymaga modyfikacji. Raczej powinien po sobie pozostawić córkę?

Kobiety wolą córki

Grupa fińskich naukowców z Uniwersytetu w Turku przebadała 770 dorosłych, zadając im pytanie, czy gdyby mieli możliwość wyboru liczbę dzieci i ich płeć, to na co by się zdecydowali. Wyniki pokazały, że kobiety wolą urodzić córkę, zaś mężczyźni preferują synów i jest to niezależne od statusu materialnego przyszłych rodziców oraz ich wykształcenia. Badania opublikowano w czasopiśmie Scienticfic Reports.

"Nasze badanie nie wykazało, że preferencje rodziców dotyczące płci potomstwa są uzależnione od ich statusu, zamożności, wykształcenia, natomiast preferencje rodziców najlepiej przewidywać ze względu na płeć" - powiedział główny autor badań Robert Lynch. Naukowcy wykazali ponadto, że kobiety chętniej są w stanie zaadoptować dziewczynkę i przekazywać pieniądze na cele charytatywne wspierające dziewczęta. Mężczyźni wybierają chłopców, ale nie jest to aż tak wyraźna i silna preferencja, jak w przypadku kobiet.
Redakcja poleca: Otylia Jędrzejczak została mamą [WIDEO]
Była pływaczka - mistrzyni olimpijska - urodziła swoją pierwszą córeczkę.

Córka gwarantuje zwrot inwestycji?

Dlaczego tak się dzieje? Autorzy sugerują kilka teorii. Podkreślają, że w krajach rozwiniętych i Stanach Zjednoczonych zmienił się stosunek do urodzenia dziewczynki. Rodzice więcej inwestują teraz w córki, niż w synów. Uważają, że mają one w zachodnich społeczeństwach "rosnące perspektywy" ekonomiczne.
  [content:0_21748,0_17194,2_1014,1_1889:GALGallery]

W Stanach Zjednoczonych dziewczęta osiągają lepsze wyniki niż chłopcy w szkole i częściej uczęszczają do college'u. "Szybko wzrasta oczekiwany zwrot z inwestycji w córkę, co może wyjaśniać ogólne preferencje dla dziewczynek w naszym badaniu" – tłumaczą jego autorzy. Mało tego, analiza pokazuje, że chociaż ogólnie mężczyźni wolą mieć syna, to coraz częściej wybierają córki, ponieważ role płciowe ulegają zmianie i np. dziewczęta są coraz bardziej skłonne ... uprawiać sport.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Zostawić po sobie swoją kopię

Jeszcze inne badania opublikowane w Anthropology Open wykazało również, że kobiety wolą mieć córki, gdyż chcą w ten sposób pozostawić po sobie spuściznę - "bliskie kopie" samych siebie. Dla kobiet chęć posiadania córki była wyjątkowo silna, zwłaszcza w scenariuszu jedynego dziecka. Ale co z mężczyznami, którzy chcą synów? W tym przypadku odzywa się patriarchat. - To pozostałość po długiej historii powszechnej patriarchalnej dominacji mężczyzn, a co za tym idzie męskimi preferencjami dla synów" - napisali autorzy badania.

Kobiety mają uraz do chłopców?

Ostatnie badania opublikowane w Social Science and Medicine wykazały, że kobiety, które urodziły chłopców, znacznie częściej doświadczały depresji poporodowej. Przyczyną tego mogą być urazy okołoporodowe (analiza tkanki łożyska wskazuje, że u matek występuje silniejsza reakcja zapalna w przypadku urodzenia chłopców). Zdaniem autorów badania, perturbacje przy porodzie także mogą skłaniać kobiety do rodzenia dziewczynek,


Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: essentailbaby.au.com

Zobacz też:  ​
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy