badanie pod mikroskopem
fot. Fotolia

Badanie cytologiczne w ciąży

To jedno z badań obowiązkowych w ciąży, które powinno być wykonane już na początku jej trwania. Pozwala zdiagnozować potencjalnie niebezpieczne zmiany w obrębie szyjki macicy.
Dorota Kornacka
badanie pod mikroskopem
fot. Fotolia

Po co wykonuje się to badanie?

Jest to badanie wykonywane w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Celem jest analiza komórek pod katem obecności zmian, które – nieleczone – w przyszłości mogłyby przekształcić się w nowotwór. Choć cytologię powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku u każdej zdrowej kobiety, to jednak jest to szczególnie ważne, gdy spodziewa się ona dziecka. Zmiany hormonalne w ciąży mogą bowiem spowodować, że potencjalnie niebezpieczne zmiany w szyjce macicy będą postępować szybciej.

Przeczytaj koniecznie: Rak szyjki macicy – nie chcesz go mieć!
        
Redakcja poleca: Herbatki ziołowe dla dzieci: kiedy można je wprowadzać i które są najbezpieczniejsze?
Rodzice często wybierają herbatki ziołowe dla dzieci w nadziei, że pomogą na problemy z brzuszkiem lub z zasypianiem. Niestety wiele z nich nie jest wskazanych dla maluszków, a niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny ich pić.

Na czym polega to badanie?

Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, czyli komórek nabłonka, który pokrywa część pochwową oraz kanał szyjki macicy. Komórki te są potem analizowane w laboratorium pod kątem obecności zmian nowotworowych lub takich, które wymagają leczenia, ponieważ nieleczone mogłyby w przyszłości przekształcić się w nowotwór. 

Wymaz z szyjki macicy pobiera się na początku badania ginekologicznego, przed ewentualnym dopochwowym badaniem USG. Warto pamiętać, by przez 2–3 dni przed pobraniem wymazu powstrzymać się od współżycia i nie stosować jakichkolwiek leków dopochwowych czy dezodorantu do okolic intymnych, ponieważ mogłoby to zafałszować wynik badania. Dzień przed cytologią nie należy kąpać się w wannie. 

Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne, a co najwyżej trochę nieprzyjemne. Lekarz zakłada do pochwy pacjentki leżącej na fotelu ginekologicznym wziernik i pobiera komórki nabłonka za pomocą specjalnych szczoteczek lub szpatułek, a potem równomiernie rozprowadza materiał na szkiełku i go utrwala. Tak przygotowany materiał przekazywany jest do pracowni cytologicznej, gdzie dokonuje się jego oceny.  
             

Kiedy wykonuje się to badanie?

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej lekarz zleca wykonanie badania cytologicznego już podczas pierwszej „ciążowej” wizyty, w 6.–8. tygodniu ciąży. Może z tego zrezygnować, o ile przyszła mama poddała się takiemu badaniu w ciągu ostatniego półrocza, a wyniki cytologii nie budziły wątpliwości. Jeśli z jakiegoś powodu badanie nie zostało wykonane po tej wizycie, ginekolog ponawia takie zalecenie podczas kolejnych wizyt kontrolnych.
 

Jak interpretować wyniki badania?

Na wynik badania cytologicznego czeka się od 1 do 3 tygodni w zależności od jednostki, w której wykonywane jest badanie. Do oceny materiału cytologicznego używa się w Polsce obecnie klasyfikacji Bethesda. Zastąpiła ona stosowaną przez lata w naszym kraju pięciostopniową skalę Papanicolau. Jest nowsza i ma charakter opisowy. Interpretację wyników badań najlepiej pozostawić lekarzowi (np. informacje o nieprawidłowościach mogą oznaczać niegroźne, choć wymagające leczenia, stany zapalne). W zależności od otrzymanego z pracowni cytologicznej opisu zleca on ewentualne dalsze badanie lub sposób leczenia.  
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy