fot. Fotolia.pl

Bakterie w pochwie mogą prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu

Uważaj! Infekcja pochwy może powodować problemy z płodnością i doprowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Jeśli leki z domowej apteki nie pomogły i nadal odczuwasz dyskomfort okolic intymnych, lepiej udać się do ginekologa.  Bakteryjne zakażenie pochwy BV może powodować poronienia i doprowadzić do przedwczesnego porodu – alarmują amerykańcy ginekolodzy.


Przez bakterie w pochwie przedwcześnie urodziła syna

Przekonała się o tym boleśnie amerykańska mama.  42-letnia Amanda Butler będąc w 25 tygodniu urodziła synka z bardzo niską masą urodzeniową. Chłopiec długo walczył o przeżycie. Lekarze stwierdzili, że powodem było bakteryjne zapalenie pochwy u ciężarnej mamy.  Zdaniem amerykańskich ginekologów ten problem dotyczy co trzeciej kobiety, która nie tylko nie ma świadomości infekcji, ale również mylona jest ona z pleśniawką. Lekarze biją na alarm bowiem nieleczone infekcje mogą doprowadzać do poronień, jak również do przedwczesnych porodów.

Czytaj też: Fakty i mity i infekcjach intymnych
 
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy BV?

Waginoza bakteryjna (ang. bacterial vaginosis, BV) jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy i sromu. Zasadniczą przyczyną infekcji  bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy. Najczęstszymi objawami choroby są intensywny rybi zapach oraz biała jednorodną wydzielina pokrywającą ściany i przedsionek pochwy.
 
Polecamy: Bakteryjne zakażenie pochwy – czym jest, objawy i czynniki sprzyjające infekcji
 

    
Infekcje intymne bardzo częste u kobiet

Jak twierdzi znany ginekolog położnik Grzegorz Południewski zakażenia pochwy są jedną z głównych przyczyn wizyty ginekologicznych nie tylko w  jego, ale i jego kolegów po fachu gabinecie.
- Bakteryjne zakażenie pochwy bardzo często jest wynikiem stosowania antybiotykoterapii  i niestety często przechodzi w przewlekłe zakażenie, które dość trudno się leczy – mówi Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa.
Czy rzeczywiście niewyleczone BV jest tak poważne w skutkach i  może prowadzić do problemów z płodnością, czy powodować  zagrożenie poronieniem, czy przedwczesnym porodem?
- Niewyleczone infekcje są ryzykiem powikłań, więc zawsze lepiej wyleczyć je, by wykluczyć problemy zarówno przy zajściu w ciąże, jak i w czasie jej trwania – dodaje znany ginekolog.

Polecamy: Aberracje chromosomowe a poronienie

Źródło: MailOnline
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy