GRY
 
 

Morfologia krwi w czasie ciąży

Jak często w czasie ciąży należy zrobić morfologię krwi? W jakim celu wykonuje się to badanie? Co oznaczają poszczególne parametry krwi?

Badanie krwi, ciąża
fot. Fotolia

Kiedy należy wykonać to badanie?

Morfologię krwi przyszła mama powinna robić co 4-5 tygodni. 
Redakcja poleca: Jakie badania robić w ciąży - wideo
Jakie badania są najważniejsze w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa.

W jakim celu wykonuje się morfologię krwi w ciąży?

Morfologia krwi to badanie, które wiele mówi o stanie zdrowia przyszłej mamy (np. o niedokrwistości czy małopłytkowości). Morfologię można wykonać z rozmazem (to analiza ilościowa i jakościowa krwi) lub bez rozmazu (analiza ilościowa). 

Jak się przygotować do tego badania?

Morfologię krwi robi się z próbki krwi. Pobiera się ją rano, na czczo, najlepiej po krótkim odpoczynku. Można jedynie wypić szklankę wody (niesłodzonej, niesmakowej). Jeśli kobieta w ciąży przyjmuje jakieś leki, powinna przed badaniem poinformować o tym lekarza prowadzącego, ponieważ niektóre leki mogą zafałszować wyniki badania. 

Warto przeczytać: Ile żelaza potrzebujesz w ciąży?​

Jak odczytać wynik badania?

Wynik analizy poszczególnych składowych krwi zwykle podawany jest wraz z informacją o obowiązujących normach. Mogą one nieznacznie różnić się w zależności od laboratorium oraz sprzętu na którym badanie było wykonywane. Każdy wynik badania powinien obejrzeć lekarz. To on decyduje, czy jakieś parametry badania odbiegają od normy, czy nie. Warto pamiętać, że wiele parametrów krwi u kobiet w ciąży może odbiegać od normy, ale nie świadczą one o problemach zdrowotnych. 

Co oznaczają poszczególne parametry morfologii krwi?

 • Hemoglobina jest podstawowym parametrem, który służy do rozpoznawania niedokrwistości. 
 • Erytrocyty (RBC) - czerwone krwinki; dostarczają informacji m.in. o ewentualnej niedokrwistości, chorobach płuc czy wadzie serca. 
 • MCV - to średnia objętość pojedynczej krwinki. Ten parametr dostarcza informacji, np. o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego czy niedokrwistości z niedoboru żelaza.
 • Hematokryt (HCT) - to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza. Parametr ten dostarcza informacji o ewentualnym niedotlenieniu tkanek, chorobie serca czy płuc, a także o niedokrwistości
 • Leukocyty (WBC) - bronią organizm przed mikroorganizmami. Dostarczają informacji m.in. o ewentualnym stanie zapalnym w organizmie, zakażeniach (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze), o chorobie układu krwiotwórczego.  
 • Limfocyty (LYMPH) to komórki układu odpornościowego. Dostarczają informacji o pojawieniu się białek pochodzenia pozaustrojowego. 
 • Monocyty (MONO) to komórki żerne, które m.in. hamują namnażanie się wirusów. Mogą dostarczyć informacji o ewentualnej infekcji w organizmie. 
 • Trombocyty (PLT) trombocyty to bezjądrzaste elementy morfotyczne krwi, które są nazywane płytkami krwi. Powstają w szpiku i tkance limfatycznej. Dostarczają informacji o nadpłytkowości czy małopłytkowości. 
 • Odczyn Biernackiego (OB) to test oceniający zaburzenia składu białek osocza oraz właściwości erytrocytów. Ten parametr dostarcza informacji o ewentualnym stanie zapalnym w organizmie (ale jej wynik powyżej normy świadczy też o ciąży), czy chorobach alergicznych. 
 • Żelazo (Fe) żelazo w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny i mioglobiny. Wyniki poniżej normy mogą świadczyć o większym zapotrzebowaniu na ten składnik w czasie ciąży. 
 • Ferrytyna to miarodajny i najczulszy wskaźnik niedoboru żelaza
 • Transferyna (TRF) to białko regulujące stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportujące je do tkanek. Podwyższona norma może wystąpić w trzecim trymestrze ciąży (objaw prawidłowy). 
 • Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) parametr, który dokładnie ocenia wewnątrzustrojową gospodarkę żelaza. Wartość TIBC wzrasta w czasie ciąży.

Zobacz także: Interaktywny talerz dla kobiet w ciąży, czyli co trzeba jeść w ciąży
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu