bakterie w moczy w ciąży
fot. Adobe Stock

Bakterie w moczu w ciąży - jakie są objawy, przyczyny i leczenie

Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Wymaga on leczenia, gdyż zagraża zdrowiu dziecka i mamy.
Agnieszka Majchrzak
bakterie w moczy w ciąży
fot. Adobe Stock
Bakterie w moczu w ciąży to częsty problem przyszłych mam, na co wpływ mają zmiany hormonalne w ich stanie. Na ogół objawia się w postaci pieczenia podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do jej powikłań.

Spis treści:

Objawy bakterii w moczu w ciąży

W ciąży kobiety częściej mają problem z bakteriami w moczu i zakażeniem układu moczowego. Objawami bakterii w moczu są:
 • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,
 • uczucie ciągłego parcia na mocz,
 • oddawanie go w mniejszych ilościach,
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu,
 • ból podbrzusza nad spojeniem łonowym,
 • mocz zabarwiony krwią,
 • gorączka (czasami).
Chociaż objawy obecności bakterii w moczu są nieprzyjemne, to jednak bardzo często organizm nie daje w ogóle sygnałów o ich występowaniu. Do wykrycia bakterii w moczu (ma je około 7 proc. ciężarnych) dochodzi przy rutynowym jego badaniu, które regularnie jest wykonywane kobietom w ciąży.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Przyczyny bakterii w moczu w ciąży

Główną przyczyną występowania bakterii w ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety. Pod wpływem większej ilości progesteronu oraz estrogenów dochodzi do:
 • przekrwienia i powiększenia dróg moczowych,
 • spowolnienie przypływu moczu,
 • zmiany odczynu moczu - staje się mniej kwaśny, co ułatwia bateriom dostęp do organizmu,
 • obecności białka i glukozy co sprzyja namnażaniu się bakterii w moczu.

Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w moczu w ciąży. Bakterią najczęściej odpowiedzialną za stany zapalne w układzie moczowym kobiety w ciąży jest bakteria Escherichia coli (E. coli), która może dostać się do cewki moczowej z odbytu.

Diagnozowanie bakterii w moczu w ciąży

Najczęściej bakterie w moczu w ciąży wykrywa się po wykonaniu badania ogólnego moczu, które przyszła mama musi wykonać przed każdą kontrolną wizytą u ginekologa prowadzącego ciążę.

Jeżeli kobieta w ciąży odczuwa pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, lub jakiekolwiek inne objawy spośród wyżej wymienionych powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Lekarz zleci wykonanie badania moczu, zaś w przypadku zdiagnozowania w nim bakterii zdecyduje o leczeniu antybiotykami i wykonaniu posiewu moczu. Dzięki temu badaniu będzie można dokładnie zidentyfikować rodzaj bakterii, odpowiedzialnej na powstanie stanu zapalnego.

Jak leczyć bakterie w moczu w ciąży?

Wykrycie bakterie w moczu w ciąży wymaga leczenia. Zaniedbanie powstałego stanu zapalnego może być poważnym zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez tydzień, ale ginekolog może zalecić dłuższe przyjmowanie leku, nawet do dwóch tygodni. Nie wszystkie antybiotyki mogą być bezpieczne w czasie ciąży i w każdym przypadku o ich podaniu decyduje lekarz. Po skończonej kuracji trzeba wykonać kontrolne badanie moczu.

Powikłania bakterii w moczu w ciąży

Nieleczone bakterie w moczu w ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do:
Bakterie w moczu w ciąży są też niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy. Mogą spowodować odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Jak przeciwdziałać bakteriom w moczu w ciąży?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenie układu moczowego, kobieta w ciąży powinna przestrzegać kilku zasad:
 • pić odpowiednią ilość płynów - co najmniej 1,5 litra dziennie, wskazane jest picie wody, soku z żurawiny lub z czarnej porzeczki, które zakwaszają mocz,
 • nie wstrzymywać się z oddawaniem moczu,
 • oddawać mocz po stosunku płciowym,
 • przestrzegać codziennej higieny narządów płciowych, podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przemieszczaniu się bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej,
 • unikać kąpieli w wannie.

  W zapobieganiu infekcjom układu moczowego pomaga stosowanie odpowiednich dla kobiet w ciąży płynów do higieny intymnej, ale również nawilżanych chusteczek, które ułatwiają utrzymanie czystości:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy