GRY
 
 

Badania prenatalne

Badania prenatalne pozwalają wykryć pewne choroby dziecka jeszcze w łonie mamy. Niekiedy dzięki wczesnej diagnozie lekarze są również w stanie leczyć maluszki przed narodzinami.

ciąża, lekarz, badania
Każde badanie mające ocenić stan zdrowia dziecka, gdy jest ono jeszcze w brzuchu mamy, można nazwać prenatalnym (czyli robionym przed urodzeniem). Niestety, wiele osób błędnie kojarzy je wyłącznie z inwazyjnymi procedurami grożącymi poronieniem.  A jest trochę inaczej...

Ultrasonografia

Do podstawowych badań prenatalnych należy USG. Pierwsze powinno zostać wykonane w 11–14. tygodniu ciąży. Nie wiąże się ono z żadnym ryzykiem. Lekarz przesuwa po brzuchu kobiety specjalną głowicę, ogląda i mierzy maluszka. Patrzy, jak zbudowane są niektóre narządy (sprawdza np. kość nosową, szerokość fałdu karkowego, ocenia kształt główki). Dzięki temu może stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Jeśli coś lekarza zaniepokoi, zleca wykonanie dodatkowych analiz. Przyszłej mamie pobiera się krew. W specjalistycznym laboratorium bada się współczynniki krwi – pozwala to ocenić, czy dziecku zagraża wada genetyczna. Jednym z bardziej znanych badań tego typu jest test PAPP-A. Zleca go lekarz, można też go zrobić na własną rękę (wtedy kosztuje to około 400 zł).

Diagnoza

Jeśli test PAPP-A daje podejrzenie wady genetycznej, dla potwierdzenia diagnozy zleca się amniopunkcję genetyczną (15–18. tydzień ciąży). To już bardziej inwazyjne badanie. Lekarz wkłuwa igłę w brzuch kobiety i pobiera próbkę wód płodowych. Wszystkie swoje ruchy monitoruje za pomocą USG. Wkłucie następuje w bezpiecznym miejscu, jak najdalej od dzidziusia. Przy tym badaniu istnieje niewielkie ryzyko powikłań i nigdy nie wykonuje się go bez potrzeby.
W wodach płodowych są komórki płodu z naskórka, płuc oraz przewodu pokarmowego. W laboratorium można sprawdzić, czy genetycznie wszystko jest z nimi w porządku. Czasem w celu wykrycia wad genetycznych wykonuje się biopsję trofoblastu (pobranie do analizy próbki tkanki łożyska) albo kordocentezę (pobranie krwi z naczyń pępowinowych). Niestety, wady genetyczne są nieuleczalne. Można natomiast leczyć schorzenia, które niektórym z nich towarzyszą, np. wady serca w przypadku zespołu Downa.

Może operacja?
W późniejszej ciąży można robić wyżej opisane badania inwazyjne (amniopunkcja, kordocenteza), aby diagnozować inne, niegenetyczne, choroby dziecka w łonie mamy, np. małowodzie, konflikt serologiczny, toksoplazmozę. Wiele z tych schorzeń można od razu zacząć leczyć.
Maleństwu podaje się leki poprzez naczynia pępowinowe. Czasami robi się także operację. Nie kroi się w tym celu brzucha mamy (na Zachodzie prowadzi się takie zabiegi na otwartej macicy, w Polsce podejmowane są dopiero pierwsze próby), ale dostaje się do malucha poprzez brzuch kobiety za pomocą specjalnego narzędzia wprowadzanego przez małe nakłucie. W ten sposób można np. leczyć wady układu moczowego lub wodogłowie.

Bez bólu i blizny

Wodogłowie polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego w główce dziecka. Płyn uciska wtedy mózg. Objawem, poza powiększeniem głowy, mogą być niedowłady kończyn, niedorozwój umysłowy. Aby temu zapobiec, lekarze umieszczają w głowie nienarodzonego malca specjalną zastawkę, która odprowadza nadmiar płynu. Dzięki temu zabiegowi dziecko rozwija się normalnie.
Do takiej operacji zawsze znieczula się mamę i czeka, aż lek przeniknie do organizmu malucha.  Co ciekawe, po zabiegach prenatalnych maleństwu zwykle nie zostają blizny. Jest to zasługa tzw. komórek macierzystych, które aktywnie działają w organizmie nienarodzonego dziecka. Potrafią one przekształcać się w dowolne komórki tkanek i narządów tworzących ludzki organizm. To one naprawiają blizny tak, że po urodzeniu może nie być nawet śladu po zabiegu!

Dla życia i dla zdrowia
Często można usłyszeć opinię, że badania prenatalne są zachętą do aborcji albo grożą poronieniem. Jaka jest prawda?
• Większość badań nie jest zagrożeniem dla mamy i dziecka. Podstawowe badanie to USG. Dopiero gdy zaistnieje podejrzenie choroby albo wady genetycznej, można sprawdzać dalej i czasem potrzebne są tzw. badania inwazyjne (np. pobranie próbki wód płodowych). Ale również wtedy ryzyko poronienia wynosi mniej niż 1 proc.
• Wady płodu wykrywa się po to, by próbować je leczyć. Dla przyszłych rodziców, którym poprzednio dzieci zmarły krótko po porodzie wskutek wad rozwojowych, badania prenatalne są nadzieją na wczesne zdiagnozowanie schorzenia i szansą na jego leczenie, a nie sposobem, by zyskać uzasadnienie dla aborcji. Rodzice chcą, żeby lekarze zrobili to, co w ich mocy, by ich kolejne dziecko uratować.
• Bardzo ważne jest badanie USG wykonywane w 18–22. tygodniu ciąży. Wtedy można wykryć wady serca i ocenić, czy da się je leczyć wewnątrzłonowo, czy też dopiero po urodzeniu.

Bede mama


Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj