
Badanie moczu u dziecka – normy i interpretacja wyników, pobieranie moczu dziecka do badania
Spis treści:
1. Badanie moczu u dziecka
- Jak pobrać mocz dziecka do badania?
- Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę?
2. Wyniki badań moczu dziecka (normy):
- Badanie moczu u dziecka: azotyny
- Badanie moczu u dziecka: bakterie w moczu
- Badanie moczu u dziecka: białko w moczu
- Badanie moczu u dziecka: bilirubina
- Badanie moczu u dziecka: ciała ketonowe
- Badanie moczu u dziecka: ciężar właściwy moczu
- Badanie moczu u dziecka: drożdże
- Badanie moczu u dziecka: erytrocyty
- Badanie moczu u dziecka: glukoza w moczu
- Badanie moczu u dziecka: kryształy (szczawiany)
- Badanie moczu u dziecka: leukocyty
- Badanie moczu u dziecka: nabłonki okrągłe
- Badanie moczu u dziecka: nabłonki płaskie
- Badanie moczu u dziecka: współczynnik pH moczu
- Badanie moczu u dziecka: śluz
- Badanie moczu u dziecka: urobilinogen
3. Ocena mikroskopowa osadu moczu: normy u dziecka
4. Krew w moczu dziecka
5. Barwa moczu dziecka
6. Brzydki lub dziwny zapach moczu dziecka
7. Posiew moczu dziecka
Badanie moczu u dziecka
W ogólnym badaniu moczu u dziecka weryfikuje się odczyn pH moczu, barwę moczu, ciężar właściwy, przejrzystość. Sprawdza się także, czy nie ma w nim białka, cukru, krwi, barwników żółciowych, ciał ketonowych, bakterii ani zwiększonej liczby leukocytów (białych krwinek). Badanie moczu u dziecka może obejmować wiele parametrów. Każdy z nich daje lekarzowi cenne informacje na temat stanu zdrowia ogólnego, zdrowia układu moczowego dziecka i jego wątroby.Dopiero analiza wszystkich składowych badania moczu u dziecka daje lekarzowi obraz stanu zdrowia malucha. Nieprawidłowości w jednym parametrze nie są wystarczającą, a tym bardziej rozstrzygającą, informacją o ewentualnych nieprawidłowościach.
Jak pobrać mocz dziecka do badania?
Przed pobraniem moczu trzeba starannie umyć dziecku okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka). Potem najlepiej podać dziecku trochę wody do picia, a gdy zacznie oddawać mocz – „złapać” do pojemniczka środkowy strumień moczu. Pojemnik z moczem trzeba wstawić do lodówki i jak najszybciej zawieźć do laboratorium (w ciągu 2 godzin od pobrania). Jeśli jest to niemożliwe, można go przechować do 4 godzin w lodówce.Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę?
Do pobierania próbek moczu u niemowląt służą akcesoria, które można kupić w aptekach. Są to specjalne woreczki, które przykleja się do krocza dziecka tak, aby obejmowały ujście cewki moczowej. Oczywiście w ich przypadku bardzo trudno jest pobrać tzw. środkowy strumień moczu dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przyklejeniem woreczka, dokładnie umyć krocze niemowlęcia, a po „złapaniu’’ próbki, od razu zdjąć woreczek i przelać jego zawartość do zwykłego pojemniczka na mocz.Wyniki badań moczu dziecka (normy)
Jak odczytać wyniku moczu u dziecka? Normy dla wyników badań moczu u dzieci różnią się od norm ustalonych dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu wykonania badania. Każde laboratorium podaje normy, w jakich powinien mieścić się uzyskany przez nie wynik. Poniżej podajemy normy dla 17 parametrów, jakie można zbadać w moczu dziecka według norm udostępnionych nam przez Sieć Laboratoriów Medycznych Synevo.Azotyny w wynikach badań moczu dziecka
Bakterie w moczu: normy dla dzieci
Białko w moczu dziecka: normy
Bilirubina w moczu u dziecka
Ciała ketonowe w moczu dziecka
Ketony w moczu dziecka mogą pojawić się na skutek biegunki u dziecka, nadmiernych wymiotów lub długotrwałej gorączki, przez co dziecko często nie ma apetytu. U dzieci nawet kilkugodzinna przerwa w jedzeniu może prowadzić do tego, że zwiększa się produkcja i obecność ketonów w moczu.
Ciężar właściwy moczu: normy dla dzieci
Drożdże w moczu u dziecka
Erytrocyty w moczu u dziecka
Glukoza w moczu u dziecka: normy
Kryształy (szczawiany) w moczu u dziecka: normy
Leukocyty w moczu dziecka: normy
Nabłonki okrągłe w moczu u dziecka
Nabłonki płaskie w moczu dziecka
Współczynnik pH moczu: kwasowość moczu u dziecka
- Zbyt niskie pH moczu dziecka może pojawić się wskutek głodówki, na diecie z dużą zawartością mięsa oraz przy kwasicy metabolicznej. Zbyt niskie wartości pH (poniżej 5) mogą świadczyć m.in. o kamicy nerkowej.
- Zbyt wysokie pH moczu u dziecka (powyżej 8) może świadczyć o diecie jarskiej, zakażeniu dróg moczowych lub alkalozie metabolicznej. Zbyt wysokie wartości pH (powyżej 8) mogą świadczyć m.in. o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego.
Śluz w moczu dziecka: normy
Urobilinogen w moczu: normy u dzieci
Ocena mikroskopowa osadu moczu u dziecka
Normy:- Erytrocyty świeże: 0-2 w polu widzenia
- Erytrocyty częściowo wyługowane: 0-2 w polu widzenia
- Erytrocyty wyługowane: nieobecne
- Leukocyty: 0-5 w polu widzenia (do 10 u dziewczynek)
- Bakterie: nieobecne
- Nabłonki płaskie: poj. w polu widzenia
- Nabłonki okrągłe: nieobecne
Osad w moczu bada się w celu diagnozowania chorób nerek lub układu moczowo-płciowego. Pozwala także wykryć i odróżniać choroby wątroby, cukrzycę i skłonność do tworzenia się złogów w układzie moczowym.
Krew w moczu u dziecka (erytrocyty w moczu)
Przyczyną krwi w moczu dziecka mogą być zarówno zmiany chorobowe, jak i drobne infekcje. Może się ona pojawić w wyniku zakażenia układu moczowego lub choroby nerek, a także wskutek problemów związanych z moczowodami, pęcherzem moczowym lub cewką moczową. Normy erytrocytów w moczu znajdziesz wyżej: erytrocyty w moczu.Najczęstsze przyczyny występowania krwi w moczu to:
- torbielowatość nerek
- urazy w obrębie układu moczowego
- zespół dziadka do orzechów (zespół ucisku lewej żyły nerkowej)
- choroba nowotworowa nerek (tzw. guz Wilmsa)
- kamica nerkowa
- zakażenia układu moczowego
- polipy
- hemofilia.
Barwa moczu u dziecka
Niepokoju nie budzi mocz przejrzysty w kolorze jasnożółtym, słomkowym. Jeśli mocz dziecka jest mętny, prawdopodobnie zawiera dużą liczbę leukocytów lub kryształów (moczany lub fosforany). Z kolei czerwonawe zabarwienie moczu może świadczyć o tzw. krwiomoczu, czyli obecności w nim czerwonych krwinek (erytrocytów). Inną przyczyną może być to, że w moczu znajduje się hemoglobina, mioglobina lub barwniki z pożywienia (np. z buraków) lub leków.Intensywnie żółty mocz może występować w zespole witamin B lub wskutek przyjmowania leków, np. furaginy.
Brzydki lub dziwny zapach moczu dziecka
Specyficzna, nietypowa woń moczu może być skutkiem zaburzeń metabolizmu. I tak:- zapach spoconych stóp może świadczyć o kwasicy
- zapach kapusty – zaburzenia wchłaniania metioniny
- zapach syropu klonowego – choroba syropu klonowego
- zapach mysi może wskazywać na fenyloketonurię
- zapach gnijących ryb – trimetylaminuria
- zapach zjełczały – tyrozynemia.
Posiew moczu dziecka
Posiew moczu wykonuje się, gdy wyniki badania ogólnego moczu odbiegają od normy i lekarz podejrzewa u dziecka zakażenie układu moczowego spowodowane infekcją bakteryjną. Celem wykonania posiewu moczu jest zidentyfikowanie bakterii, które wywołują infekcję i dobranie odpowiedniego antybiotyku.Uwaga! Mocz na posiew powinien szybko trafić do badania – nie należy go przechowywać w lodówce dłużej niż 2 godziny.
Sprawdź także: