bakterie w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock

Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie ZUM u ciężarnych

Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza moczowego, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.
Agnieszka Majchrzak
bakterie w moczu w ciąży
fot. Adobe Stock
Bakterie w moczu w ciąży to częsty problem przyszłych mam. Wszystko przez zmiany hormonalne, które sprzyjają zakażeniom układu moczowego. Stan zapalny cewki moczowej czy pęcherza moczowego na ogół objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Zakażenie układu moczowego (ZUM) wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do jej powikłań.

Spis treści:

Objawy bakterii w moczu w ciąży

W ciąży kobiety częściej mają problem z zakażeniem układu moczowego. Objawami obecności licznych bakterii w moczu są:
 • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu
 • uczucie ciągłego parcia na pęcherz
 • oddawanie go w mniejszych ilościach, lecz częściej
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu
 • ból podbrzusza nad spojeniem łonowym
 • mocz zabarwiony krwią
 • gorączka (czasami).
Bardzo często organizm nie daje w ogóle sygnałów o tym, że doszło do zakażenia układu moczowego. Do wykrycia bakterii w moczu (ma je około 7 proc. ciężarnych) dochodzi przy rutynowym badaniu moczu, które jest regularnie wykonywane kobietom w ciąży.

Przyczyny pojawiania się bakterii w moczu ciężarnej

Główną przyczyną występowania bakterii w moczu ciężarnych są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety. Pod wpływem większej ilości progesteronu oraz estrogenów dochodzi do:
 • przekrwienia i obrzmienia dróg moczowych
 • spowolnienia przypływu moczu
 • zmiany odczynu moczu – staje się mniej kwaśny, co ułatwia bakteriom dostęp do organizmu
 • obecności białka i glukozy co stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja namnażaniu się ich w moczu.

Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w układzie moczowym. Bakterią najczęściej odpowiedzialną za stany zapalne w układzie moczowym kobiety w ciąży jest bakteria Escherichia coli (E. coli), która może dostać się do cewki moczowej z okolic odbytu.

Jak wykrywa się bakterie w moczu w ciąży

Obecność bakterii w moczu ciężarnej wykrywa się zazwyczaj po wykonaniu badania ogólnego moczu, które przyszła mama musi wykonać przed każdą kontrolną wizytą u ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli doszło do zakażenia dróg moczowych, wykryte zostaną liczne bakterie w moczu oraz podwyższony poziom leukocytów w moczu. Nieliczne lub pojedyncze bakterie w moczu w ciąży uznaje się za normę. Stan ten nie wymaga leczenia.

Jeżeli kobieta w ciąży odczuwa pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, lub jakiekolwiek inne objawy spośród wyżej wymienionych, powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Lekarz zleci wykonanie badania moczu, zaś w przypadku zdiagnozowania w nim bakterii zdecyduje o leczeniu antybiotykami i wykonaniu posiewu moczu. Dzięki temu badaniu będzie można dokładnie zidentyfikować rodzaj bakterii, odpowiedzialnej na powstanie stanu zapalnego. To z kolei umożliwi dobranie skutecznego leku. W niektórych przypadkach lekarz zleca także badanie GBS (wymaz z pochwy), aby sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia dróg rodnych groźnym dla dziecka paciorkowcem.

O stanie zapalnym dróg moczowych lub innych w nich nieprawidłowościach świadczą następujące wyniki badania moczu w ciąży:
 • liczne nabłonki w moczu
 • liczne krwinki czerwone w moczu (sugerują kamicę nerkową)
 • więcej niż 10 leukocytów w polu widzenia.

Leczenie zakażenia układu moczowego w ciąży

Wykrycie bakterie w moczu w czasie ciąży wymaga leczenia. Zaniedbanie powstałego stanu zapalnego pęcherza moczowego może doprowadzić do powstania u kobiety odmiedniczkowego zapalenia nerek. Może też być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez tydzień, ale ginekolog może zalecić dłuższe przyjmowanie leku, nawet do dwóch tygodni. Nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciężarnych i w każdym przypadku o ich podaniu decyduje lekarz. Po skończonej kuracji trzeba wykonać kontrolne badanie moczu.
Zakażenia układu moczowego w ciąży nie należy leczyć domowymi sposobami. Można jednak wspierać działanie antybiotyku, pijąc dużą ilość płynów, co wspomaga wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.

Do czego prowadzi obecność bakterii w moczu w ciąży?

Powikłania po nieleczonym zakażeniu układu moczowego w ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do:

Jak w ciąży uniknąć zakażenia moczu bakteriami?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia układu moczowego, kobieta w ciąży powinna przestrzegać kilku zasad:
 • pić odpowiednią ilość płynów – co najmniej 1,5 litra dziennie, wskazane jest picie wody, soku z żurawiny lub z czarnej porzeczki, które zakwaszają mocz,
 • nie wstrzymywać się z oddawaniem moczu
 • oddawać mocz po stosunku płciowym
 • przestrzegać codziennej higieny narządów płciowych, podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiec przemieszczaniu się bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej,
 • unikać kąpieli w wannie.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy