Badania krwi w ciąży
fot. AdobeStock

Na czym polega i kiedy wykonać badanie WR (Odczyn Wassermanna)?

Odczyn Wassermanna to podstawowe badanie serologiczne w diagnostyce kiły. Badanie WR umożliwia wczesne rozpoznanie tej choroby i monitorowanie jej leczenia. Nieleczona kiła w ciąży może powodować poronienia, a także jest niezwykle niebezpieczna dla dziecka.
Dominika Bielas
Badania krwi w ciąży
fot. AdobeStock
Odczyn Wassermanna (WR) jest przesiewowym badaniem, które pozwala wykryć w ciąży przeciwciała skierowane przeciwko bakterii, która powoduje kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wywoływana przez krętka bladego i przenosząca się drogą płciową. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. Nieleczona może doprowadzić także do poronienia lub przedwczesnego porodu. Aby skutecznie leczyć tę chorobę weneryczną niezbędna jest szybka diagnoza, dlatego w trakcie ciąży należy wykonać odpowiednie badania przesiewowe. 

Jak wygląda badanie krwi WR w ciąży?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba być na czczo.  Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, tak samo jak przy pobieraniu krwi z innego powodu. WR zaliczamy to tzw. testów nieswoistych, które służą do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. Badanie to należy wykonać w ciąży 2 razy (w 9-10. oraz 33-37. tygodniu ciąży). Wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu. 
Redakcja poleca: Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]
Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży to coś, z czym musi się liczyć każda przyszła mama. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy, żeby pacjentka pojawiała się w gabinecie co cztery tygodnie. W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej wizyty kontrolne muszą być częstsze.

Jak interpretować wyniki WR?

  • Wynik negatywny oznacza, że w organizmie nie są obecne przeciwciała przeciwko krętkowi blademu, czyli nie doszło do zakażenia. Jest to wynik normalny. 
  • Wynik pozytywny, nie jest powodem do paniki. Odczyn Wassermana w ciąży często jest fałszywie dodatni, czego przyczyną mogą być inne choroby autoimmunologiczne. W takim przypadku wykonuje się powtórne badania. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.
W diagnostyce kiły są wykorzystywane różnorodne badania serologiczne, polegające na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał powstających w odpowiedzi na zakażenie krętkiem bladym. Do testów nieswoistych oprócz odczynu Wassermana zaliczamy testy VDRL oraz USR (najczęściej wykorzystywane). W Polsce istnieje obowiązek wykonywania badań przesiewowych w kierunku kiły u ciężarnych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy