Kadr z Bajki "Gąska Balbinka"

Bajki dla dzieci – zobacz co oglądały maluchy zanim wymyślono Reksia!

Te bajki powstały dawno temu. Ciekawe, czy spodobałyby się naszym dzieciom.
Beata Turska
Dawno, dawno temu, gdy telewizja była czarno-biała, nie było kanałów z kreskówkami , a bajki i programy dla najmłodszych emitowano tylko 1 raz (!), góra 2 razy dziennie, dzieci też miały swoje ulubione programy.  Oto niektóre z nich.

Zobacz także: Top 10 bajek przyjaznych naszym dzieciom


Gąska Balbinka

Jedna z pierwszych polskich dobranocek,  emitowana w latach 50. i 60.  Kreskówka wg. scenariusza Anny Hoffmannowej  nie była animowana. Pod nieruchome obrazki aktorka, Danuta Mancewicz, podkładała głosy rezolutnej gąski Balbinki i jej sepleniącego przyjaciela Ptysia ("Czeszcz Balbina! Czo robisz"). Nie pamiętam tej bajki (urodziłam się później), ale pamiętam z dzieciństwa inspirowany nią wierszyk (niestety, niecenzuralny) oraz często cytowaną i jakże słuszną myśl, że "artysztów się nie szczypie."

Zobacz także: Kultowe przedmioty PRL-u. Rozpoznasz je?

Redakcja poleca: Księżniczka na ziarnku grochu - baśń dla dzieci - film
Klasyczna baśń Andersena o księciu, który szukał prawdziwej księżniczki, aby ją poślubić. Baśń do słuchania i oglądania.

Jacek i Agatka

Dobranocka emitowana od 1962 roku. Autorką serii była Wanda Chotomska. Jak informuje Wikipedia, tytułowy bohater, Jacek,  zainspirował jednego z pacjentów szpitala dziecięcego w Konstancinie, by nagradzać dorosłych odznaczeniem przyznawanym przez dzieci. Właśnie tak powstał Order Uśmiechu. Imionami bohaterów dobranocki ochrzczono mnóstwo przedszkoli, barów mlecznych i sklepów z akcesoriami dla najmłodszych. Było nawet mydełko dla dzieci o tej nazwie.


Miś z okienka

Program dla dzieci emitowany od 1958 roku. Jego bohater, miś, rozmawiał z prowadzącym  na różne poważne tematy. Wszystko odbywało się na żywo. Krążyła niepotwierdzona do dziś plotka, że podczas jednego z odcinków, prowadzący (nie zdając sobie sprawy z tego, że kamera nadal pracuje) powiedział w co dzieci powinny pocałować misia i stracił przez to pracę.Zobacz także:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy