Ile komórek jest w jajniku? Zrób badanie AMH

Sprawdź, na czym polega badanie AMH i o czym może świadczyć jego wynik – odpowiada lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.
Konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz
Mam 38 lat. Od roku staramy się z mężem o dziecko. Niestety, bez skutku. Ostatnio zgłosiłam się do kliniki leczenia niepłodności, gdzie zaproponowano mi badanie AMH. Czemu służy i na czym polega takie badanie?  Aldona

AMH to hormon produkowany przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Badanie AMH pozwala określić szanse na naturalne zajście w ciążę.

Liczba komórek jajowych a niepłodność

Kobieta rodzi się z określoną liczną komórek jajowych zwanych rezerwą jajnikową. Średnio jest to 400 tysięcy komórek. Niestety, z kolejnymi cyklami rezerwy maleją – po 30. roku życia płodność zaczyna spadać. By mieć pewność, jakimi rezerwami dysponuje kobieta, kieruje się ją właśnie na badanie AMH. Stężenie tego hormonu pomaga określić, ile komórek jajowych jest w jajnikach. Jeśli jest niskie, to liczba jajeczek jest niewielka, to oznacza, że trzeba jak najszybciej podjąć leczenie niepłodności. Wynik badania AMH wpływa też na wybór terapii i sposób stymulacji w programach in vitro.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Badanie AMH

Badanie AMH polega na pobraniu krwi bez względu na dzień cyklu miesiączkowego (na jego poziom we krwi nie ma wpływu ani terapia hormonalna ani antykoncepcyjna).

ZOBACZ TEŻ:  niepłodność a bezpłodność – czym się różnią

lek. med. Ewa Paszkiewicz
Konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz

Specjalista ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy