ciąża, lekarz, usg, badanie, brzuszek

USG 4D - moda czy konieczność

Czy badanie USG 4D to tylko moda, czy pokazuje ono coś ważnego, czego nie można zobaczyć na zwykłym USG? Odpowiada ginekolog.
Monika Karbarczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
ciąża, lekarz, usg, badanie, brzuszek
Jestem w piątym miesiącu ciąży. Zastanawiamy się z mężem, czy by nie wykonać badania USG 4 D. Powiedzieli nam znajomi, że robi niesamowite wrażenie! Z drugiej strony jednak sporo kosztuje. Czy pokazuje ono coś ważnego, czego nie można zobaczyć na zwykłym USG? Anna, 24 lata

To nowoczesne, trójwymiarowe badanie jest w porównaniu z tradycyjnym USG rzeczywiście prawdziwym cudem techniki. Dzięki niemu bowiem można na obrazie przestrzennym dokładnie zobaczyć, jak wygląda dziecko, np. wyraźnie widać jego buzię, a nawet to, jak się uśmiecha!

Na rodzicach z pewnością robi to ogromne wrażenie. Natomiast jeśli chodzi o wartość poznawczą i diagnostyczną tego badania, nie różni się ono zasadniczo od normalnego USG. Tak więc właściwie dla samej przyjemności oglądania własnego maleństwa w brzuchu na monitorze można zdecydować się na wykonanie tego badania. Nie wniesie ono jednak żadnej nowej wiedzy na temat stanu zdrowia oraz rozwoju płodu.
Redakcja poleca: 26. tydzień ciąży na USG 4D
Jak wygląda dziecko i co robi w brzuchu mamy w 26. tygodniu ciąży? Zobacz niezwykły film z USG 3D i 4D.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy