Jakie bajki dla dzieci?
fot. Fotolia

Przegląd bajek dla dzieci: filmy animowane, książki, audiobooki

Bajki dla dzieci to nie tylko telewizja, ale także (a może przede wszystkim?) książki i słuchowiska. Wprowadź dziecko w świat bajek i baśni dzięki filmom Disneya, baśniom Andersena i braci Grimm oraz audiobookom. Dzieciństwo musi być bajeczne!
Karolina Stępniewska
Jakie bajki dla dzieci?
fot. Fotolia
Nasze dzieci kochają bajki, tak samo, jak my kochaliśmy w dzieciństwie baśnie Andersena, przygody Misia Uszatka czy płyty z Bajkami-grajkami. Bajki dla dzieci nie są wyłącznie rozrywką i sposobem na nudę. To ważna część dzieciństwa, która ma moc terapeutyczną, edukacyjną i rozwojową. Bajki oswajają z lękiem, uczą rozwiązywania problemów, rozwijają inteligencję emocjonalną i społeczną. Zobacz najlepsze propozycje dla twojego dziecka! 

Bajki Disneya

Klasyka nad klasykami: bajki Disneya towarzyszą kolejnemu pokoleniu dzieci, tworząc swoisty most nad przepaścią między naszym dzieciństwem a czasami, w których dorastają nasze dzieci. Od dziesiątków lat wzruszają, bawią i uczą. Wystarczy, że wspomnimy takie kreacje jak "Dumbo", "Bambi", "Król lew", "Auta" czy "Kraina lodu" – każde kolejne pokolenie ma swój ulubiony film animowany ze studia Disneya i/lub Pixar.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Bajki do czytania

Puryści językowi wiedzą, że bajka tak naprawdę nie jest filmem animowanym ani książką dla dzieci. Bajka to utwór literacki, najczęściej napisany wierszem, zawierający morał. Bohaterami bajek są zwierzęta, ludzie i przedmioty. Odmianą bajki jest baśń, nazywana czasami bajką magiczną. Wywodzi się z kultury ludowej, w której baśnie – pełne magicznych stworzeń i fantastycznych światów – opowiadano sobie od wieków. W formie pisanej baśń spopularyzowali Hans Christian Andersen i bracia Grimm. Dzięki nim teraz mamy bajki do czytania dzieciom!

Bajki na dobranoc

Czytanie przed snem to wspaniały sposób na pożegnanie dnia i wzmacnianie więzi z dzieckiem. Wybierając bajkę na dobranoc, upewnij się, że jest łagodna i pozbawiona elementów przemocy. To ważne, by dziecko mogło po jej przeczytaniu spokojnie zasnąć i mieć bajkowe sny! Ta sama zasada dotyczy filmów animowanych na dobranoc – powinny być spokojne i wyciszające.

Bajki do słuchania

Świetną alternatywą dla bajek w telewizji lub w książkach, są audiobooki, czyli bajki do słuchania. Rozwijają wyobraźnię i mowę, bywają kołem ratunkowym dla zmęczonych rodziców i wspaniałym urozmaiceniem podróży. W księgarniach znajdziesz wiele wartych wysłuchania audiobooków, na których znani aktorzy czytają najpopularniejsze książki dziecięce.

Bajki dla dziewczynek i chłopców

Przyjęło się uważać, że dziewczynki lubią oglądać bajki o księżniczkach, a chłopcy o przygodach. To uproszczenie, bo wśród bajek dla dziewczynek nie brakuje opowieści o żądnych przygód postaciach kobiecych, a chłopcy chętnie oglądają także kucyki Pony czy historie o (realnych) zwierzętach. Wybierając bajkę dla dziecka, bez względu na jego płeć, powinniśmy przede wszystkim kierować się upodobaniami naszych dzieci, ich wiekiem oraz tym, czy animacja ma coś wartościowego do zaoferowania dziecku. [content:0_26484,0_26554,0_26219,0_26017:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy