GRY
 
 

Badanie moczu w czasie ciąży (ogólne i z posiewem)

Jak często w ciąży robi się badanie moczu? Na czym polega badanie moczu w posiewem? Jak się trzeba przygotować do tego badania? Jakie choroby można rozpoznać dzięki badaniu moczu?

Badanie moczy w czasie ciąży
fot. Fotolia

Kiedy należy wykonać to badanie?

Badanie moczu powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do rozwiązania.
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Po co się wykonuje to badanie moczu?

Badanie moczu jest jednym z najważniejszych badań wykonywanym podczas ciąży. Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy, nie tylko o pracy układu moczowego. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych, infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy

Jak się przygotować do badania?

Mocz należy zebrać do jałowego pojemnika, który można nabyć w aptece (nigdy nie zbieramy go do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, lepiej też nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.), należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. 
Przed oddaniem moczu najlepiej podmyć się letnią wodą i osuszyć miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem. 
Ważne! Najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej go oddać w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania. 

Warto zobaczyć: Badanie moczu u dziecka​

Na czym polega badanie moczu?

Podczas badania sprawdza się osad moczu i właściwości fizykochemiczne. Badanie moczu z posiewem ma na celu sprawdzenie, czy doszło do zakażenia dróg moczowych. 
Podczas badania sprawdzana jest m.in.:
  • przejrzystość moczu,
  • barwa,
  • ciężar właściwy (gęstość),
  • zapach,
  • odczyn pH.

Jak można odczytać wynik badania?

Wyniki badania zwykle podaje się wraz z normą laboratoryjną (ważne! te normy mogą się w zależności od laboratorium nieznacznie różnić; zależy to od sprzętu na którym wykonywane jest badanie). 
Mętny mocz może wskazywać na zapalenie dróg moczowych. Czerwona barwa np. może świadczyć o obecności krwi w moczu. Niepokój powinien budzić również nieprzyjemny czy intensywny zapach
W przypadku ciężaru właściwego wyniki poniżej normy mogą świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania nerek, wyniki powyżej normy mogą świadczyć o odwodnieniu lub niewydolności nerek.
Odczyn pH - powinien mieścić się w przedziale 4,5–7,8, czyli być lekko kwaśny. Odczyn bardziej kwaśny  lub zasadowy może świadczyć m.in. o problemach związanych z układem moczowym, zaburzeniach metabolicznych albo być wynikiem diety (wpływ ma ilość spożywanego mięsa, warzyw i owoców cytrusowych) czy przyjmowania niektórych leków
Przyszłą mamę powinna zaniepokoić obecność w moczu: bakterii, grzybów, pasożytów, białka, więcej niż 5 leukocytów, glukozy, azotynów, ciał ketonowych, bilirubiny.
Badanie należy zawsze skonsultować z lekarzem! Ewentualne odstępstwa od normy nie zawsze świadczą o chorobie. Nerki przyszłych mam nie działają tak sprawnie i dlatego w ich wynikach mogą się pojawić śladowe ilości różnych substancji. 

Zobacz także: Badania na 9 miesięcy
 
Doładuj
Przeładuj