fot. Fotolia.pl

Bakterie w pochwie mogą prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu

Uważaj! Infekcja pochwy może powodować problemy z płodnością i doprowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Jeśli leki z domowej apteki nie pomogły i nadal odczuwasz dyskomfort okolic intymnych, lepiej udać się do ginekologa.  Bakteryjne zakażenie pochwy BV może powodować poronienia i doprowadzić do przedwczesnego porodu – alarmują amerykańcy ginekolodzy.


Przez bakterie w pochwie przedwcześnie urodziła syna

Przekonała się o tym boleśnie amerykańska mama.  42-letnia Amanda Butler będąc w 25 tygodniu urodziła synka z bardzo niską masą urodzeniową. Chłopiec długo walczył o przeżycie. Lekarze stwierdzili, że powodem było bakteryjne zapalenie pochwy u ciężarnej mamy.  Zdaniem amerykańskich ginekologów ten problem dotyczy co trzeciej kobiety, która nie tylko nie ma świadomości infekcji, ale również mylona jest ona z pleśniawką. Lekarze biją na alarm bowiem nieleczone infekcje mogą doprowadzać do poronień, jak również do przedwczesnych porodów.

Czytaj też: Fakty i mity i infekcjach intymnych
 
Redakcja poleca: Co robić, gdy dziecko przeklina? Sprawdź porady naszego eksperta
Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.

Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy BV?

Waginoza bakteryjna (ang. bacterial vaginosis, BV) jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy i sromu. Zasadniczą przyczyną infekcji  bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy. Najczęstszymi objawami choroby są intensywny rybi zapach oraz biała jednorodną wydzielina pokrywającą ściany i przedsionek pochwy.
 
Polecamy: Bakteryjne zakażenie pochwy – czym jest, objawy i czynniki sprzyjające infekcji
 

    
Infekcje intymne bardzo częste u kobiet

Jak twierdzi znany ginekolog położnik Grzegorz Południewski zakażenia pochwy są jedną z głównych przyczyn wizyty ginekologicznych nie tylko w  jego, ale i jego kolegów po fachu gabinecie.
- Bakteryjne zakażenie pochwy bardzo często jest wynikiem stosowania antybiotykoterapii  i niestety często przechodzi w przewlekłe zakażenie, które dość trudno się leczy – mówi Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa.
Czy rzeczywiście niewyleczone BV jest tak poważne w skutkach i  może prowadzić do problemów z płodnością, czy powodować  zagrożenie poronieniem, czy przedwczesnym porodem?
- Niewyleczone infekcje są ryzykiem powikłań, więc zawsze lepiej wyleczyć je, by wykluczyć problemy zarówno przy zajściu w ciąże, jak i w czasie jej trwania – dodaje znany ginekolog.

Polecamy: Aberracje chromosomowe a poronienie

Źródło: MailOnline
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy