GRY
 
 

Badanie KTG (kardiotokografia)

Badanie KTG to bardzo ważne badanie, które wykonuje się pod koniec ciąży i w czasie porodu. Sprawdź, jak się do niego przygotować i jak należy odczytać wyniki tego badania.

Badanie KTG w ciazy - badania w ciąży

Kiedy należy wykonać badanie KTG?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie KTG wykonuje się około 40. tygodnia ciąży oraz w czasie przedłużającego się porodu. Wskazaniami do wcześniejszego wykonania tego badania są: niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka lub wyczuwalne przez matkę zbyt gwałtowne ruchy dziecka, nieprawidłowości w badaniu USG czy przedwczesne skurcze porodowe
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?

W jakim celu się wykonuje się badanie KTG?

Kardiotokografię (w skrócie KTG) wykonuje się, by monitorować pracę serca dziecka oraz czynność skurczową mięśnia macicy. To badanie pozwala sprawdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp, a także sprawdzić, jak dziecko reaguje na czynność skurczową.

Jak przygotować się do badania?

To badanie nie wymaga szczególnych przygotowań i jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i jego mamy. Warto jednak przed podpięciem do urządzenia skorzystać z toalety (badanie trwa około 30 minut, ale może zostać przedłużone, jeśli dziecko jest mało aktywne).

Warto przeczytać: Co potrafi KTG?

Jak wygląda to badanie?

To badanie jest bezbolesne, bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wykonuje się je, gdy ciężarna znajduje się w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku (by nie uciskać żyły głównej). Podczas badania na brzuch ciężarnej zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki (głowice). Jeden z nich analizuje czynność skurczową macicy (tokograf), drugi śledzi pracę serca dziecka (kardiograf). Oba czujniki połączone są z monitorem, na którym wyświetlają się wszystkie parametry. Po badaniu ciężarna otrzymuje drukowaną wersję badania (wydruk na papierze milimetrowym + opis badania) lub w formie elektronicznej. 
To badanie dostarcza informacji, jak dziecko radzi sobie ze skurczami i w jakiej jest kondycji. KTG wskazuje również parametry tętna dziecka - wszelkie wahnięcia mogą świadczyć o spadku poziomu tlenu we krwi dziecka. 

Jak odczytać wyniki badania?

Prawidłowa liczba uderzeń serca płodu to 110-160 uderzeń na minutę. Podczas badania mogą wystąpić niewielkie przyspieszenia akcji serca (o 15 lub więcej uderzeń na minutę) - to znak, że dziecko jest aktywne. Mniej niż 100 uderzeń serca na minutę może świadczyć o bradykardii, a więcej niż 180 uderzeń na minutę o tachykardii, ale o ostatecznej diagnozie decyduje lekarz. Może się bowiem okazać, że dziecko w czasie badania śpi i stąd wyniki badania mogą być zafałszowane. W takiej sytuacji lekarz lub położna mogą spróbować pobudzić dziecko do aktywności - poprosić mamę, by poruszała się trochę, wykorzystać bodźce akustyczne lub świetlne. Czasem wystarczy, że mama zje posiłek lub napije się wody. Można też zlecić dodatkowe badanie, np. badanie USG metodą Dopplera. 

Więcej na temat badania: Najbardziej wzruszające ciążowe badania

Artykuł był konsultowany przez położną Agnieszkę Danaj z Centrum Medycznego Damiana.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu