wzrok niemowlaka
fot. Fotolia

Lekarze alarmują: badajmy wzrok niemowlaków

Aż 25 procent dzieci ma problemy ze wzrokiem. Lekarze apelują, aby jak najwcześniej rozpocząć badania okulistyczne.
Małgorzata Malinowska
wzrok niemowlaka
fot. Fotolia
Dzieci tuż po urodzeniu widzą 20 razy gorzej niż osoby dorosłe i potrafią jedynie patrzeć na światło. Jednak z czasem wzrok noworodka rozwija sie coraz bardziej i dziecko po ukończeniu 3. roku życia osiąga pełną ostrość widzenia. Jednak do tego czasu niezwykle ważne są regularne badania okulistyczne, które pozwolą na wykrycie drobnych zaburzeń, które w przyszłości mogą doprowadzić do problemów z widzeniem. Specjaliści zalecają badać rozwój narządu wzroku co trzy miesiące. Badania takie mogą być przeprowadzane przez pediatrę i okulistę.
– Wiemy, że noworodki mają bardzo słaby wzrok. Nieprawidłowości widzenia u dzieci występują 20 razy częściej niż u osób dorosłych. Rozwój narządu wzroku u dzieci powinien być oceniany co trzy miesiące przez pediatrę lub okulistę, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – mówi Dominique Brémond-Gignac, profesor okulistyki, dyrektor CLAIROP Research Clinical Centre oraz Wydziału Ortoptycznego w Amiens.

Jak zbadać, czy niemowlę ma dobry wzrok?

Początkowo noworodek potrafi odróżnić tylko światło od mroku i widzi w czarno-białych kolorach. Jednak z miesiąca na miesiąc wzrok dziecka rozwija się i przykładowo trzymiesięczne dziecko potrafi śledzić poruszające się źródło światła i podążać wzrokiem za zabawką znajdującą się w odległości 40-60 cm od oczu. Pięciomiesięczne dzieci widzą barwy, zaś siedmiomiesięczne rozwijają pamięć wzrokową i koordynację oko-ręka.
Dziecko w drugim półroczu życia powinno już płynnie śledzić wzorkiem przedmioty, interesować się detalami i przechylać głowę, żeby spojrzeć w wybranym kierunku.
– Mamy testy, które pozwalają ocenić, czy gdy dziecko patrzy na przedmiot, to ma dobrą ostrość wzroku jak na swój wiek. Na przykład preferencyjny test widzenia polega na tym, że dziecko patrzy na obiekt, który po lewej stronie ma coś szarego, a po prawej stronie jakieś linie. Jeśli linie będą wystarczająco rozpoznawalne dla dziecka, będzie ono patrzyło w ich stronę, a nie na szary obiekt – tłumaczy Dominique Brémond-Gignac.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Jakie wady wzroku najczęściej występują u dzieci?

Problemy ze wzrokiem występują u ok. 25 procent dzieci. Najczęściej występującymi wadami wzroku są: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zez oraz amblyopia, czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku.
– Amblyopia, czyli tzw. leniwe oko, to schorzenie polegające na tym, że jedno oko działa bardzo dobrze, a drugie widzi coraz słabiej. Jeśli jednak uda się ją zidentyfikować wcześnie, możliwy jest powrót do normalnej ostrości widzenia. Są też poważniejsze ubytki wzroku, takie jak wrodzona zaćma czy jaskra, które są bardzo rzadkie, ale trzeba prowadzić testy, bo przy wczesnym wykryciu rokowanie wyleczenia jest bardzo dobre – podkreśla Brémond-Gignac, która była prelegentem podczas III Międzynarodowej Konferencji Medycznej „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.

Zobacz wypowiedź eksperta, dlaczego badania wzroku u niemowlaków są bardzo ważne: Źródło: Newseria Lifestyle

Według danych opublikowanych w czasopiśmie medycznym „British Medical Journal” systematyczne badania okulistyczne niemowląt i małych dzieci (w wieku 8, 12, 18, 25 i 37 miesięcy) umożliwiły zmniejszenie ryzyka niedowidzenia u dzieci w wieku 7,5 roku, co nie jest możliwe przy standardowym jednorazowym badaniu w wieku 37 miesięcy. Badaniem objęto prawie 2000 małych pacjentów.

Zobacz także: 6 zmysłów niemowlaka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy