dłonie, jajka, badanie jąder, samobadanie jąder, płodność, rak jądra
fot. Fotolia

Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?

Obłe, gładkie, niebolesne. Takie są zdrowe jądra mężczyzny. W dotyku powinny przypominać gumowe jajka. I właśnie takie gadżety najczęściej rozdawane są mężczyznom i ich partnerkom w trakcie kampanii promujących badanie jąder. Przeczytaj, dlaczego to badanie jest tak ważne dla par starających się o dziecko.
Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Piotr Dzigowski
dłonie, jajka, badanie jąder, samobadanie jąder, płodność, rak jądra
fot. Fotolia
Samokontrola, czyli profilaktyczne badanie jąder pomaga wcześnie wykryć i leczyć choroby jąder, które mogą prowadzić do zaburzeń jakości nasienia, a nawet niepłodności.

Choroby jąder a płodność

Żylaki powrózka nasiennego, zapalenie jąder, najądrzy, skręt jądra czy nowotwory to jedne z najczęstszych chorób jąder, które mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i niepłodności. Obecnie dotyka ona już co piątą parę w wieku rozrodczym. W 40 proc. przypadków problem dotyczy mężczyzn i wiąże się z obniżeniem jakości nasienia, które jest następstwem przebytych chorób.
Zobacz: Badanie jakości nasienia
U 40 proc. niepłodnych mężczyzn przyczyną niepłodności są żylaki powrózka nasiennego. Powodują zaburzenie odpływu żylnej krwi z jąder, co odbija się niekorzystnie na ilości i jakości produkowanych w jądrach plemników.
Redakcja poleca: Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]
Zakażenie chlamydiami jest niebezpieczne podczas planowania ciąży, ponieważ może powodować zrosty jajowodów - ostrzega dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik.

Kobieta na straży męskości

Mężczyźni mniej chętnie niż kobiety decydują się na wizytę u specjalisty. Badania profilaktyczne u urologa lub androloga to niestety rzadkość. Wiąże się to z brakiem czasu, niekiedy niższą niż u kobiet świadomością zdrowotną, a czasami obawą przed wynikami badań. Mężczyźni przychodzą do lekarza dopiero, gdy zauważą niepokojące objawy.
– Dążymy do tego, by było to dla nich równie oczywiste i naturalne, jak dla kobiet badanie piersi czy cytologia – mówi lek. med. Piotr Dzigowski, urolog, konsultant ds. andrologii z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. Często to partnerki przekonują mężczyzn do badania jąder, ponieważ martwią się o ich zdrowie lub nie są zadowolone z życia seksualnego. Dla niektórych par pieszczoty jąder (połączone z badaniem ich) mogą być ciekawym urozmaiceniem gry wstępnej.
Poznaj: 5 zalet długiej gry wstępnej

Zdrowe jądra to wyższe libido

Warto wiedzieć, że jądra zapewniają nie tylko płodność, ale też potencję. Oprócz plemników produkują testosteron, który warunkuje libido. Od tego, czy mężczyzna ma zdrowe jądra zależy jakość jego życia, nie tylko seksualnego. Wpływa to na ogólne samopoczucie i odporność psychiczną.
– Niepłodność może powodować zaburzenia depresyjne i obniżenie samooceny. Należy ją potraktować po prostu jako problem medyczny i poddać się terapii, która u większości pacjentów prowadzi do wyleczenia – dodaje lek. med. Piotr Dzigowski, urolog.
Poznaj: 7 sposobów na zwiększenie męskiej płodności

Jak dbać o jądra?

Jądra są narządami niezwykle wrażliwymi. Nie tylko urazy mechaniczne – podwyższona temperatura, zła dieta, palenie tytoniu, czy nadużywanie alkoholu wpływają na nie niekorzystnie. Dlatego należy unikać czynników ryzyka i zrezygnować z używek, trzymania na kolanach rozgrzanego laptopa i długich wizyt w saunie. Trzeba zadbać o zdrowy tryb życia, m.in. zbilansowaną dietę i codzienną dawkę ruchu, chociaż w postaci spaceru. Latem ważne jest używanie lekkiej odzieży i bielizny niekrępującej ruchu.
Polecamy: Dieta na poprawę jakości nasienia

Kiedy i dlaczego warto zgłosić się do lekarza?

Podstawą diagnostyki jest samokontrola. Trzeba delikatnie objąć jądro, używając kciuka, palca wskazującego i trzeciego palca. Zdrowe jądro ma jajowaty kształt i gładką powierzchnię. Krótkie badanie wykonane pod prysznicem podczas codziennej toalety wystarczy, by zauważyć niepokojące zmiany: zgrubienia, bolesne miejsca, zmiana kształtu.
Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn poniżej 40. roku życia. Wczesna diagnoza pozwala rozpoznać i leczyć chorobę (zwłaszcza nowotworową)  w początkowych stadiach, co zwiększa szansę na wyleczenie i co się z tym wiąże, na zachowanie płodności. Dlatego ważne, by badać się regularnie i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistą.
Zobacz film: Mężczyzna u androloga
 
lek. med. Piotr Dzigowski
Konsultacja: lek. med. Piotr Dzigowski

urolog, konsultant ds. andrologii z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy