GRY
 
 

Dlaczego bajki pomagają dziecku zrozumieć świat?

Piękna królewna, groźny smok albo niezdarny miś mogą pomóc dziecku zrozumieć świat, a przede wszystkim poznać samego siebie. Czytanie działa jak lekarstwo - między innymi właśnie dlatego warto czytać dzieciom. Nieraz nawet po kilkadziesiąt razy tę samą bajkę.

mama, dziecko, czytanie, książka
Dzieci rzadko potrafią wyrazić swoje niepokoje, lęki, obawy. Często brak im słów albo nie do końca wiedzą, co je trapi. Także zabiegani rodzice nie zawsze właściwie odczytują, co dziecko chce im przekazać. Wtedy z pomocą może przyjść bajka.

Czytanie bajek pociesza dziecko

Dzięki bajkom łatwiej poznać, co niepokoi dziecko lub czego potrzebuje. Większość dzieci uwielbia na okrągło słuchać tych samych bajek. Znają je na pamięć, a mimo to wciąż domagają się, by do nich wracać. Często to sygnał, że identyfikują się z ulubioną historyjką, a przeżywając bajkowe wydarzenia, odreagowują lęki. Gdy dziecko coś trapi, ale wstydzi się o tym mówić (np. wciąż zdarza mu się nocne moczenie, a kolegom już nie), zamiast pocieszać, znajdź opowiadanie, w którym bohater ma podobny problem i wie, co robić – jak powiedzieć o nim mamie, jak postąpić, gdy zdarzy się przykra niespodzianka, i jak zapanować nad niesfornym pęcherzem.

Zobacz też, skąd się biorą lęki i obawy dziecka oraz jak je pokonać

Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Bajki pomagają dziecku zrozumieć świat

Śledząc perypetie bajkowych postaci, dziecku łatwiej zrozumieć codzienność. Świat bajek jest uproszczony: widać w nim granicę między dobrem a złem (dobry i pracowity Kopciuszek i jego zła macocha). To, co tobie może wydać się przejaskrawione, dla dziecka staje się bardziej zrozumiałe niż skomplikowana codzienność. Akcja bajki rozgrywa się w miejscach znanych dziecku (dom, las, przedszkole). Główny bohater musi wprawdzie pokonać wiele przeciwności losu (nikt go nie rozumie, śmieją się z niego) i własną słabość (np. strach przed ciemnością czy pająkami). W końcu jednak przezwycięża je, a za trud spotyka go nagroda. Obserwując losy dzielnej postaci, dziecko nabiera przekonania, że wysiłek się opłaca. Świat bajek jest nieco odrealniony, więc kilkulatek skupia się na tym, co czują bohaterowie. Wraz z nimi przeżywa rozterki, gniew, radość. Współczuje im, gdy znajdą się w tarapatach, trzyma kciuki, gdy są bliscy zwycięstwa. Staje się bardziej uczuciowy i otwarty na potrzeby innych.

Zobacz też, czego boją się dzieci

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj