bajki na dobranoc
fot. Fotolia

Najlepsze bajki na dobranoc: propozycje książek, audiobooków i animacji

Bajka na dobranoc powinna być krótka, relaksująca i ciekawa. Albo nudna, jeśli ma szybko uśpić dziecko! Jakikolwiek cel ci nie przyświeca, nasze propozycje bajek do czytania, oglądania i słuchania przed snem na pewno pomoże ci wybrać tę właściwą dla twojego dziecka.
Karolina Stępniewska
bajki na dobranoc
fot. Fotolia
Wiele dzieci nie wyobraża sobie zaśnięcia bez wcześniejszego obejrzenia lub wysłuchania bajki na dobranoc. I bardzo dobrze! Codzienne czytanie książek przed snem może stać się niezwykle wartościową częścią waszych wieczornych rytuałów. Bajki i baśnie wprowadzają ład w zagmatwany świat dziecka, pomagają nazywać emocje i dają poczucie bezpieczeństwa – to ostatnie jest szczególnie ważne przy wyborze bajki na dobranoc. Jeśli szukasz pomysłów na opowieści i krótkie bajki dla dzieci do czytania wieczorami, skorzystaj z tych podpowiedzi.

Bajki na dobranoc do czytania

Czytanie dziecku książek jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, ale także dla budowania silnej więzi między nim a tobą. Wybierając bajki do czytania na dobranoc, możesz sięgnąć po klasyczne baśnie albo którąś z tych książek, napisanych specjalnie po to, by łagodnie odesłać dziecko w krainę snu:
 • "Śpij, króliczku", Jorg Muhle, wyd. Dwie Siostry
Urocza kartonowa książeczka dla najmłodszych. Z opisu wydawcy: Jest już późno, króliczek szykuje się do snu. Trzeba mu pomóc. Klaśnij w ręce, żeby przebrać go w piżamę. Przygotuj poduszkę. Podrap króliczka w uszko, pogłaszcz po plecach. Przewróć stronę, żeby go przykryć, i daj mu buziaka na dobranoc. I pamiętaj, żeby zgasić światło! Pstryk.
 • "Wszyscy ziewają", Anita Bijsterbosch, wyd. Adamada
Zieeewa kotek, zieeewa wąż, zieeewa królik, zieeewa świnka, zie... ee... eee... wa hipcio, zie... wa... żółw, z... z... asz... ty. "Wszyscy ziewają" to książka dla małych dzieci, która pomaga w zasypianiu. Wydawca twierdzi nawet, że jest bardziej skuteczna niż "Aaa, kotki dwa", ciepłe mleko, smoczek, relaksacyjna muzyka, samochodowe przejażdżki po mieście, głaskanie i drapanie razem wzięte. Nic więc dziwnego, że to światowy bestseller!
 • "Skarbnica bajek na dobranoc", praca zbiorowa, wyd. Zielona Sowa
Pięknie zilustrowana antologia znanych baśni i bajek dla dzieci.
 • "Mały Książę. Na dobranoc", wyd. Znak
"Mały Książę. Na dobranoc" to książka, która zawiera techniki szybkiego zasypiania opracowane przez psychologa. Wydawca obiecuje, że jeśli będziesz czytać tekst zgodnie ze wskazówkami, twoje dziecko odpręży się i bez problemu uśnie. Po przeczytaniu książki, posłuchajcie dołączonej kołysanki dla dzieci. Możecie też pobrać audiobook w wykonaniu Anny Cieślak.
Redakcja poleca: Calineczka - bajka dla dzieci
Twoje dziecko lubi, gdy ktoś mu czyta bajki, ale zdarzają się momenty kiedy nie masz czasu mu poczytać? My nagraliśmy bajkę, którą możesz włączyć dziecku nasz film, w którym czytana jest Calineczka Andersena.

Opowieści na dobranoc do słuchania

Bajki do słuchania to ciekawa alternatywa dla oglądania bajek w telewizji oraz ratunek dla zmęczonych rodziców. Wybierając audiobooki dla dzieci, sięgajcie po historie, które mają szansę je porwać, np.:
 • Audiobooki wydawnictwa Jung-off-ska, na których Edyta Jungowska przepięknie czyta książki Astrid Lindgren i Ericha Kastnera
 • Baśnie. Hans Christian Andersen, wyd. Media Rodzina – 19 znanych bajek Andersena czytanych przez Jerzego Stuhra. Chyba nikogo nie trzeba szczególnie namawiać? Z tej samej serii dostępne są też baśnie braci Grimm.
 • "Baśnie z czterech stron świata. Posłuchajki", wyd. Publikat - te baśnie czyta Jerzy Zelnik.
 • Baśnie hinduskie Sekret życia, wyd. Media Rodzina - Anna Seniuk czyta opowieści o radżach i braminach, zaklętych księżniczkach i książętach zamienionych w zwierzęta. Nie brakuje tu hinduskich wierzeń, opowieści o duchach i demonach, a także dobrych bóstwach, które czuwały nad swoimi wyznawcami.

Bajka na dobranoc w TV

Wszyscy pamiętamy, jak z utęsknieniem oczekiwaliśmy wieczorynki, by obejrzeć bajkę przed snem. Nasze dzieci mają wręcz nieograniczony wybór i dostęp do różnego rodzaju bajek i filmów animowanych, dlatego warto wiedzieć, co nadaje się do puszczania dziecku na dobranoc. My wybieramy:
 • Reksio
 • Miffy
 • Bolek i Lolek
 • Pamiętnik Florki
 • Krecik
 • Misiowanki
 • Bing
 • Bajki Disneya
 • Masza i Niedźwiedź

Możesz zrobić swojemu dziecku prezent i podarować mu wyjątkową bajkę na dobranoc. Oto lista ciekawych propozycji książek i audiobooków dla dzieci:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy