Czas wolny

Bajka na dobranoc: Sól – opowiada Pani Wieczorynka [WIDEO]

Bajka na dobranoc o soli kamiennej, która bardzo chciała być solą morską – z morałem mówiącym o tym, że każdy może mieć marzenia i je realizować.

Bajki na dobranoc publikowane były na naszym Facebooku przez całe lato, w każdy weekend w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja. Opowiadała je Agata Romaniuk, czyli Pani Wieczorynka, którą dzieci i rodzice poznali już wcześniej, w czasie izolacji wywołanej przez pandemię. Dziś zachęcamy do posłuchania ostatniej już bajki z całego cyklu. Obejrzyjcie (wystarczy odtworzyć nasz film) lub przeczytajcie „Sól” (tekst bajki publikujemy niżej). Zapraszamy!

„Sól” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Opowiem wam dziś bajkę o… soli. Tak! Dlaczego nie może być bajka o soli? Są bajki o zajączkach, o księżniczkach, o dinozaurach, o smokach. A sól? Bardzo rzadko występuje w bajce.

To była taka sól, która mieszkała w szufladzie z przyprawami. Mieszkały tam goździki, oregano, pieprz, gałka muszkatołowa, curry i różne egzotyczne przyprawy, ale mieszkała też sól w małym słoiczku. Była bardzo często używana. Mama z córeczką, jak gotowały zupę, to zawsze sięgały po sól i mówiły: „O, trochę trzeba dosolić! O, ziemniaki niesłone!”. Więc sól była w ciągłym użyciu. Ale miała jedno ogromne zmartwienie. Bardzo chciała być solą morską, a była solą kamienną. I cały czas narzekała innym przyprawom:
– Och, jakbym była solą morską, to bym miała dużo lepsze wakacje. Podróżowałabym sobie na plażę i chodziła po piaseczku i mogłabym się rozsypać na wydmach albo na molo w Sopocie. A jak jestem solą kamienną, to nuda. Jestem taka skamieniała, siedzę sobie w słoiczku i nie mam żadnych przyjemności. Nikt mnie w ogóle nawet nie wypuszcza z szuflady.
Na to odpowiadał jej pieprz:
– O Boże, sól, no, każdy jest, jaki jest. Ja przykładowo jestem pieprz czarny, a też wolałbym być świeżo mielony albo kolorowy, albo biały, albo coś. Ale siedzę tu sobie w torebce i używają mnie od czasu do czasu, chociaż tata to kicha strasznie, jak mnie używa, więc zawsze mówi: „tylko bez pieprzu, tylko bez pieprzu!”.
Na co sól odpowiadała:
– O, no może ty tak masz, ty tak masz, że nie masz takich jakichś wielkich marzeń, ale wiesz, ja to bym chciała ruszyć w podróż albo mieć przynajmniej jakieś nowe zastosowania. Bo tak to tylko ciągle solą mną zupę ogórkową, ziemniaki, ryż i jajecznicę. Nuda! Ja już po prostu jak tylko otwierają szufladę, to myślę, o rany, znowu to samo, znowu to samo…
Na co odpowiedziało jej oregano:
– A ty co sobie myślisz? Ja to w ogóle jestem tylko sypany na pizzę. Też nuda. Ale za to czkam, bo pizza zazwyczaj w czwartki, to już wiem, że jak wtorek, to po wtorku środa, a po środzie czwartek i wtedy jest pizza i wołają: „a gdzie jest oregano?” i ja wtedy się wystawiam z szuflady i jestem bardzo zadowolony, że mną sypią.
Na co odpowiedziały jeszcze goździki:
– A my to, przepraszam bardzo, my to w ogóle jesteśmy rzadko używani, bo tylko do kompotu z jabłkami i jeszcze zimą, do grzanego wina i herbaty z pomarańczami. Więc mamy bardzo kiepsko, bardzo kiepsko. Czasem się rozsypiemy, pogubimy się i w ogóle. Więc ty, sól, może byś tak nie narzekała, tak bardzo?
Na co sól mówiła:
– No ja tak nie narzekam, ale chciałabym jednak mieć ciekawsze… Może mogłabym czasami posolić kisiel albo szarlotkę z jabłkami. Taki byłby chociaż żart albo coś, a tak, to jak?

Ale mama z córeczką nie były bardzo zainteresowane, żeby sól soliła szarlotkę z jabłkami albo kisiel, albo drożdżówkę, albo wiecie, owsiankę. Kto miałby ochotę na słoną owsiankę?

Ale córeczka, która nazywała się Hania, słyszała te nawoływania soli z szuflady i mówiła jej:
– Słuchaj, nie martw się, w przyszłym tygodniu, na koniec lata, jedziemy na chwilę na Hel, to wiesz co? Ja cię przesypię do takiego małego woreczka i zabiorę cię nad morze. Co prawda nie zrobisz się od tego solą morską, ale przynajmniej będziesz miała jakąś wycieczkę. A sól powiedziała:
– Olaboga, ale wspaniała okazja! Oczywiście, szykuję się, już pakuję wszystko, co mam. Czyszczę się do białości i jestem w gotowości!

I rzeczywiście Hania przesypała ją do małego lnianego woreczka, zabrała do plecaka i pojechali pociągiem nad morze. Pogoda była piękna, upały, mewy, wiatr wiał, a piaseczek był taki drobniutki. I na każdy spacer, i na każdą przechadzkę po promenadzie i na każde gofry Hania zabierała ze sobą woreczek z solą. I po troszeczku, po szczypcie nabierała soli i wypuszczała ją, a to na wiatr, a to na wodę, a to na piasek. A sól jaka była zadowolona i mówiła:
– Ho, ho, prawie jakbym była solą morską, ho, ho! Mogę nałykać się jodu. Oooo, lecę sobie na wydmy, o lecę na plażę w Orłowie, ho, ho, ho! Na rynek w Gdańsku wiatr mnie zaniesie! Coś takiego, to dużo lepiej, niż być tylko solą, która chce solić jajecznicę.

Powiem wam, że z tego wszystkiego taka nauczka, że każdy może mieć marzenia. Nawet jak jest solą kamienną, może marzyć o tym, żeby być solą morską. A w ogóle, to każdy ma prawo ruszyć w podróż, nawet jeśli tylko w małym woreczku. 

Bajki na dobranoc Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja i w naszym serwisie. Zachęcamy do odsłuchiwania tych pięknych i mądrych opowieści dla najmłodszych przez cały rok! 


Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA