kobieta i mężczynza, para ze smartfonem
fot. Fotolia

Niezwykła aplikacja na smartfona, która bada jakość spermy!

Jak się okazuje, technologia z każdym kolejnym dniem idzie do przodu. Wśród popularnych w ostatnim czasie aplikacji na smartfona można już znaleźć taką, która badan jakość nasienia i pomaga leczyć niepłodność lub problemy zdrowotne związane z nasieniem.
Martyna Pstrąg
kobieta i mężczynza, para ze smartfonem
fot. Fotolia

Niezwykła aplikacja nazywa się Seem i istnieje w sieci już od ponad roku. Zestaw do zbadania jakości spermy i ilości plemników w nasieniu składa się z aplikacji (narazie działającej wyłącznie w systemie iOS) oraz małego pudełka, w którym znajduje się: kubeczek na nasienie, pipetka oraz soczewka. 

Jak przeprowadza się badanie nasienia w domowym zaciszu?

Aplikacja polega na tym, że soczewkę zawartą w zestawie należy umieścić na kamerze telefonu, która dzięki aplikacji zamieni się w mikroskop. Kiedy już w kubeczku znajdzie się nasienie, należy jego część (za pomocą pipety) umieścić na soczewce. Resztę badania wykonuje już sama aplikacja: interpretuje zachowanie plemników, określa ich ilość i określa ruchliwość. Po zbadaniu materiału, wylicza dane i pokazuje wykresy dotyczące jakości nasienia. Wynik, który pokazuje aplikacja są podane w przystępny sposób, tak że zrozumie je przeciętny człowiek, bez szczegółowej edukacji medycznej.

Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Po co taka aplikacja i komu się przyda?

Już nie raz pisaliśmy o tym, że coraz więcej mężczyzn ma problemy z jakością nasienia, cierpi na oligospermię lub jej pochodne: kryptozoospermię lub azoospermią.
Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie jednak myśli, że to z ich zdrowiem może być cos nie tak i nie godzą się na pójście do kliniki, gdzie można zbadać nasienie. Dla takich osób ta aplikacja będzie przynajmniej wyznacznikiem, czy powinni zacząć się martwić jakością swojego nasienia. Dzięki niej, każdy mężczyzna może uniknąć szpitalnego stresu, całej procedury dotyczącej badania nasienia w laboratorium i bez konieczności dzielenia się tym wstydliwym dla panów tematem.


Twórcami produktu jest japońska firma Recruit Lifestyle Co. Aplikacja otrzymała wyróżnienie w Cannes za swoją wyjątkowość i kreatywne podejście do tematu.

Aplikację Seem możemy porównać np. z elektornicznym testem ciążowym, który niejako działa na takiej samej zasadze. Nie należy go jednak traktować jak ostatecznej wyroczni, a tylko - jak już wspominaliśmy - jak orientacyjny wyznacznik, czy faktycznie coś może być nie tak ze strony mężczyzny, jeśli chodzi o płodność podczas nieskutecznych starań o dziecko.
Jeśli w domowym badaniu faktycznie coś zaniepokoi, i tak należy udać się na specjalistyczne badania na płodność oraz konsultację lekarską.
Narazie aplikacja dostępna jest na japońskim rynku i wciąż trwają badania nad jej skutecznością, jednak już wiadomo, że są pary, którym pomogła ona w powiększeniu rodziny.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy