Wróble i Mróz

Pewnego razu wędrował lasem Wielki Mróz. Wokół było szaro, cicho i tylko wróbelki ćwierkały, przytulając się do gałązek drzew.
Monika Karbarczyk
Mróz rozglądał się i myślał, jaką by tu zrobić mroźną niespodziankę dla zmarzniętych wróbli. Zaczął więc chuchać i dmuchać na gałązki drzew, aż pokrył je malutkimi, błyszczącymi gwiazdkami, które połyskiwały w słońcu.
– Hej! Popatrzcie! – pohukiwał Mróz.
– Och, potrafisz czarować! – zaćwierkały wróbelki. – Zrób coś jeszcze.
Zadowolony Mróz pomaszerował do domku, który stał przy lesie, i zabrał się do czarowania. Chuchał i dmuchał na szyby w oknach, aż na jednej z nich wyrosły dziwne kwiaty z białego szronu, na drugiej maleńkie gwiazdki, a na
szybie w oknie kuchennym pojawił się bukiet białych, mroźnych liści.
– I co wy na to? – spytał Mróz.
– Ślicznie malujesz – ćwierkały wróbelki. – A co jeszcze potrafisz?
Mróz rozejrzał się. Z dachu kapała woda. Mróz dotykał mroźnym palcem kropelkę po kropelce, aż zamienił kapiącą wodę w długi, świecący sopel. Jeden, drugi, trzeci. Po chwili cały dach był ozdobiony soplami i dom wyglądał jak z bajki.
– Dobra robota! – ćwierkały wróbelki. – Wyczaruj coś jeszcze.
Mróz wędrował więc dalej. Chuchał, gwizdał i dmuchał, robiąc ślizgawki na kałużach. Sięgał też ręką do wielkich kieszeni kożucha i garściami rozsypywał śnieg po drogach, aż zmęczył się i postanowił odpocząć.
– Jeszcze, jeszcze! – wołały wróbelki. – Pokaż nam, co umiesz.
Ale Wielki Mróz usiadł pod drzewem i odpoczywał po całym dniu
mroźnej pracy. Pogwizdywał przez nos i przyglądał się, jak zmarznięte słońce chowa się za chmurą.
– Ćwir, ćwir, wyczaruj coś – wciąż ćwierkały wróbelki.
– A sio, a sio! – zawołał Mróz. – Jutro będą nowe czary, a teraz odpoczywam. A sio!


Bajkę napisała: Agnieszka Galica, pedagog, terapeuta rodzinny. Od 15 lat pisze bajki i piosenki dla dzieci (wydała 10 płyt). Autorka programów telewizyjnych dla najmłodszych (m.in. „Mama i ja”) oraz znanych i lubianych przygód Misia i Margolci.
Zilustrowała: Ewa Bieniek-Haremska, ilustratorka i malarka. Autorka ponad 400 okładek – od książek naukowych
po dziecięce. Ilustruje opowiadania, bajki i książki edukacyjne. Swoje oniryczne obrazy wystawia w Rzymie, Paryżu i Londynie.
Redakcja poleca: Calineczka - bajka dla dzieci
Twoje dziecko lubi, gdy ktoś mu czyta bajki, ale zdarzają się momenty kiedy nie masz czasu mu poczytać? My nagraliśmy bajkę, którą możesz włączyć dziecku nasz film, w którym czytana jest Calineczka Andersena.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy