dziecko, niemowlę, dziewczynka, lekarz, badanie niemowlaka
fot. pressmaster - Fotolia.com

Kalendarz badań niemowlaka - co was czeka u pediatry od 0 do 12 miesięcy

Nawet niemowlak zdrowy jak rydz w 1. roku życia będzie częstym gościem w gabinecie pediatry. Jakie badania go czekają i dlaczego są takie ważne?
dziecko, niemowlę, dziewczynka, lekarz, badanie niemowlaka
fot. pressmaster - Fotolia.com

Twój niemowlak jest bardzo spokojnym uśmiechniętym dzieckiem i już na pierwszy rzut oka widać, że nic mu nie dolega? To wielki powód do radości i dumy. Pamiętaj jednak, by nie zaniedbywać badań kontrolnych w poradni dla dzieci zdrowych.

Podczas takich wizyt upewnisz się, czy dziecko rozwija się odpowiednio do swojego wieku, prawidłowo przybiera na wadze, nie cierpi na żadne schorzenia. Niektórych nieprawidłowości, jak na przykład dysplazji stawów biodrowych czy szmerów w sercu, nie zaobserwujesz samodzielnie, a im szybciej się je wykryje, tym większe szanse na całkowity powrót dziecka do zdrowia.

Badania w 1. miesiącu życia

Pierwsza wizyta najczęściej odbywa się między 2. a 4. tygodniem życia dziecka. W trakcie spotkania lekarz zapyta, jak karmiony jest niemowlak (mieszanką czy twoim mlekiem), czy ma apetyt i czy dobrze sypia. Noworodek zostanie też zważony i osłuchany stetoskopem. Lekarz:
  • obejrzy oczka dziecka,
  • oceni wielkość ciemiączka,
  • zmierzy obwód głowy,
  • zbada brzuszek oraz narządy płciowe.
Podczas tego spotkania lekarz powinien wypisać skierowanie do ortopedy, który sprawdzi, czy dziecko nie ma dysplazji stawów biodrowych. Częściej występuje ona u dziewczynek i dzieci, które urodziły się w położeniu miednicowym. Jeśli podczas badania lekarz zauważy jeszcze jakieś niepokojące objawy (np. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśni), wypisze skierowanie do neurologa.
Zobacz, kiedy dziecku trzeba zrobić badania krwi, i sprawdź normy wyników badań krwi u dziecka
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Badania w 2. miesiącu życia

Okazją do wizyty u pediatry jest wykonanie obowiązkowych szczepień:
  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP),
  • przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B),
  • przeciwko Hib.
Dziecko musi być zdrowe, żeby je przyjąć. Najpierw niemowlak zostanie zważony. Następnie lekarz osłucha go i sprawdzi, czy nie ma żadnej infekcji. Pediatra uprzedzi cię, jak maluch może zareagować na szczepienie i co wtedy robić (np. gdy zacznie gorączkować lub dostanie biegunki). Lekarz najprawdopodobniej powie ci też o odpłatnych szczepieniach nieobowiązkowych, zalecanych dla dzieci w tym wieku (chodzi o szczepienie na pneumokoki, rotawirusy, meningokoki).

Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych 2013.

Badania w 3.-4. miesiącu życia

Wizyta u pediatry powinna mieć miejsce po 6 tygodniach od ostatniej (jeśli oczywiście wcześniej nic dziecku nie dolegało). Niemowlak powinien wtedy przyjąć:
  • drugą dawkę szczepienia DTP przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi,
  • drugą przeciwko Hib
  • oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciw polio (chorobie Heinego-Medina).
Podobnie jak poprzednio lekarz dokładnie zbada dziecko i przy okazji sprawdzi, czy dobrze się rozwija. Jeśli u dziecka pojawiły się objawy uczulenia: szorstka skóra, wysypka, luźne i wyjątkowo brzydko pachnące kupki, lekarz wypisze skierowanie do alergologa.

Badania w 6. miesiącu życia

Wizyta u pediatry odbywa się przed przyjęciem trzeciej dawki obowiązkowej szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz Hib i drugiej dawki przeciw polio. Przebieg wizyty jest taki sam jak przed poprzednimi szczepieniami. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, lekarz może zalecić badanie krwi (pobranej z palca), by wykluczyć anemię. Oceni też, czy konieczne są dodatkowe dawki witaminy D.

Uwaga na krztusiec - sprawdź 5 objawów.

Badania w 6.-7. miesiącu życia

Pediatra zbada dziecko przed obowiązkowym szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka). Poradzi ci również, jak rozszerzać dziecku dietę, by otrzymywał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Badania w 12. miesiącu życia

Pediatra zbada dziecko i zmierzy linijką bliznę po szczepieniu przeciw gruźlicy (niemowlę dostało je w pierwszej dobie życia). Jeśli ma mniej niż 3 mm, szczepienie trzeba będzie powtórzyć.

Bilans roczniaka - co pediatra sprawdza na wizycie kontrolnej:


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy