Bajki dla dzieci na komórkę (YouTube)
fot. fotolia

Bajki na YouTube, które powinnaś puszczać dziecku. Są takie!

Znalezienie wartościowego filmu dla dziecka na YouTube jest jak szukanie igły w stogu siana. Wiemy, jak zrobić to szybciej!
Marta Kabulska
Bajki dla dzieci na komórkę (YouTube)
fot. fotolia
Wielkookie, jaskrawe stwory, które zmieniają się na ekranie telefonu/tabletu z prędkością światła. Sceny migają, bohaterowie piszczą i krzyczą (może śpiewają, ale dźwięki te śpiewu nie przypominają), byle głośniej, byle szybciej, byle więcej. 

Po drugiej stronie szklanego odbiornika dziecko z wytrzeszczem w oczach (żaby nadążyć za tempem zmieniających się scen nie może mrugnąć, bo mogłoby coś stracić). Maluch nie słyszy twoich słów, bo dźwięk twojego głosu jest zbyt niski i nie ma szans przebić się przez wysokie tony stworów. 

Ciężko określić co bardziej przeraża: widok zahipnotyzowanego dziecka, czy obrazów pojawiających się na ekranie telefonu. 

Psycholożka i terapeutka dziecięca dr Marilyn Wedge przedstawia wyniki badań (opublikowane w "Pediatrics"), z których jasno wynika, że mali widzowie bajek z szybko zmieniającymi się scenami, jak np. w Spongebob, mają znacznie obniżoną zdolność koncentracji i zapamiętywania oraz logicznego myślenia.

Puszczam dziecku bajki z YouTuba

Tak, robię to! Nie notorycznie, ale w sytuacjach, które wymagają od dziecka oczekiwania w ciszy np. w pociągu, kolejce do lekarza itp. Jest tylko jedno małe, maleńkie "ale" - to ja decyduję o tym, co moje dzieci oglądają! 

Zobacz też: Dziecko przed telewizorem to nie tylko minusy
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Bajki nie muszą ogłupiać!

Kontrola nad tym, co ogląda dziecko i wybór mądrych bajek jest kluczowy. Znalezienie wartościowego filmu dla dziecka na YouTube jest jak szukanie igły w stogu siana. "Reksia", "Krecika" wyparły "koniki Ponny", "Atomówki" czy "Spongeboob". 

5 cech mądrych bajek dla dzieci na YouTube:

  1. Naturalne tempo akcji, zbliżone do normalnego życia.
  2. Spokojne obrazy (jak w bajkach z naszego dzieciństwa).
  3. Rozwijanie kreatywności – zachęcają, inspirują do twórczego spędzania czasu wolnego offline.
  4. Poprawność językowa – bohaterowie bajek mówią językiem zrozumiałym dla kilkulatka, nie zapominając przy tym o poprawności językowej.
  5. Muzyka przyjazna dzieciom – zamiast hałaśliwego pisku, utwory rozwijające poczucie rytmu.

Pamiętaj!

  • Kontroluj, co ogląda twoje dziecko.
  • Ograniczaj czas oglądania bajek (w przypadku przedszkolaka nie dłużej niż 30 minut dziennie).
  • Rozmawiaj z dzieckiem o obejrzanych bajkach (polecamy wspólne oglądanie).
  • Po zakończeniu oglądania bajek zaproponuj dziecku jakąś formę aktywności fizycznej.
  • Nie zapominaj o czytaniu bajek! Przy najmniej 20 minut dziennie codziennie. 
[content:0_26600,0_25683,0_24954,0_23263:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy