jakie bajki dla dziewczynek?
fot. Fotolia

Jakie bajki dla dziewczynek pokazać córce? Nasze propozycje

Twoja córka kocha Barbie i księżniczki? Nie ona jedna! A może nie wpisuje się w ten stereotyp? Też dobrze! Sprawdź nasze propozycje różnych bajek dla dziewczynek i znajdź coś, co spodoba się twojej córeczce.
Karolina Stępniewska
jakie bajki dla dziewczynek?
fot. Fotolia
Bajki dla dziewczynek kojarzą się przede wszystkim z różem, księżniczkami, tęczowymi kucykami i sporą ilością lukru. Czy to źle? Niekoniecznie. Jeśli twoja córka lubi księżniczki Disneya, Barbie i My Little Pony, nie ma w tym nic złego – w każdej z tych bajek i filmów znajdzie ważne przesłanie. Jeśli jednak irytuje cię to, że oferta bajek dla chłopców jest bardziej zróżnicowana, mamy dobrą wiadomość: jest wiele ciekawych i wartościowych bajek dla dziewczynek, nie wszystkie ociekają różem i brokatem. Oto bajki, które na pewno spodobają się dziewczynkom (i chłopcom!):

Nie o księżniczkach – fajne bajki dla dziewczynek

Dziewczynki lubią bajki o zwierzętach (a kto ich nie lubi?) i... innych dziewczynkach. Te bajki dla są szczególnie warte polecenia:
 • Miffy – oniryczna opowieść o ślicznym białym króliczku i jego rodzinie.
 • Masza i niedźwiedź – ulubiona bajka wielu dzieci, o psotnej Maszy i jej przyjacielu, troskliwym niedźwiedziu.
 • Charlie i Lola – fantastyczna seria o rodzeństwie, opowiadająca o ważnych dla dzieci sprawach, pełna humoru i świetnej animacji! Przygody Charliego i Loli dostępne są także w formie książek dla dzieci.
 • Bing – odcinkowa bajka o trzyletnim króliczku, który chodzi do przedszkola i codziennie uczy się czegoś nowego. Pomaga dzieciom w nauce radzenia sobie z emocjami i w rozwijaniu empatii.
 • Świnka Peppa – niektórych irytuje, ale dzieci ją lubią. My też!
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Księżniczki Disneya w bajkach dla dziewczynek

Zgoda, dla niektórych niestrawne, bo zakładamy, że bohaterki marzą tylko o księciu i zamążpójściu, tymczasem wśród księżniczek Disneya nie brakuje panien o walecznych sercach, odwadze dorównującej bogini Atenie. Księżniczki Disneya są lojalne, wrażliwe, kochają naturę, a co więcej – są gotowe walczyć o swoje marzenia! Szczególnie polecamy te postaci kobiece z filmów Disneya:
 • Królewna Śnieżka – dlatego, że to klasyka, a przy okazji ważna pozycja w historii filmu.Śnieżka była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym Walta Disneya. Powstała w 1937 roku.
 • Merida Waleczna – odważna i zdeterminowana, z burzą kręconych włosów i wielkim sercem. Żadna tam nimfa, prawdziwa kobieta!
 • Mulan – ten film opowiada starożytną chińską legendę o niezwykle odważnej dziewczynie, która ratuje Chiny podczas najazdu Hunów.
 • Roszpunka – "Zaplątani" to bardzo fajny przykład nietuzinkowej księżniczki Disneya – jest odważna, zabawna i żądna przygód. I – uwaga! Spoiler! – nie boi się ściąć długich włosów!
 • Anna i Elsa – w "Krainie lodu" mamy aż dwa silne wzorce kobiecości: odważną Annę i potężną Elsę. Anna, po chwilowym zatraceniu w fantazjowaniu o księciu i ślubie, wyrusza w niebezpieczną przygodę, by ratować siostrę – i jest niezłomna i odważna jak lwica! Elsa ma supermoc, której nie chce używać, żeby nie ranić bliskich, jest gotowa odrzucić ich miłość, po to, by ich ratować.

Inne bajki o księżniczkach

Królewny i księżniczki to nie tylko filmy Disneya. Dziewczynki lubią też te bajki o księżniczkach:
 • Jej Wysokość Zosia – lekcja dobrych manier w królewskim wydaniu. Dość słodka, ale przesłanie całkiem pożyteczne.
 • Świat małej Księżniczki – przezabawna i ciepła seria o małej dziewczynce, która jest nietuzinkową księżniczką. Bajki opowiadają z humorem o bardzo ważnych problemach małych dzieci i ich rodziców – jest więc i o używaniu nocnika, o niechęci do spania, o smoczku, o małym braciszku. Warto!

Bajki dla dziewczynek: Barbie

Barbie – ukochana lub znienawidzona – jest nie tylko lalką, ale i bohaterką filmów animowanych dla dzieci. Ostrzegamy: tylko dla prawdziwych miłośniczek Barbie, różu i księżniczek! Najpopularniejsze filmy z tego cyklu to:
 • Barbie: superksiężniczki – o Klarze, współczesnej księżniczce i jej przyjaciółkach.
 • Barbie i akademia księżniczek – jak to jest pobierać naukę na najbardziej prestiżowej uczelni dla dam?
 • Barbie: księżniczka i piosenkarka – pełna magii i czarów opowieść o księżniczce, której do szczęścia nie wystarczy dwór i szafa pełna pięknych sukienek.
Mamy nadzieję, że wybierzecie z tych propozycji coś, co zachwyci wasze dzieci. Poza tym, kto powiedział, że bajki dla dzieci są sztywno przypisane do jednej płci? Są chłopcy, którzy kochają kucyki Pony i dziewczynki, które uwielbiają Zygzaka McQueena! Miłego oglądania!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy