Diagnostyka, badania dzieci, profilaktyka
materiały prasowe Diagnostyka
Zdrowie

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka

Jak wynika z danych GUS, prawie 70% dzieci nie zostało poddanych zalecanym badaniom kontrolnym. Tymczasem badania profilaktyczne to najlepszy i najłatwiejszy sposób wykrycia większości chorób. Weź sprawy zdrowia swojego dziecka we własne ręce.

Ministerstwo Zdrowia, zaleca tzw. badania bilansowe, przeznaczone dla dzieci w określonym wieku.  Niestety rzeczywistość daleko odbiega od założeń. GUS podaje, że tylko 71% noworodków zostało przebadanych przez lekarza. Im dziecko starsze, tym badań okresowych wykonuje się mniej -  odsetek dzieci przebadanych spada do 28%. Można jednak zająć się zdrowiem dziecka z własnej inicjatywy zgłaszając się  z maluchem na badania profilaktyczne. Sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA zaprasza do wzięcia udziału w III etapie kampanii edukacyjnej, realizowanej pod hasłem „Jestem kobietą, dbam o siebie i dziecko”. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy pakiet badań przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-16 lat. Sprawdź, co znajduje się w pakiecie, i przeczytaj, w jakim celu te badania powinny być wykonane.

Morfologia krwi - proste badanie, ważne informacje

Przede wszystkim należy wykonać badanie tzw. pełnej morfologii krwi. Uzyskane wyniki pozwalają wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na podstawie tego prostego badania krwi można rozpoznać nie tylko anemię i stany zapalne, lecz także o wiele groźniejsze choroby, również nowotworowe,  zwłaszcza białaczkę, która rozwija się bardzo szybko, a jej początkowe objawy mogą przypominać zwykłe osłabienie lub właśnie anemię. Jeśli maluch jest ciągle osłabiony, chudnie lub nie przybywa na wadze, ma stany podgorączkowe, często choruje, ma problemy z krzepnięciem krwi po skaleczeniach i powtarzające się krwawienia z nosa  – koniecznie wykonajcie morfologię krwi.

Infekcje i ich ukryte skutki

Oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) w krwi pozwala na wykrycie bezobjawowego stanu zapalnego w organizmie, a w trakcie choroby na potwierdzenie jej charakteru zapalnego. Podniesiony poziom CRP poza zakażeniami, stwierdzany jest również w po urazach, chorobach o podłożu reumatycznym i nowotworowym.  Zdarza się, że przebyte infekcje paciorkowcami - bakteriami wywołującymi m.in. anginę ropną  mogą prowadzić do groźnych powikłań – uszkodzenia zastawek sercowych, stawów lub nerek. W celu rozpoznania  powikłań zakażeń paciorkowcowych i monitorwania ich leczenia, 1-4 tygodnia po przebytym zakażeniu paciorkowcowym powinno oznaczyć  się tzw. ASO – specyficzne dla paciorkowca przeciwciała. Oznaczenie ASO można wykonywać również w przypadku podejrzenia chorób reumatycznych również wtedy, gdy trudno określić ich związek z przebytą infekcją. 

Cholesterol – groźny nawet dla malucha

Powszechnie uważa się, że problem z podwyższonym cholesterolem dotyczy tylko dorosłych, tymczasem nieprawidłowy poziom cholesterolu mogą mieć także maluchy. Jeśli cholesterol u dziecka zbliża się do 200 mg/dl (5,2 mmol/l), czyli do poziomu prawidłowego dla dorosłego, koniecznie trzeba szukać przyczyn wzrostu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu u dziecka jest równie groźny jak u dorosłego.
 

Cukrzyca – ukryty wróg

Cukrzyca to choroba o wielu obliczach. Choć poszczególne typy cukrzycy różnią się między sobą przyczyną powstawania i sposobami leczenia, każda może doprowadzić do przewlekłych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji nerek i widzenia. Wszystkie typy cukrzycy wykrywa  proste badanie: oznaczenie glukozy we krwi. Cukrzyca to groźny, dobrze maskujący się wróg. Pamiętaj, by przy okazji badań okresowych dziecka, zlecać zawsze badanie poziomu glukozy we krwi. Proste badanie, a konsekwencje niezwykle istotne.

Alergia – choroba cywilizacyjna

Współcześnie u coraz większej liczby małych dzieci rozpoznaje się alergie. Wczesne zdiagnozowanie alergii pozwala na ustalenie i następnie eliminację z diety lub otoczenia czynników, które ją wywołują – alergenów wziewnych lub pokarmowych.  Prowadzi to do redukcji objawów choroby, a w połączeniu z odpowiednią terapią do wytworzenia tolerancji na alergen.  Diagnostyka alergii polega na oznaczeniu w krwi dziecka przeciwciał IgE swoistych dla alergenów, które są podejrzewane o wywołanie uczulenia. Ich obecność pozwala na stwierdzenie, że podejrzenie było trafne. Objawy alergii są podobne do  objawów zaziębienia, niestrawności lub chorób skóry. Oznaczenie swoistej IgE pomaga w ustaleniu ich prawdziwego charakteru.

Tarczyca – gruczoł od którego wiele zależy

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest kluczowe dla naszego zdrowia. Wstępnym badaniem funkcji tarczycy  u osób  poddawanych kontrolnym badaniom przesiewowym jest pomiar  stężenia TSH w surowicy krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma wiele poważnych konsekwencji. U dzieci dochodzi do:  zahamowania wzrostu, opóźnienia dojrzewania kośćca, opóźnionego dojrzewania płciowego, problemów z koncentracją, nadmiernego wzrostu wagi mimo zmniejszonego łaknienia, a nawet do opóźnienia rozwoju umysłowego dziecka.

Witamina D:  By dziecko było duże

Do prawidłowej mineralizacji i wzrostu kości niezbędny jest wapń i witamina D3, której część  wytwarzamy sami w skórze pod wpływem światła słonecznego. Prawidłowy  poziom witaminy D wspiera układ kostny, hormonalny, pokarmowy, mięśniowy. W przypadku dzieci przekłada się również na właściwy rozwój intelektualno-fizjologiczny. W szerokości geograficznej w której żyjemy dni słonecznych nie ma zbyt dużo, a światło słoneczne filtrowane jest przez zanieczyszczenia atmosferyczne.  Poza tym my i nasze dzieci coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu wystawiając twarz do słońca. Stąd niedobory witaminy D3, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, są powszechne. Warto wiedzieć, jaki poziom witaminy D3 ma nasze dziecko i w razie potrzeby wesprzeć je odpowiednią dietą lub suplementacją witaminy.

Celiakia:  trudny problem – łatwa diagnoza

W Polsce wykrywa się tylko ok. 10% przypadków celiakii, czyli choroby spowodowanej trwałą nietolerancją glutenu, białka obecnego w mące zbóż: np. pszenicy, żyta, jęczmienia.  Pozostałe 90% nie wie o swojej dolegliwości, a objawy takie jak anemia, biegunka czy wymioty, przypisuje problemom żołądkowym niestrawności lub infekcjom. Istotne jest by nietolerancję glutenu rozpoznać wcześnie i odróżnić ją od alergii pokarmowych o innym charakterze. Prostym badaniem krwi pozwalającym na identyfikację celiakii  jest oznaczenie stężenia badanie przeciwciał swoistych dla transglutaminazy tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA.

Badanie moczu
Diagnostyka, badania przed ciążą, profilaktyka
materiały prasowe Diagnostyka

Badanie ogólne moczu  jest pomocne w diagnostyce chorób wątroby i nerek, w diagnostyce cukrzycy i kamicy moczowej. W przypadku powtarzających się zakażeń dróg moczowych, które również uwidocznione są w ogólnym badaniu moczu,  zaleca się dodatkowo wykonanie badania bakteriologicznego moczu. Pozwala ono na  identyfikuję  bakterii wywołującej zakażenie oraz  na określenie jej wrażliwości na leki: antybiotyki i sulfonamidy.  
 
Zdrowie to coś bezcennego, dlatego nie odkładaj wizyty z dzieckiem u lekarza. Skorzystaj z oferty DIAGNOSTYKI.  Zrób maluchowi niezbędne badania –  w ramach akcji „Jestem kobietą i dbam” – ze zniżką w wysokości 65%.
 
Zajrzyj też na: www.kobieta.diagnostyka.pl       

 

 

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA