GRY

Jakie bajki są odpowiednie dla dwulatków?

Dwulatki z reguły przepadają za krótkimi bajeczkami lub wierszykami. Twoje dziecko też jest fanem rymowanek i wesołych historyjek o zwierzątkach? Zobacz, jakie bajki mogą mu się spodobać!
Bajki dla dwulatka
fot. AdobeStock
Wyobrażacie sobie dzieciństwo bez bajek? Pewnie przyznacie nam rację, że byłoby o wiele uboższe i smutniejsze. Maluchy uwielbiają przecież bajki, a te z kolei, jeśli są odpowiednio wybrane, mogą bardzo pozytywnie wpływać na rozwój dzieci i być kopalnią wiedzy o świecie. Jakie bajki wybrać dla chłonących otaczającą je rzeczywistość dwulatków? Podpowiadamy!

Jakie bajki są najlepsze dla dwulatka?

Tak małe dzieci raczej nie potrafią skupić się zbyt długo na bajce, dlatego powinny być one krótkie. Dwulatki uwielbiają też powtarzać różne słowa, naśladować odgłosy zwierząt i zdobywać wiedzę na temat otaczającego je świata. Warto zatem wybierać dla nich takie bajki, które nauczą je różnych codziennych czynności, wprowadzą w świat emocji i przede wszystkim nie będą propagowały złych wzorców, np. przemocy.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Bajki dla dwulatka do czytania

Jeśli twoje dziecko ma teraz dwa lata, pewnie zauważasz, że na klasyczne bajki Disneya czy Andersena jest jeszcze za wcześnie. Mają zbyt rozbudowaną fabułę i są po prostu długie. Takim maluchom zwykle podobają się takie bajeczki, jak:
 • "Kicia Kocia" Anity Głowińkiej,
 • "Elmer" Davida McKee,
 • "Jano i Wito w trawie" Wioli Wołoszyn,
 • "Żegnaj pieluszko" Belindy Rodik,
 • "Tupcio Chrupcio" Elizy Piotrowskiej.
Dwulatki uwielbiają też wierszyki. Prawdziwą skarbnicą różnych rymowanek są Tuwim i Brzechwa. Warto czytać maluchom właśnie tych klasyków twórczości dziecięcej.

Bajki dla dwulatków na dobranoc

Czytanie dziecku przed snem jest bardzo dobrym nawykiem. Słuchając rożnych opowieści, dziecko wycisza się i łatwiej zasypia. Dla dwulatków jednak nawet bajki na dobranoc nie powinny być za długie i pozbawione obrazków. Można wówczas czytać maluchowi jego ulubioną książeczkę albo tę, która opowiada właśnie o zasypianiu. Szczególnie polecamy dwa tytuły:
 • "Wszyscy ziewają" autorstwa Anity Bijsterbosch – w tej książeczce ziewają naprawdę wszyscy, kotek, wąż, krolik, świnka…, jest duża szansa, że wasze dziecko słuchając jej, też szybko zacznie ziewać.
 • "Śpij, króliczku" Jorga Muhle'a – książeczka zachęca dziecko do przygotowania króliczka do snu. Trzeba mu założyć piżamkę, przykryć go kołderką i dać mu buziaka. Dziecko uczy się dzięki temu wieczornych rytuałów.

Bajki dla dwulatków w tv

Dzieci do dwóch lat właściwie w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Jeśli jednak twój dwulatek ogląda bajeczki, staraj się pilnować, by były one jak najkrótsze, najlepiej kilkuminutowe i by maluch bez kontroli nie urządzał sobie godzinnych seansów przed telewizorem. Obecnie ilość programów dla dzieci jest ta duża, że bez trudu znajdziesz takie właśnie krótkie, przyjazne dla malucha kreskówki. Atrakcyjne, ale też bezpieczne dla dwulatków są np.:
 • Masza i Niedźwiedź;
 • Pszczółka Maja;
 • Strażak Sam;
 • Domisie;
 • Ryjówka Florka;
 • Stacyjkowo.

Wasze dwulatki mają już swoje ulubione bajki? Jeśli tak, podajcie tytuły w komentarzach!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj