GRY
 
 

USG w ciąży

Badanie USG pozwala bardzo precyzyjnie ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Informuje też o stanie zdrowia mamy.

Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
mama, ciąża, brzuch, kobieta, usg, zdjęcie
Badanie USG wykonasz w ciąży kilka razy. Dzięki niemu nie będziesz martwić się  stanem zdrowia dziecka, a także jeszcze przed narodzinami zdołasz zobaczyć maleństwo.


Jak wygląda badanie USG?

Gdy lekarz przesuwa czujnik aparatury USG, zwany głowicą, po posmarowanym żelem brzuchu,  na ekranie ukazuje się obraz wnętrza macicy i dziecka. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych i do niej wracają. System informatyczny przetwarza te informacje na obraz, który widzisz na ekranie. Badanie nie jest trudne, bolesne ani niebezpieczne.  
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.


Kiedy się zgłosić na  badanie ultrasonograficzne?

USG wykonuje się od trzech do pięciu razy w ciągu dziewięciu miesięcy. O tym, ile razy przejdziesz to badanie, zadecyduje ginekolog, który prowadzi ciążę.


W ilu wymiarach?

Badanie można wykonać na aparaturze, która pozwala oglądać obraz w dwóch, trzech lub czterech wymiarach. 
  • 2D – obraz jest czarno-biały, płaski i ruchomy. Aparatura pozwala ocenić budowę narządów i wykrywać nieprawidłowości.
  • 3D – obraz jest trójwymiarowy, ale nieruchomy. Dokładnie można zobaczyć takie detale, jak buzia, brzuszek, rączki.
  • 4D – obraz jest trójwymiarowy i ruchomy. Aby był dokładny, dziecko musi być dobrze ułożone.
  • USG kolorowe (Doppler) – obraz jest płaski (nie widać, jak dokładnie wygląda dziecko), ale kolorem zaznaczony jest przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i w sercu.


Czy USG jest wiarygodnym badaniem?

Wiarygodność wyników zależy od jakości sprzętu i – przede wszystkim – doświadczenia lekarza wykonującego USG. Wybierz się do sprawdzonego specjalisty. Jeśli go coś zaniepokoi podczas badania, nie panikuj. Zazwyczaj kolejne USG wypada prawidłowo. Na wszelki wypadek po konsultacji z lekarzem warto wykonać jeszcze jedno badanie na innym urządzeniu. Pewne trudności w ocenie płodu mogą pojawić się, np. gdy źle podałaś lekarzowi datę ostatniej miesiączki, gdy dziecko jest ułożone nietypowo albo gdy mama jest bardzo otyła.
Doładuj
Przeładuj