badanie moczu dziecka
fot. Adobe Stock

Po co robi się badanie moczu dziecka?

Jak pobrać mocz dziecka do badania? Jakie parametry bada się w badaniu ogólnym moczu, jakie są ich normy i o czym świadczą nieprawidłowości? Odpowiadamy!
Ewa Janczak-Cwil
badanie moczu dziecka
fot. Adobe Stock
Badanie ogólne moczu jest jednym z podstawowych badań niemowląt i małych dzieci. Jest proste, tanie i powszechnie dostępne. Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej zaleca, aby wykonywać je u wszystkich dzieci do 2. roku życia gorączkujących powyżej 38 st. C. i niewykazujących żadnej oczywistej przyczyny gorączki. Postępuje się tak ze względu na częste zakażenia układu moczowego u małych dzieci.

Spis treści:

Barwa moczu

Niepokoju nie budzi mocz przejrzysty w kolorze jasnożółtym, słomkowym. Jeśli mocz jest mętny, prawdopodobnie zawiera dużą liczbę leukocytów lub kryształów (moczany lub fosforany). Z kolei czerwonawe zabarwienie moczu może świadczyć o tzw. krwiomoczu, czyli obecności w nim czerwonych krwinek (erytrocytów). Inną przyczyną może być to, że w moczu znajduje się hemoglobina, mioglobina lub barwniki z pożywienia (np. z buraków) lub leków.
Intensywnie żółty mocz może występować w zespole witamin B lub wskutek przyjmowania leków, np. furaginy.
 
Redakcja poleca: 40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]
Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zapach moczu

Specyficzna, nietypowa woń próbki może być skutkiem zaburzeń metabolizmu. I tak:
  • zapach spoconych stóp może świadczyć o kwasicy,
  • zapach kapusty – zaburzenia wchłaniania metioniny,
  • zapach syropu klonowego – choroba syropu klonowego,
  • zapach mysi może wskazywać na fenyloketonurię,
  • zapach gnijących ryb – trimetylaminuria,
  • zapach zjełczały – tyrozynemia.

pH moczu

kwasowość moczu w dużej mierze zależy od diety dziecka. U niemowląt wynik w normie mieści się w granicach 5,0-7,0, a u starszych dzieci – 4,8-7,8.
Zbyt niskie pH może pojawić się wskutek głodówki, na diecie z dużą zawartością mięsa oraz przy kwasicy metabolicznej.
Zbyt wysokie pH może świadczyć o diecie jarskiej, zakażeniu dróg moczowych lub alkalozie metabolicznej.

Białko

Norma wynosi 150-300 mg/l. Zbyt dużą ilość białka w moczu obserwuje się w zakażeniu dróg moczowych, gorączce, kłębkowym zapaleniu nerek, zakrzepicy naczyń nerkowych.

Warto wiedzieć, że wyniki tego badania mogą zostać zafałszowane przez zbyt wysokie (>9,0) lub zbyt niskie (<4,0) pH moczu.

Leukocyty

Prawidłowy wynik mieści się w zakresie 0-5 leukocytów w polu widzenia (0-20/ɥl). U dziewczynek norma wynosi 0-10 w polu widzenia. Jeżeli zastosowano w badaniu metodę Addisa, norma wynosi 2,5-5 mln leukocytów.
Podwyższona ilość leukocytów w moczu (zwłaszcza jeśli stwierdzono w moczu bakterie) często świadczy o zakażeniu układu moczowego.

Jak pobrać próbkę do badania?

U niemowląt należy umyć krocze dziecka i przykleić do niego specjalny woreczek, który trzeba zdjąć natychmiast po tym, jak dziecko odda mocz.

U starszych dzieci mocz pobiera się rano, po umyciu krocza i najlepiej, aby udało się do badania oddać próbkę ze środkowego strumienia – nie z pierwszej ani z ostatniej porcji oddawanego przez dziecko moczu. Próbkę oddaje się w specjalnym plasitkowym pojemniczku, który można kupić w aptece.
 
Próbkę moczu należy oddać do badania w ciągu godziny od jej pobrania. Jeśli jest to niemożliwe, można ją przechować do 4 godzin w lodówce.
[content:0_15000,0_27096,0_27085:CMNews]

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy