GRY

Na czym polega i kiedy wykonać badanie WR (Odczyn Wassermanna)?

Odczyn Wassermanna to podstawowe badanie serologiczne w diagnostyce kiły. Badanie WR umożliwia wczesne rozpoznanie tej choroby i monitorowanie jej leczenia. Nieleczona kiła w ciąży może powodować poronienia, a także jest niezwykle niebezpieczna dla dziecka.

Badania krwi w ciąży
fot. AdobeStock
Odczyn Wassermanna (WR) jest przesiewowym badaniem, które pozwala wykryć w ciąży przeciwciała skierowane przeciwko bakterii, która powoduje kiłę. Kiła to choroba bakteryjna wywoływana przez krętka bladego i przenosząca się drogą płciową. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. Nieleczona może doprowadzić także do poronienia lub przedwczesnego porodu. Aby skutecznie leczyć tę chorobę weneryczną niezbędna jest szybka diagnoza, dlatego w trakcie ciąży należy wykonać odpowiednie badania przesiewowe. 

Jak wygląda badanie krwi WR w ciąży?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba być na czczo.  Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, tak samo jak przy pobieraniu krwi z innego powodu. WR zaliczamy to tzw. testów nieswoistych, które służą do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. Badanie to należy wykonać w ciąży 2 razy (w 9-10. oraz 33-37. tygodniu ciąży). Wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu. 
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Jak interpretować wyniki WR?

  • Wynik negatywny oznacza, że w organizmie nie są obecne przeciwciała przeciwko krętkowi blademu, czyli nie doszło do zakażenia. Jest to wynik normalny. 
  • Wynik pozytywny, nie jest powodem do paniki. Odczyn Wassermana w ciąży często jest fałszywie dodatni, czego przyczyną mogą być inne choroby autoimmunologiczne. W takim przypadku wykonuje się powtórne badania. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.
W diagnostyce kiły są wykorzystywane różnorodne badania serologiczne, polegające na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał powstających w odpowiedzi na zakażenie krętkiem bladym. Do testów nieswoistych oprócz odczynu Wassermana zaliczamy testy VDRL oraz USR (najczęściej wykorzystywane). W Polsce istnieje obowiązek wykonywania badań przesiewowych w kierunku kiły u ciężarnych.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy