
USG w ciąży
Jak wygląda badanie USG?
Gdy lekarz przesuwa czujnik aparatury USG, zwany głowicą, po posmarowanym żelem brzuchu, na ekranie ukazuje się obraz wnętrza macicy i dziecka. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych i do niej wracają. System informatyczny przetwarza te informacje na obraz, który widzisz na ekranie. Badanie nie jest trudne, bolesne ani niebezpieczne.
Kiedy się zgłosić na badanie ultrasonograficzne?
USG wykonuje się od trzech do pięciu razy w ciągu dziewięciu miesięcy. O tym, ile razy przejdziesz to badanie, zadecyduje ginekolog, który prowadzi ciążę.
W ilu wymiarach?
Badanie można wykonać na aparaturze, która pozwala oglądać obraz w dwóch, trzech lub czterech wymiarach.
- 2D – obraz jest czarno-biały, płaski i ruchomy. Aparatura pozwala ocenić budowę narządów i wykrywać nieprawidłowości.
- 3D – obraz jest trójwymiarowy, ale nieruchomy. Dokładnie można zobaczyć takie detale, jak buzia, brzuszek, rączki.
- 4D – obraz jest trójwymiarowy i ruchomy. Aby był dokładny, dziecko musi być dobrze ułożone.
- USG kolorowe (Doppler) – obraz jest płaski (nie widać, jak dokładnie wygląda dziecko), ale kolorem zaznaczony jest przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i w sercu.
Czy USG jest wiarygodnym badaniem?
Wiarygodność wyników zależy od jakości sprzętu i – przede wszystkim – doświadczenia lekarza wykonującego USG. Wybierz się do sprawdzonego specjalisty. Jeśli go coś zaniepokoi podczas badania, nie panikuj. Zazwyczaj kolejne USG wypada prawidłowo. Na wszelki wypadek po konsultacji z lekarzem warto wykonać jeszcze jedno badanie na innym urządzeniu. Pewne trudności w ocenie płodu mogą pojawić się, np. gdy źle podałaś lekarzowi datę ostatniej miesiączki, gdy dziecko jest ułożone nietypowo albo gdy mama jest bardzo otyła.Kiedy robi się badanie USG i po co?
USG robi się na wyraźne zlecenie lekarza. Zbyt częste badanie może przyczynić się do zmniejszenia wagi urodzeniowej dziecka. Oto najważniejsze etapy ciąży, kiedy USG może być potrzebne:• 6-8. tydzień – sprawdza się, czy zarodek znajduje się w macicy (zwykle można już zauważyć mały pulsujący punkcik – to serce). Badanie to potwierdza ciążę, pomaga określić, od kiedy trwa, oraz ustalić, czy urodzi się jedno, czy może więcej dzieci.
• 11-14. tydzień – podczas badania wykonuje się m.in. pomiar tzw. przezierności karku i ocenia kości nosowe – to pozwala sprawdzić, czy dziecku nie grożą nieprawidłowości genetyczne oraz wady serca. Mierzy się też długość dziecka, ogląda zarys główki, kończyny, paluszki, widać już m.in. żołądek i pęcherz moczowy.
• 18-23. tydzień – ocenia się budowę wszystkich narządów maluszka, ogląda się m.in. jego twarz, serce, płuca, żołądek, nerki. Dziecko jest też mierzone i sprawdzana jest jego płeć. Jeśli rodzice sobie nie życzą, nie muszą się dowiadywać, czy to chłopczyk, czy dziewczynka.
• 28-32. tydzień – mierzy się główkę, obwód brzuszka i długość kości – to pozwala wykryć wewnątrzmaciczne zahamowania wzrostu dziecka, ocenia się płyn owodniowy oraz stopień dojrzałości łożyska.
• 38-40. tydzień – szacuje się masę ciała maleństwa i objętość płynu owodniowego. Sprawdza się ułożenie dziecka i jego kondycję. Badanie pozwala ocenić, czy ciąży nie trzeba szybko zakończyć.
• Po 40. tygodniu (po terminie) – sprawdza się, czy dziecko jest w macicy bezpieczne. Mierzy się ilość płynu owodniowego, ocenia wygląd łożyska, mierzy przepływ krwi w naczyniach i określa stan dziecka (jest to tzw. test Manninga).