Badania słuchu u dzieci
fot. AdobeStock

Badanie słuchu: przesiewowe badanie noworodków, tympanometria, otoemisja

Badanie słuchu dziecka po raz pierwszy odbywa się już w szpitalu po porodzie. Jest to tzw. badanie przesiewowe.Inne specjalistyczne metody badania słuchu to np. otoemisja, audiometria. Na czym polegają?
Milena Oszczepalińska
Badania słuchu u dzieci
fot. AdobeStock
Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. Kiedy wydaje się, że nie reaguje prawidłowo, np. nie odwraca się, gdy jest wołane, nie wodzi wzrokiem na dźwięczną zabawką, warto zbadać malcowi słuch. Jakie są dostępne metody badania słuchu u dzieci?

Przesiewowe badanie słuchu u noworodków

Wszystkie noworodki w szpitalu mają wykonywane przesiewowe badanie w kierunku wad słuchu. To badanie ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Jeśli maluch słabo słyszy, będzie miał trudności z nauką mowy. Wczesne rozpoznanie niedosłuchu sprawi, że szybciej trafi pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w  aparat słuchowy. Słuch ocenia się wprowadzaną do ucha sondą. Badanie jest proste, krótkie i niebolesne. 
Redakcja poleca: Prof. Skarżyński: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma przez 50 minut niedosłuch!
Nie tylko słuchawki, które zatykają ucho, niszczą słuch. Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma niedosłuch nawet przez 50 minut. Wykazały to badania naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Metody badania słuchu u dzieci

Wszystkie typy badań słuchu u dzieci są nieinwazyjne i niebolesne. Jest kilka metod, które sprawdzają się w zależności od wieku malca. Przy tzw. badaniach obiektywnych nie jest potrzebna współpraca dziecka, można zrobić je w czasie snu i one najlepiej sprawdzają się u niemowląt i małych dzieci. Oto wykaz specjalistycznych badań słuchu u dzieci:
  • tympanometria: pozwala na ocenę trąbki słuchowej, można wykonać to badanie na śpiącym maluszku;
  • otoemisja: sprawdza, czy ucho maluszka jest zdolne słyszeć;
  • audiometria: wykonuje się ją u dzieci od 3 roku życia. Badanie to wymaga od malca skupienia i współpracy z osobą badającą. Dziecko zakłada na uszy słuchawki i ma zasygnalizować najcichsze natężenie tonu, który usłyszy. Wynikiem badania jest audiogram, na którym przedstawiony jest próg słyszenia.
  • badanie głosem: sprawdza reakcje malca na odgłosy, np. instrumentu, szeleszczącej lub dzwoniącej zabawki lub czegoś innego, co wydaje dźwięki.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy