Badanie moczu w czasie ciąży
fot. Fotolia

Jak odczytywać wyniki badań w moczu w ciąży?

Jak często w ciąży robi się badanie moczu? Na czym polega badanie moczu w posiewem? Jak się trzeba przygotować do tego badania? Jakie choroby można rozpoznać dzięki badaniu moczu?
Monika Karbarczyk
Badanie moczu w czasie ciąży
fot. Fotolia

Badanie moczu pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu.

Kiedy i po co należy wykonać badanie?

Badanie moczu powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do rozwiązania. Jest jednym z najważniejszych badań wykonywanym podczas ciąży. Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych, infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Przygotowanie próbki moczu

Mocz należy zebrać do jałowego pojemnika, który można nabyć w aptece (nigdy nie zbieramy go do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, lepiej też nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.), należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego.  Przed oddaniem moczu najlepiej podmyć się letnią wodą i osuszyć miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem. 
Ważne! Najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej go oddać w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania. 

Ile moczu należy pobrać do pojemniczka? Wystarczy od 20 do 50 ml, warto kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku. 

Na czym polega badanie moczu?

Podczas badania sprawdza się cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.:
 • przejrzystość moczu,
 • barwa,
 • ciężar właściwy (gęstość),
 • zapach,
 • odczyn pH.

Jak odczytać wynik badania moczu?

Wyniki badania zwykle podaje się wraz z normą laboratoryjną (ważne! te normy mogą się w zależności od laboratorium nieznacznie różnić; zależy to od sprzętu na którym wykonywane jest badanie). 
 • Mętny mocz może wskazywać na zapalenie dróg moczowych. Czerwona barwa np. może świadczyć o obecności krwi w moczu. Niepokój powinien budzić również nieprzyjemny czy intensywny zapach. 
 • W przypadku ciężaru właściwego wyniki poniżej normy mogą świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania nerek, wyniki powyżej normy mogą świadczyć o odwodnieniu lub niewydolności nerek. Norma: 1,005-1,030 g/cm3. 
 • Odczyn pH - powinien mieścić się w przedziale 4,5–7,8, czyli być lekko kwaśny. Odczyn bardziej kwaśny  lub zasadowy może świadczyć m.in. o problemach związanych z układem moczowym, zaburzeniach metabolicznych albo być wynikiem diety (wpływ ma ilość spożywanego mięsa, warzyw i owoców cytrusowych) czy przyjmowania niektórych leków
 • Przyszłą mamę powinna zaniepokoić obecność w moczu: bakterii, grzybów, pasożytów, białka, więcej niż 5 leukocytów, glukozy, azotynów, ciał ketonowych, bilirubiny.
 • Białko, cukier nie powinny występować.
  Osad
  - Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.
  - Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek.
  - Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy.

Badanie należy zawsze skonsultować z lekarzem! Ewentualne odstępstwa od normy nie zawsze świadczą o chorobie. Nerki przyszłych mam nie działają tak sprawnie i dlatego w ich wynikach mogą się pojawić śladowe ilości różnych substancji. 

Posiew moczu

Jeśli badanie ogólne moczu wskaże nieprawidłowości, lekarz zleca wykonanie badania bakteriologicznego. Wskazaniem do badania jest także częste oddawanie moczu, szczególnie z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, a także krwiomocz oraz ból, świąd i pieczenie podczas oddawania moczu. Posiew moczu wykonuje się także profilaktycznie po zakończeniu leczenia zakażenia dróg moczowych, aby ocenić jego skuteczność. 

O wyniku decyduje obecność bakterii oraz ich liczba wyhodowana z 1 ml moczu. Wynik dodatni oznacza bakteriomocz znamienny, czyli obecność takiej ilości bakterii, która świadczy o zakażeniu układu moczowego. W przypadku wyniku dodatniego oznacza się także wrażliwość wyhodowanych bakterii na antybiotyki. Wynik ujemny świadczy o braku bakterii w próbce moczu. W związku z tym oznacza, że nie stwierdza się zakażenia układu moczowego. 
  [content:8_1758,0_1094,0_26686,8_1270:ECVideo]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy