GRY
 
 

Pacjent nienarodzony

Nie bój się badań prenatalnych. Większość z nich jest bezpieczna. Poza tym niektóre pozwalają wyleczyć chorego maluszka przed porodem!

ciąża, dziecko, badania prenatalne
fot. Fotolia
Określenie „prenatalne” oznacza to samo, co słowo „przedurodzeniowe”. W zasadzie każde badanie mające określić stan zdrowia dziecka, gdy jest ono jeszcze w brzuchu, można nazwać prenatalnym. Tymczasem wiele osób kojarzy je z jakimiś inwazyjnymi procedurami grożącymi poronieniem. To błąd! Większość badań prenatalnych nie stanowi żadnego ryzyka dla mamy ani dziecka i wiąże się tylko z pobraniem krwi kobiety lub obejrzeniem dzidziusia za pomocą USG. Takie badania są bardzo ważne – jeśli dzięki nim wykryje się, że dziecko jest chore, można je wyleczyć jeszcze przed urodzeniem. Nawet kiedy maleństwo ma tylko 10 centymetrów i żyje w brzuchu dopiero trzy miesiące.

Podglądanie na ekranie

Zacznijmy od badania ultrasonograficznego. Pierwsze badanie USG powinno się przeprowadzić w 12.–13. tygodniu ciąży. Nie wiąże się ono
z żadnym ryzykiem. Lekarz jeździ po brzuchu kobiety specjalną głowicą i ogląda, mierzy maluszka. Patrzy, jak zbudowane są niektóre narządy (sprawdza np. kość nosową, szerokość fałdu karkowego, ocenia kształt główki). Dzięki temu może stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

A jeśli coś lekarza zaniepokoi? Wówczas zleca on wykonanie dodatkowych badań. Przyszłej mamie pobiera się krew. Próbki przesyłane są do specjalistycznego laboratorium. Tu bada się odpowiednie współczynniki krwi – pozwala to ocenić, czy dziecku zagraża wada genetyczna. Jednym z bardziej znanych badań tego typu jest test PAPP-A. Zleca go lekarz, ale można też go zrobić na własną rękę, jednak wtedy kosztuje około 400 zł.
Redakcja poleca: 6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]
Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Co jednak, gdy ginekolog stwierdzi wadę płodu? Czy każda wada oznacza, że pojawią się komplikacje porodowe lub dziecku grozi niepełnosprawność? Posłuchaj opinii eksperta!

Cenna woda prawdę powie

Jeśli test PAPP-A daje podejrzenie wady, dla zyskania pewności zleca się amniopunkcję. To już bardziej inwazyjne badanie. Lekarz wkłuwa igłę w brzuch kobiety do macicy i pobiera próbkę wód płodowych. Wszystkie swoje ruchy monitoruje za pomocą USG. Wkłucie następuje w bezpiecznym miejscu, jak najdalej od dzidziusia. Przy tym badaniu jest bardzo niewielkie ryzyko powikłań – nie wykonuje się go bez potrzeby.

Po co pobiera się wody płodowe? Znajdują się w nich komórki płodu: z naskórka, płuc, przewodu pokarmowego. W laboratorium sprawdza się, czy genetycznie wszystko z nimi OK.
Jeśli dzięki tym wszystkim badaniom wykryje się u dziecka jakąś wadę, można powiedzieć, że wygrało ono los na loterii. Bowiem wiele z nieprawidłowości można wyleczyć jeszcze przed narodzinami malucha!

Operacja w brzuchu

Dziecku podaje się lek przez naczynia pępowinowe. Czasem robi się dodatkowo operację. Nie kroi się w tym celu brzucha matki (na Zachodzie prowadzi się zabiegi na otwartej macicy, w Polsce podejmuje się pierwsze próby), ale dostaje się do malucha przez brzuch kobiety za pomocą specjalnego narzędzia wprowadzanego przez małe nakłucie. W ten sposób można np. wyleczyć wady układu moczowego czy wodogłowie.

Bez bólu i ani jednej blizny

Wodogłowie polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego w główce dziecka. Płyn uciska mózg. Objawem, poza powiększeniem się głowy, mogą być niedowłady kończyn, niedorozwój umysłowy. By temu zapobiec, lekarze umieszczają w głowie malucha specjalną zastawkę, która odprowadza nadmiar płynu. Dzięki temu zabiegowi dziecko rozwija się normalnie.
Do takiej operacji zawsze znieczula się mamę i czeka, aż lek przeniknie do organizmu malca. Co ciekawe, po zabiegach prenatalnych dziecku nie zostają żadne blizny! Jak to możliwe?
To zasługa tzw. komórek macierzystych, które aktywnie działają w organizmie nienarodzonego dziecka. Potrafią one przekształcać się w dowolne komórki tkanek i narządów tworzących ludzki organizm. To one naprawiają blizny tak, że po urodzeniu dziecka nie ma śladu po zabiegu!

Ratunek dla życia i zdrowia

Niestety, bardzo powszechna jest opinia, że badanie prenatalne prowadzi do aborcji. A to absolutnie nieprawda! Ważne jest, by walczyć z takimi przesądami.
– Wady płodu wykrywa się, by próbować je leczyć, a nie po to, by zyskać legalne uzasadnienie dla aborcji – mówi prof. Krzysztof Szaflik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, założyciel Kliniki Terapii Płodu. – Czasem przychodzą do Kliniki kobiety, które kilkakrotnie rodziły. Ich dzieci zmarły wskutek wad rozwojowych w pierwszej dobie po urodzeniu, po tygodniu, po miesiącu. One wcale nie chcą robić badania, by pozbyć się kolejnego chorego dziecka. Wręcz przeciwnie – opowiada profesor. – Proszą: „Niech pan zrobi wszystko, co się da, żeby to dziecko uratować”.

Prof. Krzysztof Szaflik został niedawno uhonorowany niezwykłą nagrodą przyznawaną przez redakcję „Twojego Dziecka”.
Dostał Parasol Szczęścia 2006 w uznaniu „za niezwykłą wiedzę, wytrwałość i pasję w ratowaniu najmniejszych pacjentów”.

Kiedy zrobić badania prenatalne

Pierwsze USG przeprowadza się w 12–13. tygodniu ciąży, test PAPP-A – między 10. a 14. tygodniem ciąży, amniopunkcję zaś między 13. a 19.
Doładuj
Przeładuj