Śpiący chłopiec

Badanie krwi wykryje, czy dziecko śpi wystarczająco dużo – donoszą włoscy naukowcy

Nie ty jedna zastanawiasz się, czy twoje dziecko śpi odpowiednio dużo. Sen ma przecież ogromny wpływ na zdrowie. Naukowcy już wiedzą, jak można to sprawdzić! Wystarczy prosty test z krwi.
Aleksandra Sobieraj
Śpiący chłopiec
Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców i właśnie opublikowane w „Experimental Physiology” dowodzą, że proste badanie krwi pozwala stwierdzić, czy dzieci śpią odpowiednio dużo. Wynik takiego badania może też być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia – bo zbyt mała ilość snu powoduje podatność na wiele chorób.

Za mało snu = choroba

Powszechnie wiadomo, że sen jest niezbędny dla zdrowia dzieci, a jego niewystarczająca ilość snu wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, np. zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Zapotrzebowanie na sen i jego jakość zależy też jednak od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Trudno więc ustalić, ile dokładnie godzin na dobę powinny spać dzieci – zwykle podaje się takie dane w widełkach. Choć test z krwi nie odpowie na pytanie, ile powinno spać konkretne dziecko, to dzięki niemu uzyskamy odpowiedź, czy śpi ono wystarczająco dużo.  
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Na czym polegało badanie?

Naukowcy z Institute of Food Sciences z National Research Council we Włoszech badali dzieci i młodzież o normalnej masie ciała z ośmiu krajów europejskich (Hiszpania, Włochy, Cypr, Niemcy, Belgia, Estonia, Węgry i Szwecja). Badani sami deklarowali, czy nie dosypiają (śpią zbyt krótko: dzieci mniej niż 9 godzin na dobę, nastolatki mniej niż 8 godzin) czy też śpią normalnie (dzieci co najmniej 9 godzin, nastolatki co najmniej 8 godzin na dobę).
Po pobraniu krwi od dzieci naukowcy przyjrzeli się mikroRN, czyli cząsteczkom mającym bezpośredni wpływ na to, który z naszych genów jest włączony, a który wyłączony. Stwierdzono, że niektóre mikroRNA miały znacząco różne poziomy w zależności od tego, czy dzieci spały krótko czy normalnie. Badacze wzięli pod uwagę kraj pochodzenia, wiek, płeć, dojrzewanie, średni dzienny czas badania oraz poziom wykształcenia rodziców i wykluczyli wpływ tych czynników na poziomy mikroRNA. 

Badanie krwi wykryje podatność na choroby

Wyniki badań włoskich naukowców mogą stanowić podstawę do opracowania testu z krwi, który posłuży nie tylko do oceny higieny snu, ale także do określenia podatności na choroby. Taki test być może pomoże w bardziej wiarygodnej ocenie ryzyka zapadnia na niektóre choroby. – Nasze ustalenia po raz pierwszy pokazują, że czas snu odzwierciedla profil określonych krążących mikroRNA u dzieci i młodzieży. Proste badanie krwi mogłoby ułatwić lekarzom ustalenie, czy dzieci śpią wystarczająco dużo. Mogliby też wykorzystać jego wynik jako wskaźnik do badania innych aspektów ich zdrowia – podsumowuje Fabio Laura, jeden z autorów badania.

Źródło: The Physiological Society
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy