test obciążenia glukozą i badanie glukozy w ciąży
fot. Adobe Stock

Badanie stężenia glukozy we krwi w ciąży — na czczo i z obciążeniem

Badanie poziomu glukozy we krwi w czasie ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową i ocenić ryzyko jej wystąpienia. Na początku ciąży lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Sprawdź, na czym polegają te badania i jakie są normy dla ciężarnych.
Monika Karbarczyk
test obciążenia glukozą i badanie glukozy w ciąży
fot. Adobe Stock
Przeczytaj o badaniu glukozy w ciąży:
1. Badanie poziomu cukru we krwi (na czczo)
2. Test obciążenia glukozą
3. Normy dla krzywej cukrowej w ciąży
4. Cel badania

Badanie glukozy w ciąży wykonuje się kilkukrotnie. Przed 10 tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. będziesz musiała zrobić tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. Jeśli wynik tego testu nie wypadnie pomyślnie, ale nie będzie wskazywał jednoznacznie na cukrzycę ciężarnych, będziesz prawdopodobnie musiała powtórzyć badanie.

Badanie glukozy w ciąży

Zanim będziesz musiała zrobić test obciążenia glukozą, czeka cię badanie stężenia cukru we krwi na czczo. Wykonuje się je do 10 tygodnia, wraz z innymi badaniami w ciąży. Jeśli wynik będzie prawidłowy, na krzywą cukrową poczekasz do 24.-28. tygodnia. Jeśli jednak wykaże podwyższony poziom glukozy we krwi, lekarz skieruje cię na obciążenie wcześniej.
Jak się przygotować do badania? Pierwsze badanie stężenia glukozy we krwi, na czczo, najlepiej zrobić 8 godzin po ostatnim posiłku, ale nie później, bo zbyt duża przerwa pomiędzy posiłkami może zafałszować wyniki. Pamiętaj też o tym, by trzy dni przed badaniem jeść regularne posiłki.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Test doustnego obciążenia glukozą

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to nazwa badania, które wykonuje się w 24.-28. tygodniu ciąży w celu sprawdzenia, jak organizm reaguje na glukozę. Inne nazwy to test OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test), czyli doustny test obciążenia glukozą. Bardzo ważne jest, żebyś na badanie przyszła na czczo, a przez 3 poprzedzające OGTT dni nie unikała węglowodanów. Kup w aptece 75 g glukozy (kosztuje kilka złotych), ale możesz też sprawdzić w swoim laboratorium, czy mają ją na miejscu. Musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż test sprawdzający poziom cukru we krwi trwa ponad 2 godziny.

Test obciążenia glukozą składa się z 3 etapów:
  • pobranie krwi na czczo przed podaniem glukozy (może być pobrana z palca),
  • pobranie krwi i oznaczenie stężenia glukozy godzinę po podaniu 75 g glukozy (krew ze zgięcia łokciowego),
  • pobranie krwi dwie godziny po podaniu glukozy (krew ze zgięcia łokciowego).

Po pierwszym pobraniu krwi będziesz musiała wypić 300 ml wody z dodatkiem 75 g glukozy. Pomiędzy badaniami nie powinnaś spokojnie siedzieć i czekać na kolejne pobranie krwi. Ruch może zafałszować wyniki.
Warto wiedzieć! Roztwór glukozy jest bardzo słodki, dlatego czasami kobiety dodają do niego soku z cytryny. Nie każde laboratorium na to pozwala, dlatego nigdy nie rób tego na własną rękę.

Normy dla testu obciążenia glukozą w ciąży

Prawidłowy wynik krzywej cukrowej oznacza, że nie masz cukrzycy ciążowej. Przekroczone normy wskazują na hiperglikemię. Normy OGTT przedstawiamy w poniższej tabelce:
 
Prawidłowe wyniki testu obciążenia glukozą w ciąży wg zaleceń według IADPSG (2010) i WHO (2013)
na czczo mniej niż 6,9 mmol/l
(125 mg/dl)
po 1 godzinie 75 g OGTT
 
mniej niż 10 mmol/l
(180 mg/dl)
po 2 godzinach 75 g OGTT mniej niż 11,1 mmol/l
(199 mg/dl)
   

Jeśli po godzinie od wypicia glukozy wynik jest wysoki i po dwóch godzinach nadal pozostaje na podobnym poziomie, to znak, że możesz mieć cukrzycę ciążową. Wówczas powinnaś udać się do diabetologa w celu rozpoczęcia leczenia. Cukrzycę ciążową leczy się specjalnie dobraną dietą cukrzycową, czasami trzeba dodatkowo brać insulinę.
 

Po co w ciąży wykonuje się badanie glukozy we krwi?

Hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zwykle mija krótko po porodzie. Nawet jeśli stosujesz tę samą dietę co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może się podnieść do niebezpiecznego poziomu. Glukoza może przeniknąć przez łożysko i pobudzać trzustkę nienarodzonego dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. W efekcie dziecko rośnie ponad normę (tzw. makrosomia płodu).

Przy cukrzycy ciążowej rośnie też ryzyko powikłań ciążowych:
Do pojawienia się cukrzycy w ciąży predysponują też:
  • nadwaga,
  • wiek (powyżej 35. roku życia),
  • obciążenia genetyczne.
Badanie stężenia glukozy we krwi wykonane do 10. tygodnia ciąży ma na celu sprawdzenie, czy kobieta w ciąży choruje na cukrzycę. Badanie wykonane w późniejszym okresie sprawdza, czy nie rozwinęła się u niej cukrzyca ciążowa.
[content:0_19083,0_1094,0_23672:CMNews]
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy