GRY

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo w czasie ciąży

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo to jedno z podstawowych (i ważnych) badań, które należy wykonać w czasie ciąży. Zobacz, w jakim celu się je wykonuje i jak się trzeba do niego przygotować.
Cukrzyca w ciaży, pomiar glukozy/ ciąża, cukrzyca, glukoza we krwi

Kiedy należy wykonać to badanie?

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo wykonuje się w czasie ciąży dwa razy - do 10. tygodnia oraz pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Jeśli wynik testu doustnego obciążenia glukozą będzie nieprawidłowy, lekarz może zlecić wykonanie kolejnego badania w 32. tygodniu ciąży
Skierowanie na badanie wypisuje lekarz prowadzący ciążę. 
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Po co wykonuje się badanie stężenia glukozy we krwi?

Hormony ciążowe podnoszą poziom glukozy we krwi (ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zwykle mija krótko po porodzie), co sprawia, że przy stosowaniu tej samej diety co przed ciążą, poziom cukru we krwi może się podnieść do niebezpiecznego poziomu. Glukoza może przeniknąć przez łożysko i pobudzać trzustkę nienarodzonego dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. W efekcie dziecko rośnie ponad normę (tzw. makrosomia płodu). Przy cukrzycy ciążowej rośnie też ryzyko powikłań ciążowych: wielowodzia, stanu przedrzucawkowego, a także zakażeń dróg moczowych, nadciśnienia tętniczego. 
 
Do pojawienia się cukrzycy w ciąży predysponują też nadwaga, wiek (ta choroba pojawia się częściej u kobiet po 35. roku życia) czy obciążenia genetyczne. 
Badanie stężenia glukozy we krwi wykonane do 10. tygodnia ciąży ma na celu sprawdzenie, czy kobieta w ciąży choruje na cukrzycę. Badanie wykonane w późniejszym okresie ma na celu sprawdzenie, czy nie rozwinęła się u niej cukrzyca ciążowa


Warto wiedzieć: Encyklopedia zdrowia w ciąży - Glukoza w ciąży
 

Jak się przygotować do badania?

  • Pierwsze badanie stężenia glukozy we krwi, wykonywane do 10. tygodnia ciąży, najlepiej zrobić na czczo, 8 godzin po ostatnim posiłku, ale nie później, bo zbyt duża przerwa pomiędzy posiłkami może zafałszować wyniki. Warto też pamiętać o tym, by trzy dni przed badaniem jeść regularne posiłki.
  • Drugie badanie pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży (test doustnego obciążenia glukozą) nie musi być wykonane na czczo, można je zrobić w dowolnej porze dnia. Przed badaniem warto się upewnić, czy trzeba przyjść ze swoją glukozą. Warto też pamiętać, że to badanie trwa około 2 godzin, a pomiędzy poszczególnymi etapami badania lepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego.  

Na czym polega test doustnego obciążenia glukozą?

Badanie składa się z trzech etapów: 
  • pobranie krwi na czczo przed podaniem glukozy, 
  • pobranie krwi i oznaczenie stężenia glukozy godzinę po podaniu glukozy,
  • pobranie krwi dwie godziny po podaniu glukozy.
W każdym etapie badania pobiera się krew ze zgięcia łokciowego i oddaje do analizy na cito. Po pierwszym pobraniu krwi kobieta w ciąży musi wypić wodę z glukozą (w tym 50 g glukozy). Krew do analizy pobiera się po godzinie podania glukozy oraz po dwóch godzinach. Pomiędzy badaniami kobieta nie powinna zbyt dużo się ruszać (może to zafałszować wyniki badania) ani jeść. Może pić wodę niegazowaną.

Warto wiedzieć! Jeśli po wypiciu napoju z glukozą, kobieta w ciąży zwymiotuje, badanie trzeba będzie powtórzyć innego dnia. 


Jak odczytać wyniki badania?

Prawidłowy wynik stężenia glukozy we krwi w badaniu wykonanym na czczo to 70-105 mg% (ten zakres może się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium). W badaniu z glukozą po godzinie wynik powinien być niższy niż 140 mg%. Wynik wyższy może świadczyć o cukrzycy. Jeśli poziom cukru wynosi od 140 do 180 mg%, należy wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Nieprawidłowe wyniki oznaczają konieczność wizyty w poradni diabetologicznej. Jeżeli natomiast test obciążenia 50 g glukozy jest nieprawidłowy, ale wynik drugiego testu jest prawidłowy, w 32. tygodniu ciąży należy wykonać jeszcze raz test obciążenia 75 g glukozy.

Zobacz więcej: Cukrzyca ciążowa - można jej zapobiec!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu