GRY
 
 

Co to jest badanie kariotypu?

O badaniu kariotypu mówi się m.in. przy poronieniu. Pozwala bowiem ustalić, dlaczego do niego w ogóle doszło. Co to jest kariotyp i jak takie badanie się robi?

para u lekarza
fot. Fotolia
Kariotyp to zestaw chromosomów, który występuje we wszystkich komórkach ciała, z wyjątkiem rozrodczych. Chromosomy są elementem materiału genetycznego. Człowiek ma ich dwie grupy: 22 pary autosomów (takie same u kobiety i mężczyzny) oraz jedną parę chromosomów płci, z tym że u kobiet złożona jest ona z dwóch chromosomów X, a u mężczyzn z chromosomów X i Y.

Błąd w kariotypie

Gdy do materiału genetycznego wkradnie się błąd, skutkuje on aberracjami chromosomowymi, tzn. nieprawidłowościami w budowie chromosomów (np. delecje, translokacje, inwersje) lub zmiany ich liczby (np. monosomie, trisomie). Te zaburzenia prowadzą do powstania m.in. wad genetycznych płodu, ale także mogą odpowiadać za trudności w zajście w ciążę, w jej utrzymania (tzw. poronienia nawykowe) oraz zakończenie jej porodem martwym.

Zobacz też: Aberracje chromosomowe a poronienie
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Badanie kariotypu a poronienie

Zleca się je zwykle po trzecim i więcej poronieniu (wtedy uznaje się, że są nawykowe, a nie samoistne), ale niektórzy lekarze na badania kariotypu wysyłają po drugim, a nawet po pierwszym (Czytaj też: Kiedy wskazane jest wykonania badania kariotypu). Badanie to pozwoli ustalić, czy przyczyną poronienia są właśnie anomalie genetyczne będące wynikiem mutacji chromosomowych - wynik porównuje się ze standardowym modelem. Wykonuje się je u kobiety i mężczyzny – błędny zestaw chromosomów już u jednego z partnerów może prowadzić do poronienia.

Jak się bada kariotyp (badanie cytogenetyczne)?

Badanie kariotypu, czyli inaczej badanie cytogenetyczne, nie wymaga specjalnych przygotowań. Polega ono na pobraniu krwi żylnej. Nie trzeba być nawet na czczo, choć zaleca się, by dzień wcześniej jeść lekkostrawnie. Na wynik czeka się od trzech do pięciu tygodni (w zależności od kliniki, gdzie zrobiono badania). Kariotyp robi się raz w życiu, gdyż jest niezmienny.

Zobacz też: Jakie badania zrobić po poronieniu
Doładuj
Przeładuj