GRY

Badanie czystości pochwy w ciąży

To proste badanie wykonane w ciąży pozwala wykryć infekcje intymne, które – niewinne z pozoru – mogą stanowić poważne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.
kobieta w ciąży
fot. Fotolia

Po co wykonuje się to badanie?  

Badanie czystości pochwy służy ocenie jej flory bakteryjnej i wykryciu ewentualnych stanów zapalnych oraz zakażeń w jej obrębie. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży, jest on bardziej podatny na infekcje intymne. Po drugie, nieleczone stany zapalne pochwy stanowią zagrożenie dla dziecka – mogą być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Dowiedz się: Jak zapobiec infekcjom intymnym?
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.


Na czym polega to badanie? 

Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy. Robi się to specjalną pałeczką lub wacikiem podczas badania ginekologicznego, po włożeniu wziernika do pochwy. Materiał pobiera się z pochwy i okolic ujścia cewki moczowej, po czym po naniesieniu na szkiełko oddaje się go do laboratorium. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne.

Aby wynik był wiarygodny, badanie powinno się wykonywać po upływie przynajmniej 48 godzin od ostatniego stosunku. 2–3 dni wcześniej nie można także stosować żadnych leków dopochwowych. Badania nie powinno się wykonywać podczas antybiotykoterapii, ponieważ antybiotyki zmieniają florę bakteryjną w organizmie. 
 

Kiedy wykonuje się to badanie?

Badanie czystości pochwy przeprowadza się trzykrotnie podczas ciąży. Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej, lekarz powinien zlecić wykonanie tego badania  po raz pierwszy do 10. tygodnia, po raz drugi – między 15. a 20. tygodniem i po raz trzeci – między 33. a 37 tygodniem ciąży.

Po co aż trzykrotnie? Ponieważ z powodu wyższej niż zwykle podatności przyszłej mamy na infekcje intymne, stosunkowo łatwo może dojść u niej do stanu zapalnego lub zakażania na każdym etapie ciąży. Także wtedy gdy wcześniej była już leczona z tego powodu.   

Poznaj: 4 infekcje, które musisz szybko wyleczyć


Jak interpretować wyniki badania?

Wynik opisuje się, stosując zwykle jedną z dwóch skal stopnia czystości pochwy. Niezależnie od tego, czy będzie to klasyfikacja według Kuczyńskiej (od I do IV i 0), czy według Jiroveca, Petera i Maleka (I–VI), za prawidłowy uznaje się jedynie wynik od I do II. Inne świadczą o stanie zapalnym pochwy.  
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu