GRY

Bezpłatne badania nasienia - Warszawa, Katowice, Białystok

Od 23 czerwca, czyli Dnia Ojca, ruszyła akcja bezpłatnych badań nasienia. Tego typu badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, a osobom, które starają się o dziecko może przynieść cenne informacje na temat płodności.
plamniki, nasienie, badanie nasienia, płodność
fot. Fotolia
W ramach kampanii społecznej „Płodny Polak” ruszyła akcja bezpłatnych badań nasienia, by mężczyźni profilaktycznie skontrolowali swoje plemniki i sprawdzili ich zdolność do zapłodnienia. 

Badania będą realizowane przez cały lipiec w trzech placówkach Kliniki Bocian. 
Zapisy rozpoczęto 23 czerwca br. 
Żeby skorzystać z badania należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie w wybranej Klinice Bocian
  • w Warszawie (tel. 22 634 37 74)
  • w Białymstoku (tel. 85 744 77 00) l
  • w Katowicach (tel. 32 701 04 60). 

Co wpływa na jakość nasienia mężczyzny

Naukowcy alarmują, że spada liczba i jakość produkowanych plemników przez mężczyzn. Szacuje się, że niepłodność dotyka już ok. 1,5 mln par w Polsce, przy czym w ok. 35% odpowiada za nią czynnik męski. Najczęstszym powodem niepłodności u mężczyzn jest zły stan nasienia. 
– Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mogą mieć nie tylko przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe oraz niewłaściwy styl życia. Badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń - mówi Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii „Płodny Polak”, dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności Bocian.
Przeczytaj: Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Ocena budowy i jakości plemników

Badanie nasienia jest podstawowym działaniem pozwalającym na diagnozę męskiej płodności. Próbka podlega ogólnej kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w milimetrze nasienia, a także ich żywotność, budowę oraz ruchliwość. Badanie pozwala nie tylko określić zdolności prokreacyjne mężczyzny, ale również dostarcza informacji o stanie zdrowia, umożliwia chociażby wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych. 
Sprawdź: Jak poprawić męską płodność? Dietą!

Badanie nasienia – normy WHO

Aktualnie wyznaczona przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) wartość dla prawidłowego nasienia jest wyraźnie niższa niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W 1980 roku uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu za prawidłową wartość koncentracji plemników w nasieniu, gdy obowiązująca od 2010 roku norma wskazuje już 15 mln/ml.  
Nastąpił w tym przypadku spadek aż o 75%. Istotny wpływ na osłabienie jakości nasienia mają czynniki środowiskowe.
– Warto pamiętać, że tylko kilka procent mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem nasienia uznaje się za bezpłodnych. W większości przypadków męskiej niepłodności są metody leczenia, które mogą skutecznie doprowadzić do poczęcia dziecka. Żeby jednak zmierzyć się z problemem, trzeba zdawać sobie sprawę z jego istnienia, by podjąć odpowiednie działania. Pierwszym krokiem jest właśnie badanie nasienia. W okresie wakacyjnym mamy nieco więcej czasu dla siebie, warto choć chwilę poświęcić własnemu zdrowiu i skontrolować swoją płodność – dodaje Piotr Pietrewicz.
Zobacz: Dr House i badanie nasienia – film

Jak się przygotować do badania nasienia

Przygotowując się do badania nasienia należy:
  • Zachować wstrzemięźliwości seksualną przez 3-5 dni.
  • Odwiedzić punkt pobrań. Optymalne jest pozyskanie nasienia do badania w placówce, w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, dzięki temu jest szybko przekazywane do laboratorium ograniczając w ten sposób czynniki, które mogłyby zaburzyć wynik.
  • Samodzielnie przygotować próbkę do badania. Nasienie można również pobrać w domu, jednak w tym przypadku trzeba przechowywać je w temperaturze 36,6°C, a czas jego dostarczenia do placówki nie powinien przekraczać 30 minut. Badanie wymaga wykorzystania sterylnego pojemniczka oraz zachowania szczególnych zasad higieny intymnej.
Pacjenci mogą odebrać swój wynik już po 3 godzinach.

Informacje o kampanii

Kampania społeczna „Płodny Polak” ma na celu zwrócenie uwagi młodych mężczyzn, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na rosnącą liczbę zaburzeń płodności wśród Polaków. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości mężczyzn w zakresie czynników i zachowań związanych ze współczesnym stylem życia negatywnie wpływających na męską płodność. Kampania zachęca również do profilaktycznych badań nasienia. Kampanię koordynuje Klinika Leczenia Niepłodności Bocian, patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Andrologiczne oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Placówkę wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian jest jednym z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Klinika powstała w 2006 roku.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zespół policystycznych jajników

Co ty wiesz o plemnikach?