badani okresowe a koronawirus
fot. Adobe Stock

Badania okresowe a koronawirus: jak i gdzie je teraz wykonać?

Epidemia koronawirusa zawiesiła czasowo wykonywanie badań okresowych. Nie musisz iść do lekarza medycyny pracy, ale po zakończeniu epidemii masz 60 dni, by umówić się na badania. Jeżeli jednak jesteś na etapie zatrudniania się w nowej pracy, nadal musisz mieć badanie wstępne. Rząd określił, jak je uzyskać.
Agnieszka Majchrzak
badani okresowe a koronawirus
fot. Adobe Stock
Epidemia koronawirusa utrudniła wykonywanie badań okresowych. W związku z tym rząd wprowadził udogodnienia dla pracowników w ramach tzw. specustawy koronawirusowej. Będą one trwały przez cały okres stanu epidemii w Polsce, a także przez określony czas po jego zniesieniu. Wymaga to jednak pilnowania terminów ustalonych przez rząd.

Badania okresowe a koronawirus:

Badanie okresowe a koronawirus – zasady

Stan epidemii, w którym nasz kraj znajduje się od marca, przeniósł świadczenie wielu usług medycznych do internetu. Konsultacje z lekarzami odbywają się też w formie teleporad. Tylko w uzasadnionych przypadkach możesz wezwać karetkę lub udać się na SOR. Dlatego rząd zdecydował w ramach tzw. specustawy koronawirusowej o wprowadzeniu czasowego zawieszenia wykonywania badań okresowych.

I tak będzie aż do odwołania stanu epidemii. W momencie jego zniesienia pracodawca i pracownik będą musieli niezwłocznie wykonać badania okresowe. Będą mieli na to 60 dni, licząc od dnia odwołania stanu epidemii.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Ile ważne jest badanie okresowe w czasie epidemii koronawirusa

Jeżeli zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o wykonaniu badania okresowego straciło swoją ważność po 7 marca (kiedy w Polsce były już pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem) nie musimy się tym przejmować. Takie badanie nadal jest aktualne.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jego ważność upłynie dopiero po 60 dniach liczonych od dnia odwołania stanu epidemii.

Gdzie zrobić badanie okresowe w czasie epidemii koronawirusa

Mimo zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych w czasie epidemii koronawirusa nadal wykonywane są badania wstępne (przed rozpoczęciem pracy pracownik powinien zostać skierowany przez przyszłego pracodawcę na takie badanie lekarskie) oraz badania kontrolne (podlega im pracownik, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni).

W związku z utrudnionym dostępem do lekarzy wprowadzono następujące ułatwienia:
  • możliwość wykonania badania wstępnego przez lekarza innej specjalizacji niż medycyna pracy (jeżeli brak jest dostępności do lekarza z takim uprawnieniem),
  • badanie pracownika, jak i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie w ramach telemedycyny.
Ważne: orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy straci swoją ważność po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Po tym czasie trzeba będzie uzyskać nowe orzeczenie, wydane przez specjalistę z zakresu medycyny pracy.
 

Dlaczego trzeba zrobić badanie okresowe?

Badania okresowe służą ocenie stanu zdrowia pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy oraz innych ustaw każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, ma obowiązek regularnie wykonywać takie badania. Jeżeli to zaniedba, pracodawca może nie dopuścić takiej osoby do pracy.

W dniu wykonywania badań okresowych pracownikowi przysługuje płatny dzień wolny. Badanie, na podstawie skierowania od pracodawcy, wykonuje się u lekarza medycyny pracy mającego uprawnienia do wydawania orzeczeń w tej sprawie.

W ramach badania okresowego lekarz zbiera wywiad dotyczący zdrowia pracownika oraz wykonuje proste badania diagnostyczne – serca, płuc, sprawdzenie wzroku. Jeżeli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika, może skierować go na dokładniejsze badania (morfologia krwi, konsultacja laryngologiczna, okulistyczna, EKG spoczynkowe, RTG klatki piersiowej).

Nie ma z góry założonej częstotliwości wykonywania takich badań, jak i ich zakresu. Wszystko zależy od stanu zdrowia pracownika oraz rodzaju jego pracy.
Badania okresowe powinny być robione raz w roku, ale nie rzadziej niż co 5 lat.

Źródło: gov.pl, medexpress.pl

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy